CES teknoloji fuarı koronavirüse rağmen önümüzdeki ocak ayına hazırlanıyor

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES’in organizatörleri, koronavirüs pandemisinin hala bir tehdit olabileceği endişesine rağmen, önümüzdeki Ocak ayında Las Vegas’ta muazzam teknoloji organizasyonunu düzenlemeyi planlıyor.

Consumer Technology Association (Tüketici Teknolojisi Derneği), katılımcılara yeni görücüye çıkacak olan teknolojik ürünlerini “hem fiziksel olarak Las Vegas’ta hem de dijital olarak” sergilemenin bir yolunu bulmak istediğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 175.000 katılımcıyla şehre çok sayıda ziyaretçi getiren, Las Vegas’ta her yıl düzenlenen en büyük etkinliklerden biri olan CES için risk büyük.

Etkinliğin yapıldığı ana mekan olan Las Vegas Kongre Merkezi’nin gelecek yılki gösteri için tam 980 milyon dolarlık bir bütçe ayırması planlanıyor. Tüketiciler CES’i genel olarak yeni TV’lerin, arabaların ve diğer cihazların açıklandığı etkinlik olarak bilse de, perakendeciler, üreticiler ve aradaki tüm şirketler arasındaki bağlantılar ve iş birlikleri için de önemli bir yer olmaya devam ediyor.

Consumer Technology Association, gösteri için yeni sağlık politikaları vaat ediyor.

Consumer Technology Association, “alanları düzenli olarak temizlemeyi ve dezenfekte etmeyi” buna ek olarak “dezenfeksiyon istasyonlarını” kurmayı amaçlıyor. Ayrıca sosyal mesafeyi arttırmak için koridorları ve koltukları genişletmeyi, mobil ödemeler gibi teknolojik imkanları kullanarak “temas noktalarını” sınırlamayı ve yerinde sağlık hizmetleri sunmayı hedefliyor. Bunun yanında vücut sıcaklık kontrolleri yapmayı ve maske takmak gibi “en basit ve etkili önlemleri” uygulamayı planlıyor.

Fakat tüm bu açıklamaların ardından gerekli olup olmadıklarını söylemiyor ve sorumlıuluğu CES organizasyonuna bırakıyor.

Planlar şimdiye kadar ele alınmamış gibi görünüyor. Diğer şirketler, pandeminin hala tehdit oluşturacağı endişesi nedeniyle 2020’nin sonlarında gerçekleşen büyük etkinliklere katılımları iptal ettiler.

Blizzard Kasım ayındaki BlizzCon’u iptal etti. Microsoft 2021 Temmuz’a kadar yalnızca dijital etkinlikler düzenleyeceğini duyurdu.

Bu noktada, Ocak ayında büyük ölçekli bir etkinlik düzenlemenin güvenli olup olmayacağı bir soru işaretinden ibaret gözüküyor. Sağlık görevlileri bunun iyi olduğuna inansa bile, insanların katılmak için yeterince güvenli hissedip hissetmeyecekleri tamamen başka bir sorudur.

CES, on binlerce kişiyi yoğun bir şekilde doldurulmuş kongre salonlarına dolduruyor. Onları yeni ürünlere dokunmaya, kartvizit alışverişi yapmaya davet ediyor. Salgın bitecek olsa bile, insanlar buna hazır olmayabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.