Cast seçimi vezir de edebilir rezil de…

Mümkün olan en fazla sayıdaki genç yetenekleri aramak, yaratıcı yönetmenlere bağlıdır. Doğru yaklaşımla bir sonraki Olivia Colman’i keşfedebilirsiniz.

Olivia Colman, 2009’da onunla birlikte üzerinde çalıştığım Schwartz reklamından bu yana çok gelişme gösterdi. Fakat o zamanlar bile onun üstün yeteneği ve çekiciliği, parlamasına yetiyordu. Onun göz alıcılığını kariyerindeki ilk zamanlarında 2004’te yayınlanan ünlü “Kev and Bev” AA reklamında oynadığı Bev rolü ile de görebilirsiniz. Colman daha sonra birçok insanın onun gerçekten Bev olduğunu düşündüğünden oyunculuk teklifi alamadığını belirterek reklamın çok başarılı olduğunu açıkladı.

Şaşırtıcı derecede yetenekli bir aktris olmasının yanı sıra Colman, Schwartz çekimlerinde olmaktan da zevk alıyordu.

Her zaman arkadaşça, sıcak ve inanılmaz komikti. Oscar konuşmasında ve medya röportajlarında aşikar bir şekilde gözüken şey; cana yakın, aklı başında ve neşeli karakterini, İngiltere’nin (ve şu anda da dünyanın) favori aktrisi olduğunda da korumuş olmasıydı.

Colman gibi yetenekli oyuncular, küçük bir çalışmayı tamamen yukarıya çekme kabiliyetine sahip olurlar. Cast seçimi film ve tiyatroda her şeydir, bu reklamlar için de geçerli. Reklamcılık sektöründe yetenekli sanatçılarla çalışabilecek kadar şanslı olan bizler, onların dönüştürücü gücünü görme ayrıcalığına sahibiz. Kariyerlerinin ilk zamanlarında bile daha ilk casting görüşmesinden bu tür bir yeteneğe sahip oldukları aşikardır. Sıradaki diğer tüm oyuncular anında arka plana düşer. En iyi sanatçılar, en kalitesiz cümleleri bile Shakespeare’in cümleleriymişçesine aksettirebilir.

Barclays “Big” reklamında kameranın önünde son derece merak uyandıran bir monolog sergileyen Anthony Hopkins’in performansı, en sevdiklerimden biridir. Film çok güçlüydü çünkü merkezine tamamen onun performansını almıştı. 1970 ve 1980’lerin Cinzano reklamlarında Joan Collins ve Leonard Rossiter’ı seyretmek de hala zevk verir.

Bir oyuncu, karakter ve sahneye hayat katarak yaratıcı fikrin değerini artırabilir. Yönetirken aktörlere rollerini biraz da onların ellerine vermeyi seviyorum. Doğaçlama, bir sahneyi ‘iyi’den ‘mükemmel’e taşıyabilir. Ben, onların yeteneklerinin gücünü asla reddetmezken Quentin Tarantino veya Woody Allen gibi bazı yönetmenler, bazen kendi kişiliklerini oyuncuların performanslarına empoze edebilir. Bu noktada oyuncu doğallığını biraz kaybedebilir. Genç aktörler için bile sadece gerektiği yerde rehberlik etmek, daha iyi bir yaklaşımdır. Eğer yeteneklilerse ve oynayacakları rol için doğru kişilerse içgüdüleri yeterli olabilir.

Bir reklam yaratırken veya yönetirken cast seçiminden ışık düzenine, düzenlemeden sese kadar sürecin her aşaması ana işi yukarıya çekmeli. Eğer doğru cast’ı istiyorsanız işi öylece bir cast ajansına bırakamazsınız. Havuzu büyütmeniz için bazı ayak işlerini kendiniz yapmanız gerekecek.

Zenci oyuncu yeteneğini elde etmek için çabaladım çünkü geleneksel cast ajansları yeni yeni ortaya çıkan zenci yıldızların bulunabileceği canlı performanslara veya etkinliklere gitmiyor. Bu durumda birçok kez arkadaşlarıma veya aileme danışmak zorunda kaldım; aradığım insanlara ulaşabilmek amacıyla komedi veya performans geceleri için önerilerini aldım. Kapsamını geniş tutma ve oyuncu çeşidini artırma arayışında olan birkaç cast ajansı var fakat reklam sektörü gibi ‘casting’ de genellikle ne yazık ki silkelenme ihtiyacında olan çok homojen bir dünyadır.

Bir yaratıcı veya yönetmen olarak sizin sorumluluğunuz, genç yetenekleri mümkün olan en geniş yelpazede tutmaktır. Bu şekilde sadece sektörü geliştirmekle kalmaz, işinizi de iyileştirmiş olursunuz. Ayrıca gelecekteki bir Oscar kazananını keşfedecek olabilirsiniz.

Quiet Storm Yönetici Yaratıcı Yönetmeni ve Kurucusu

Trevor Robinson

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.