Cannes’da günün özeti

Cannes Lions‘ta sona yaklaşırken, oturumlar da hız kazandı. Bugünün öne çıkan oturumları ve olayları ise şu şekilde oldu:

Manajans/JWT‘nin Axe için hazırladığı One Song Stand, kısa listeye kaldı. Bakalım Digital Brand Experience kategorisinde ödül Türkiye’ye gelecek mi?

– CBS’in Başkanı Leslie Moonves katıldığı oturumda şöyle konuştu: Günün sonunda her şey içerikle başlıyor.  Dandik bir içeriği hiçbir cihazla tüketmezsiniz. Önemli olan hikaye ve platformlar hikayeyi taşıyacak olanlardır. Herkesin ekosistemde, ajansta ve yayıncılarda yeri var. Teknoloji insanları bizim yaptığımızı yapamıyor.

Mindy Kaling, doğum gününü sahnede şampanyayla kutladı.

The Mindy Project‘in yaratıcısı Mindy Kaling, Hulu’nun oturumunda medyanın ve içeriğin önemini anlattı. “Twitter üzerinden izleyicilere ulaşıyorum ve dizi için içerik topluyorum” dedi.

Under Armour ve Droga5 birlikte bir oturuma imza attı. Under Armour CEO’su Kevin Plank, “Şu an ABD’de iki numarayız. Şirketinizi VC’lere satmak için değil, ürünlerinizi müşterilerinizle buluşturmak için çalışın” yorumunu yaptı. David Droga ise, “Markayı seç, görevi bul ve işi birlikte büyüt. Marifet havai fişek gibi büyük tek işler yapmak değil, düzenli ve devamlı iyi iş çıkarabilmeyi başarmak. Sadece müşteriniz kadar iyisinz” dedi.

– Oyuncular, Keegan Michael Kay, Rob Delaney ve Rashida Jones sahneye çıkarak yaratıcılığın nasıl hayat kurtardığını söylediler.

– Oscarlı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu ve başarılı reklamcı Tham Khei Meng sahneye çıktı. Inarritu: Müzik en saf sanat formu. İnsan duygularını en iyi gösteren şey müzik. Herkesin hikayesi vardır ya, ‘9 yaşındayken, babam beni sinemaya götürdü’ diye başlayan. Benim öyle hikayem yok. Reklam işinde olacağımı hiç düşünmemiştim. Bu bir kazaydı. Beni mutlu eden bir kaza Hepimizin bir görevi ve vizyonu var. Yapmamız gereken bu görevleri nasıl gerçekleştireceğimizi bulmak.

Vice’ın kurucusu Shane Smith, açtı ağzını yumdu gözünü.

– Usta yönetmen Spike Jonze ve Vice‘ın kurucusu Shane Smith birlikte sahneye çıktılar. Vice’ı, markaları ve haberciliğin değişen yüzünü anlattılar. Shane Smith: Vice’ın bütün kuruluşları için günde 7000 içerik üretiyoruz. ABD’de gençler haberleri ve dünya haberlerini umursamıyordu. Bu bizim için fırsattı. Biz geleneksel şekilde haber yapmıyoruz ve statükoya müdahale ediyoruz. Bizim hikayelerimizi yazan da çeken de editörlüğünü yapan da gençler. Onların eksiği de deneyim. Medya şirketleri mükemmel olmak istiyor. Mükemmelik diye bir şey yok. Medyada ise hiç yok. Markalar gençlere gençlerin diliyle yaklaşmayı yeni fark etti. Berbat bir içerik üretmeyin. Ve yaptıklarınızda bir amacınız olmalı.

Spike Jonze ise: Yapılan işlerde içerikle, yapısı ve örneğin editörlük uyum içinde olmalı. Vice’ın yaptığı haberlerin geçtiği ülkelerde yaşayanlar için bu tür haberler çok anlamlı hale geliyor.

– Facebook, Google ve Always, yeni kadın emojilerinin lansmanını yaptı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.