Site icon Campaign Türkiye

Canva 2024 trend tasarımlarını açıkladı

Canva, özellikle son dönemlerin en popüler tasarım uygulaması haline geldi. 170 milyon kullanıcıya sahip olan platform, 2023 sonlarına doğru yeni yılın için bazı planlamalar yaparak kullanıcılarına daha işlevsel ve pratik bir kullanım alanı sunmayı hedefliyor.

Kullanıcıların arama davranışları, sık kullanılan tasarımlar, davranış motifleri gibi gibi kullanıcı eylemlerinin verilerinden hareketle zengin bir tasarım trend tablosu oluşturdu. Platform bu süreci, ““İçerik kitaplığımızdaki öğelerin popülaritesine, küresel kullanıcı tabanımız arasında arama eğilimlerine ve ortaya çıkan desenlere ve şirket içi tasarım ekibimizden gelen bilgilere dayanarak, 2024’te büyük olması beklenen ilk beş tasarım trendini belirledik.” şeklinde tanımlıyor. Yeni yılda yaratıcı bir zeminde şekillenmeye devam edecek olan Canva, 2024 ile ilgili trendleri 5 başlık altında topladı.

Pikselleştirme: Retro Geri Dönüyor

Platform 2023 aramalarında tespit ettiği modernliği kucaklarken nostaljiden de esinlenen sekiz bitlik grafiklerden ve Minecraft’tan ilham alan bu estetik, hassasiyet ve estetiği eğlence ile birleştiren piksel trendini yeniden sahalara taşıyor. Yazı tiplerinde dahi piksel kullanımı ile tasarımlarınızın her anına retro havası verebileceksiniz.

Akış ve Form: Geometri ve Uyumun Buluşması

Geometrik ve dinamik şekilleri bir araya getirmeyi planlayan Canva, bu şekilleri uyumlu renklerle harmanlıyor ve minimal çizgilerle buluşturuyor.  Geçmiş kullanıcı deneyimi üzerine yapılan araştırmalara bakıldığında, %27’lik bir artışla listeye giren bu trend markalara çağdaş bir hava katma potansiyeli ile sadelik ve ifade aktarım yeteneğini barındırıyor.

Hareket Kolajı : Tasarımda Dinamiklik

Bu trend ile hareket modasına yeni bir soluk geliyor. Bir bakıma kolajın yeniden, güncel haliyle kolajı diyebiliriz. Statik görüntülere dinamik bir tarz getirilirken büyüleyici sahnelerle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Dijital içerikler, videolar yepyeni haline bürünüyor.

Sürrealizm: Fantastik  Ögeler

Duygular, hayaller, hisler çerçevesinde ruhumuzu tatmin edici bir trend, gerçeküstücülük 2024’te bizimle. Gerçekleri geride bırakıp biraz ruhumuzun derinliklerine inen, ruhani tasarımlar bizi karşılıyor. Her bireyin bir diğeri gibi olmayıp kendi özgün dünyasını tasarlamayı teşvik eden ve z kuşağının tekelinde olan sürrealizm trendi, tatlı çılgınlıklar sunabilir. Ruhani ve fanteziye dair bakışları ortaya çıkaracak bu tasarım, Canva’ya göre insanları yeni boyutlara taşıyacak tasarımlara yönelik arzunun arttığını gösteriyor.

Cesur Yeniden Markalama: Floresan Devri

2024’e hakim olacak şeyin cesur markalama olduğu öngörülüyor. Neon tonların ve cesur tipografik sistemlerin hakim olacağı, pozitiflik ve eğlence içerikli yazı tipleri ve canlı floresan renklerden oluşan bir kaleydoskop tasarlanıyor. Canva’da şimdiden araştırma sonuçları, %32.000 ve %19.000 oranında  “Lively” ve “vivid” (canlı ve parlak) sözcüklerinin aramaları şaşırtıcı derecede fazladır.

Canva’nın yayınladığı tasarım trenleri raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.canva.com/newsroom/news/design-trends-2024/

 

 

Exit mobile version