Site icon Campaign Türkiye

Çeşitlilik için Nestlé kolları sıvadı

Campaign US yazarlarından Olivier McAteer, çeşitlilik konusunda emin adımlarla ilerleyen bir markayı; Nestelé’yi ve yaptıklarını mercek altına alıyor.

Nestlé, çeşitlilik için yapılmış en önemli çalışmalardan birini gerçekleştirmiş olabilir. Marka, iki yıl gibi bir sürede, kültür programı sayesinde %87 oranında çalışanlarının kendini daha fazla entegre hissettiği bir ortam yarattı. Cinsiyet eşitliği gözeten maaş sistemi ile Nestlé Amerika, radikal bir şekilde ilerleyen kapsayıcı hikayesi ve yükselen istatistikleriyle sektörde oldukça dikkat çekti.

Nestlé Amerika CEO’su Steve Presley bu durum için şu sözleri kullandı; “Çeşitlilik ve kapsayıcılık; bizim yeteneklerimiz, kültürümüz, işimiz ve geleceği inşa etmemize yardım etmesi açısından da son derece doğru olduğunu düşündüğümüz kavramlar. Amerikan mutfaklarının %97’sini oluşturan ürünleriyle Nestlé’nin çalışan çeşitliliğini gözetmekten ve bunu pazarlama sisteminin merkezine koymaktan başka bir çaresi de yok.”
Nestlé Amerika’dan Alicia Enciso kendi deneyimlerine ve Meksika’da yaptığı çalışmalarda çok kültürlü tüketicilerin verdiği tecrübelere, endüstride gerçekleşen iyileşmelere ve çeşitlilik içeren markalar inşa etme konusundaki yeni perspektife dayanarak değişiklikleri yaptıklarını belirtti. Enciso sözlerine şu şekilde devam etti: “Pazarlama bizim işimizin kalbi ve çeşitlilik de tüketicilerimizle yakınlığımızı ve bağlığımızı sağlıyor. Takımımızın, eksik temsil edilen cinsiyet, ırk, etnisite ve LGBTQ statülerinden yararlanması ve onları güçlendirmesi elzem.”

Marka, çeşitlilik odaklı yetenek ortakları olan The Consortium and Prospanica ile şimdilerde eğitim ve profesyonel macerasında olan genç yeteneklerle karşılaşma fırsatı elde ediyor. Bu ortaklıklar ile üniversite öğrencilerinin %45’i ile tanışıyor. İşletme yüksek lisansına sahip adaylardan oluşan birbirinden farklı ve değerli adaylara sahip oluyor. Çeşitliliği sağlayarak mevcut çalışanlarının yaptığı mülakat panelleriyle geleceğin liderlerinin kendi tüketicilerini ve topluluğunu yansıtmasını amaçlıyor.

Yaptığı liderlik sempozyumunda farklı arka planlardan gelen lise öğrencilerini yoğun bir eğitim programına alıyor. Katılımcılar, kariyer gelişimi ile ilgili oturumlarda, iş dünyasının liderleri ile bağlantı kurarak staj programına katılma ve iş fırsatı yakalamak için kendilerine zaman yaratmış oluyorlar. Ayrıca yeteneklerini ortaya çıkaran, yeni yeteneklerini keşfeden öğrenciler için şirketin kariyer fırsatlarını ulaşılabilir kılıyor.

İç yetenekleri geliştirmek adına, Nestlé yöneticilikte çeşitlilik odaklı güçlü bir yaklaşıma yatırım yapıyor. Bunu yaparken de mesleki gelişim sürecindeki belirsizlikleri ve önyargıları ortadan kaldırmaya çalışıyor.”

Ülke çapında, Amerikan kadınları hala erkek iş arkadaşlarına oranla daha az maaş alırken, bu durum beyaz olmayan kadınlarda çok daha büyük farklarla ortaya çıkıyor. 2018 yılında yapılan bir analize göre Nestlé Amerika’da kadın ve erkek çalışanların maaşları 1’e 1 oranında eşitliğe ulaştı. Bu konudaki başarılarını duyurmalarıyla beraber hem başarılı kadın çalışanları şirketlerine çekmeyi hem de diğer markalara, iş kollarına ilham olmayı hedeflediklerini belirtiyorlar. Ayrıca 2018 yılında kadın adayların yöneticilik pozisyonlarına yerleştirilmesini %50’den fazla bir oranda artırdıklarının altını çiziyorlar.

Ebeveyn Destek Programı ile cinsiyeti ne olursa olsun ana bakıcı görevini üstlenen kişilere altı aylık izin, veya 14 haftalık ücretli izin ve kademeli/part-time dönüş imkanı sağlanıyor. Bu izinler ile kimse kariyerinde ilerleme ya da gelişme konusunda herhangi bir engele takılmıyor. Süt veren annelerin işe dönüşü de şirket bünyesindeki emzirme odalarıyla biraz daha kolaylaşıyor.

Daha geniş esneklik programları ise çalışanlara ne zaman, nerede ve nasıl çalışırlarsa çalışsınlar adapte olmayı ve paylaşımlı iş imkanı ile esnek çalışma sürelerine sahip olmalarını sağlıyor.

Bilinçsiz ön yargıyla mücadele etmek
Nestlé yöneticilerine bilinçsiz ön yargı eğitimi verilmesiyle birlikte, şirket içinde farklı grupların yer alması destekleniyor. Bünyelerinde var olan “Çalışan Kaynaştırma Grupları” ve Onur Yürüyüşü gibi etkinliklerle bu destek pratiğe de dökülüyor.

Şirket dışında ise, Eşitlik Yasası gibi uluslararası çalışanlara destek oluyorlar. Çalışanların her konuda desteklendiklerini bilmeleri için ellerinden geleni yapıyorlar.

Yetenekleri geliştirmek
İç yetenekleri geliştirmek adına, Nestlé yöneticilikte çeşitlilik odaklı güçlü bir yaklaşıma yatırım yapıyor. Güçlü bir yetenek grubunu tanımlarken, mesleki gelişim sürecindeki belirsizlikleri ve önyargıları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Çeşitli ve yüksek potansiyelli yetenekleri kariyerlerinde ilerleyebilmeleri adına gerekli pratiklerle ve deneyimlerle donatmaya çalışıyor.

Anlaşılan Nestlé, çeşitlilik konusunda konuşmayı, yazmayı bırakıp harekete geçmeyi başaran markalar arasına girmeyi başarmış. Umarım attığı adımlar, sektördeki pek çok markaya ilham olur.

 

Olivier McAteer
Campaign US

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version