artwork

CEF 2018: Geleceğin Teknolojisi Blockchain

6 yıl önce

0

CEF 2018’de günün son oturumu Geleceğin Teknolojisi Blockchain, öğle yemeği için verilen aranın ardından başladı.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın moderatörlüğünde başlayan oturumun diğer konukları ise Trustology Kurucusu ve CEO’su Alex Batlin, 11F:S Kurucusu Simon Taylor ve IX Ledger Cristina Dolan oldu.

Oturumdan öne çıkan notlar ise şu şekilde:

Özgür Demirtaş

“Blockchain sadece cyrpto demek değil, cyrpto da sadece blockchain demek değil.”

Alex Batlin

“Blockchain ile gelecekte değişecek finansal hizmetlerin sonucunda herkes kazanacak. Bu teknoloji yeni bir iş modelini mümkün kıldı. Kağıt ortadan kalkınca ve elektroniğe geçince merkezi bir veri tabanı ortaya çıktı.”

“Elektronik para biriminin bir sınırı yok.”

“Arkasında teknoloji olan yeni bir finansal inovasyon var: Utility token. Token’ların sağladığı yeni iş modelinde öz kaynak ve değeri ayırmanıza gerek kalmıyor.”

Simon Taylor

“Bitcoin’e kadar dijitalde özgünlük ortadan kalkmaya başlamıştı. Çünkü bitcoin’in sonlu bir tedariği var ve sonucu herkes görebiliyor.”

“Farklı ülkelerin ve kuruluşların sınırları mutabakat sağlamayı zorlaştırıyor. Blockchain mutabakata olanak sağlayacak.”

“Toplumsal dönüşüme yatırım, öz sermayede büyük bir önem taşıyor. Eskiden herkesin güleceği bu alan, bugün cyrpto’nun en çok kullanıldığı yer.”

Cristina Dolan

“Yeni silolu sistemler veriye istediğiniz şekilde erişim sağlamıyor. Bu nedenle, müşteri deneyimlerini iyileştiren yeni iş kolları oluşuyor.”

“Token ekonomisini çocuklar ve gençler belirliyor, bu da blockchain içerisinde bir değer bileşeni oluşturuyor.”

“Ekonomi daraldığında insanlar harcama yapmazlar ama teknoloji güvenlik ve kazanç döngüsünde kısa sürede dönüş sağlıyorsa, ekonominin durağanlaşması önlenir.”

“Dolar dünya ticaretini ve petrol fiyatlarını kontrol ediyor. Bazı kurumlar ve hükûmetler de bunun üzerinde kontrol sahibi olmak istiyor.”

“Eski token’lar otomatik olarak ortadan kalkmayacak. Onlar da bu dünyanın bir parçası. Paylaşım ekonomisi için yeni veri gruplarına ihtiyaç var.”