Cesur liderler için beş taktik

MediaCom’un dönüşümden sorumlu lideri Sue Unerman, rahat bir çalışma ortamı için korkularınızın sizi felç etmesine izin vermeyin diyor.

Rahatsız sohbetler için rahat alanlar… Marketing Society CEO’su Gemma Greaves, bu yılki Bilim Müzesi konferasında takdim edildiğinde bu sözleri söyledi.

2016 yılında ben konferans içeriğini çok övmüş ama sahnede cinsiyet çeşitliliği eksikliği olduğunu belirtmiştim. Bunun sonucu olarak da Gemma beni bu yılki kendi konferans paneli için işe aldı.

Gelin her şeyden önce şu işi bir netleştirelim: Bu yıl cinsiyet dengesi çok daha iyiydi ve sahneye çıkan ilk beş kişi kadındı.Bu yılın teması ise “Cesur” olarak belirlendi. Dr Emma Barrett cesareti parçalara ayırdı, cesur bir lider olmak için gereken 5 taktik verdi.

1) Rol model teşviki (öyle gibi hissetmiyorsan da rol yap)

2) Mükemmel bir hazırlıkla belirsizlikleri azalt.

3) Kişisel faydayı artır – kafandaki şüpheci sesleri amigo ile değiştir.

4) Hedefine odaklanmaya devam et.

5) Daha iyi başarısız ol – eğer bir şey yolunda gitmezse metanetli ol ve bundan ders çıkart.

6) Motivasyonu hatırla – başlangıçtaki cesur olma sebebin ne kadar büyük olursa, bunun için o kadar fazla tutku duyarsın.

Everest’e tırmanan ilk Suudi kadın olan, olağanüstü Raha Moharrack, kendi motivasyonuna dair içgörüler paylaştı. Bir dağa tırmanıp tırmanamayacağını babasına ilk sorduğunda babası hayır demiş ve bu “hayır” cevabı onu, zaten kararlı olduğu bu yolda her zamankinden daha da kararlı kılmış: “Bu kelime ruhumda köklendi ve yarıklar açtı.”

Maya Angelou ise şunları söyledi: “Karamsarlık tıpkı kanser gibidir. Girdiği vücudu yer. Fakat öfke ateş gibidir. Her şeyi kül eder.” Öfkeyi bir yakıta dönüştürmekse, sizi bir yere götürmesi için en iyi yöntem.

Pazarlama dünyasından iki lider, Syl Saller (Diageo) ve Andrew Clarke (Mars) ise nasıl ve ne zaman cesur olduklarını anlatarak bizi iş dünyasında cesaret konusuna geri götürdüler.

Syl, cesur bir girişimin satış stratejilerine sahip olmasının önemini anlattı: patronunuzu, iş arkadaşlarınızı, ekibinizi ve her zaman da kendinizi ikna etmelisiniz.

Andrew ise, özellikle çalışan sayılarında azalmaya gidilen bu dönemde paylaşmanın, güvenmenin, araştırmanın ve kontrolü bırakmanın gerekliliğine değindi.

Dr. Barrett cesur teknikleri görselleştirmek için ektrem fiziksel tehlikeleri kullandı. Morrack, (korkunç şartları varmış gibi görünen) bir daha tırmanmasına rağmen en korkutucu anının, babasının fikrini değiştirerek izin vermesi ve ilk macerasında onu kutsaması için yolladığı mektup olduğunu belirtti.

Babasına duyduğu korku, başarısız olma korkusunu gölgede bıraktı.

Onaylanmama korkusu da bazen iş yerinde insanlara felç geçirtir. Mücadele ettiğimizde, mücadele etmekten korktuklarımız sadece farklı bir bakış açısı ya da alternatif hipotez duymak istediklerinde yüzde yüz güvenilirlik istiyoruz.

Şunu unutmayalım ki, tartışmayı kazanmasak bile dağdan aşağı yuvarlanacak değiliz. 2018 cesaret yılı olsun.

Sue Unerman

MediaCom Dönüşümden Sorumlu Yöneticisi

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.