Çevik bir lider olun ve ekibinize hizmet edin

Sue Unerman pandemi gibi zorlu bir süreçten geçerken çalışma anlayışı gibi liderlik anlayışının da farklılaşması gerektiğini belirtiyor ve “çevik liderlik” kavramının altını çiziyor.

Yeni bir haftaya girerken, kış içimizi ürpertmeye devam ederken, penceremize çiseleyen yağmur damlaları çarparken birbirimize bakmak her zamankinden çok daha önemli.

Kişisel, duygusal ve zihinsel olarak her şekilde test ediliyoruz. İlişkiler gergin çünkü daha önce hiç bu kadar uzun süre birbirimizle vakit geçirmemiştik. Normalde yalnız olmayı tercih edenler bile artık bütün gün ve bütün gece kendi başlarına oldukları için savunmasız hissediyorlar. Böyle bir dönemde zihinsel refahı sağlamak, duygularımız ve zayıf noktalarımız hakkında konuşabilmek son derece önemli.

Elbette bu, sadece ekibinize nasıl olduklarını sormak anlamına gelmiyor. Buna her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulmasına rağmen… Onların iş yükünü de aktif olarak yönetmeniz gerekir. Örneğin; görev verdiğiniz kişilerin zamanları olduğundan emin olmadan, iş planlarına hakim olmadan kendinize göre bir deadline belirlemek ve onların bu tarihe göre çalışmalarını beklemek, çalışanlarınızın iş akışını iyi bir şekilde yönettiğinizin göstergesi olamaz.

Yaşadığımız dünyada bugün, artık iyi bir liderin çok daha ileri gitmesi gerekiyor. Ekibinize iş konusunda güvence vererek modern yaşamın stresiyle baş etmelerine yardımcı olmak mümkün olabilir. Bayer Genel Müdürü Oya Canbaş, “Kimsenin işte endişelenmesini istemiyorum. Çalışmak, insanların zor zamanlarla başa çıkmaları için yardımcı olan bir tatmin duygusu yaratabilir mi?” diye soruyor ve çalışma hayatına farklı bir açıdan yaklaşıyor. Bu bakış açısı sizin için uzak hatta pek de deneyimlemediğiniz bir durum olabilir ancak beraberinde getirdiği bir pratiklik de var.

Çeviklik/Agile… İşte, şimdi değeri anlaşılacak bir kavram. Çeviklik sizin için farklı bir dil ve bambaşka rutinler anlamına gelebilir. Bu anlayışa göre haftanın toplantılarının tüm ritmi farklıdır. İlerleme süreklidir ve iyi bir şekilde uygulanırsa; etkinliği, verimliliği ve pozitifliği iyileştirmede başarısız olması pek de mümkün değil.

Çeviklik anlayışı aynı zamanda alışılagelen lider fikrini de değiştirir çünkü çevik bir lider, hizmetkar bir liderdir. Bu, tam olarak ne anlama geliyor? Bu, bir yönetici olarak patron gibi davranmayacağınız anlamına gelir. Siz, sizin için çalışan ekibe hizmet etmek için oradasınız; onların size hizmet etmeleri için değil. Lider sizsiniz, patron sizsiniz; ancak sizin için en acil müşteriler, aslında ekip üyeleriniz. Hizmetkâr bir lider olarak, onlara elinizden geldiğince hizmet etmek ve ihtiyaç duydukları şeyi elde etmelerine yardımcı olmak için oradasınız. Ancak bu sayede yapabilecekleri en iyi işi yapabilirler.

Çevik liderlik, sadece ekibinize duygusal olarak güven vermek anlamına gelmez, aynı zamanda aktif olarak çalışma günlerinin olması gerekenden daha uzun veya daha stresli olmamasını sağlamak anlamına da gelir. Bu zorlu zamanlarda liderlik, hizmet etmektir.

Sue Unerman

MediaCom Dönüşüm Yöneticisi

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.