CEO’lar için liderlik etme zamanı…

CourtAvenue CMO’su Julia Mayer-Janovic yaşadığımız kriz döneminde CEO’ları, yöneticileri gerçek bir lider olmaya davet ediyor ve bunun için de birkaç tüyo veriyor.

Siz ofisinizde otururken artık gözlerinizi açsanız iyi olur. Çalışanlarınız korkuyor ve gergin. Hatta çoğu zaman kendilerini yenilmiş hissediyorlar. Üstelik son zamanlarda sadece sizin için çalışmıyorlar; eş zamanlı olarak hem öğretmen, hem psikolog hem de hemşire oluyorlar.

Uzaktan çalışmayı sağladığınız bu günlerde yayınladığınız notlar oldukça soğuk, genel ve ettiğiniz teşekkürler de yetersiz. Nihayetinde son derece yıkıcı bir durum içindeyiz; sağlığımız ve geçimimiz belirsiz koşullar altında. Sizce de insanlara ihtiyaç duyduklarını vermenin zamanı gelmedi mi?

Merhamet, umut, teşvik…
Asistanınız artık işten ayrıldı ve birkaç ay boyunca da dönmeyecek, bu yüzden bir not defteri edinin ve not almaya başlayın:

İletişim kurun
Şirketin geneline toptan hitap ettiğiniz o uzun e-postayı unutun. Akıllı telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı alın ve çalışanlarınızla konuşun. Sadece üst düzey yöneticileri kastetmiyorum, tüm çalışanlarla iletişim kurun. Onların yüzünüzü görmelerine, sesinizi duymalarına izin verin. Aslında video konferanslarda pijamalarınızla oturduğunuzu, birkaç gündür duş almadığınızı söyleyin. Bu konularda 2-3 dakikalık bir video hazırlayıp paylaşın.

Empati yapın
Küçük çocuklarınız da olabilir, karamsar gençlerle bir arada da olabilirsiniz, belki de evde yaşlı akrabalarınızla berabersiniz ya da yalnız başınıza izolasyondasınız… Hepimizin uyum sağlamasını gerektiren yep yeni bir düzen hayatımıza girdi. Gıda ve temizlik malzemelerini tedarik etmek stresli değil mi? Evde spor yapıyor musunuz? Adeta bağımlısı haline geldiğiniz “yeni gerçeğimiz” başlıklı bir podcast ya da video serisi var mı?

Ritüellerimiz bozulduğunda insanlar bu durumla baş etmek için yeni mekanizmalar geliştirmekte zorlanabiliyorlar. Onlara yalnız olmadıklarını söyleyin.

Takdir edin
Personelinizin çabalarını fark edin ve minnettarlığınızı daha sık ifade etmeye çalışın.

Mütevazı olun
Her ne kadar küresel bir krizin içinde olsak da insan, kesinlikle ihtiyacı olmayan ve tamamen lüks olarak adlandırabileceğimiz şeylere de bakmadan, hatta paylaşmadan edemeyebiliyor. Zaten sahip olduğumuz lüksleri sosyal medyada paylaşmak son derece popüler bir tavır haline geldi. Lütfen, buna bir süre ara verin ve kendinize saklayın. Siz bu şekilde davranırsanız bu durum çalışanlarınıza da yansıyacak ve etkisi düşündüğünüzden çok daha büyük olacak.

Motive edin
İnsanlara, insan ruhunun esnekliğini hatırlatın. Şu an yaşadığımız kriz, gezegenimizin ilk krizi olmadığı gibi sonuncusu da olmayacak, ama iyileşeceğiz. Onlara bu durumda bile iyimser bir bakış açısıyla işlere, hayata yaklaşılabileceğini gösterin.

Beğenin ya da beğenmeyin; artık bir kriz yöneticisisiniz. Çalışanlarınızın sağlığına dair bir garanti veremezsiniz ya da şu an çalıştıkları pozisyonların devamlılığına dair bir güvence de veremezsiniz. Ancak, bu fırtınada geminizi kararlılık ve şeffaflıkla yönetebilirsiniz. Birilerine destek ve ilham olmak için bir fırsat olarak görebilirsiniz bunu.

Julia Mayer-Janovic
CMO, CourtAvenue

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 98. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.