CEO’lardan Donald Trump açıklaması

7 yıl önce

0

Amerika Başkanı Donald Trump'ın göçmenlere karşı tutumuna Silikon Vadisi CEO'larından cevap geldi.

Amerika Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen ülkelerinin vatandaşlarının Amerika'ya girmemesi ile ilgili bir kararnameye imza attı ve bu durum büyük bir gündem oluşturdu.

Büyük çoğunluğu Müslüman olan bu ülkelere karşı Trump'ın tutumu birçok kişi tarafından eleştiri konusu oldu ve buna Silikon Vadisi CEO'ları da katıldı. Kimi CEO kişisel sosyal medya hesabından görüşünü aktarırken kimisi de basın açıklaması gerçekleştirdi.

Salesforce'tan Vala Afshar, attığı tweet'le Amerika'daki teknoloji şirketlerinin kurucularının ilk ya da ikinci jenerasyon göçmen olduklarını belirterek aslında durumu özetledi.

Apple'ın CEO'su Tim Cook ekibine mail göndererek Apple'ın Trump'ın bu tutumunu desteklemediğini belirtti. Microsoft'un CEO'su Satya Nadella da 'göçmen bir CEO' olarak bu tutumu desteklemediklerine dair açıklamada bulundu.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook hesabında büyük babalarının Almanya, Avusturya ve Polonya'da geldiğini, eşi Priscilla'nın ailesinin ise Çin ve Vietnam'dan geldiğini belirtti ve bundan gurur duyulması gerektiğini de ekledi. 

Twitter CEO'su Jack Dorsey ise Internet Association hesabından atılan açıklamalı tweet'i paylaştı. Bunun yanında Twitter'ın kendi resmi hesabından da "Twitter'ın her inançtan göçmen tarafından kurulduğu" belirtildi.

Airbnb CEO'su Brian Chesky, göçmenlere ücretsiz konaklama sunacaklarını belirtti.

Uber CEO'su Travis Kalanick de ekibin tamamına mail atarak bu durumun karşısında olduklarını belirtti.

Bu isimlerin dışında Reddit, eBay'in CEO'su Devin Wenig, Netflix CEO'su Reed Hasting, Tesla CEO'su Elon Musk da Twitter hesaplarından açıklama yaparak bu durumu desteklemediklerini belirtti.

 

Kaynak: Campaign US