artwork

Cesur yeni dünya Connected TV

2 yıl önce

18

TV ve dijitalin dünyaları bir süredir birbirine yaklaşıyor. Dünya reklam pastasının yarısını oluşturan ABD’de, Connected TV yatırımlarının %32’nin üzerinde büyüyerek 20 milyar dolar seviyesine yaklaşması, bizlere gelecekte hangi medyanın daha çok gelişeceğini gösteriyor.

Streaming uygulamalarının ve akıllı cihazların hızla benimsenmesiyle birlikte Connected TV, videoyu dijital olarak büyük ekrana getiriyor; farklı medya, dağıtım ve iş modellerinin kaynaşmasını hızlandırıyor. 

Bugün izleyicilerin en sevdikleri televizyon içeriğine erişmek için antenlere, uydu alıcılarına ihtiyacı kalmadı. Youtube, Netflix, Blu TV, Disney Plus, Amazon, Exxen ve Puhu TV gibi streaming hizmetleri, video içeriğini istediği yerde ve zamanda izlemek isteyen tüketiciler için esnek paketlere sahip. Türkiye’de sabit geniş bant abonesi başına 229 GB’lık internet tüketiminin ve IPTV kullanımının 2 milyon kullanıcı barajını aştığını düşündüğümüzde Connected TV’nin hayatımıza ne kadar çok girdiğini görüyoruz. 

Connected TV, TV reklamlarında yeni bir yaratıcı yaklaşımı mümkün kılıyor. Farklı hedeflemeler özelinde yaratılmış farklı kreatifler, reklamı izleyen hane halkının demografik özelliklerine bağlı olarak mesajımızı farklılaştırmamızı sağlıyor, örneğin 65 yaş üstü bir aile ile küçük çocuklu bir aile farklı bir seyahat reklamı izleyebiliyor. Connected TV, hedefleme esnekliği ile birlikte bu yaratıcılığın gerçekleşmesine olanak tanıyor.

Ayrıca Connected TV sayesinde, Youtube ve yakında reklama açılacak Netflix gibi platformların dışında, direkt uydudan izlediğimiz geleneksel TV kanallarında da hedefli reklamcılık yapılabiliyor. Yani herhangi bir TV kanalını izlerken ekranda beliren alt bantlardan kimileri hedefli ve programatik olarak satın alınmış olabiliyor.

Artık TV ve Dijitalin güçlerini birleştirdiği, TV’nin erişimi ve dikkat çekiciliği ile Dijitalin hedefleme ve ölçümleme yeteneklerinin bir araya geldiği Connected TV çağına adım atıyoruz.

Gökberk Ertunç

IAB CTV Çalışma Grubu Başkanı 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!