Site icon Campaign Türkiye

Cannes Lions’ta bu yıl neler oldu?

Yaratıcı fikirlerin bir araya geldiği Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, 63. kez kapılarını açtı. Son dönemde sadece reklam dünyasından değil medya, eğlence, siyaset ve spor dünyasından da şöhretli isimler bir araya geldi. Cannes Lions’ta bu yıl rekor düzeyde katılım oldu. Önceki yıla göre yüzde 7’lik bir artış yaşandı ve toplamda 43.101 iş ödül için kıyasıya mücadele etti.

Her yıl farklı alanlarda yüzlerce yaratıcı ismi bir araya getiren Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, bu yıl katılımcılara zihin açıcı bir deneyim yaşattı. Sadece reklam ve pazarlama dünyasının değil, eğlence, siyaset, spor, teknoloji ve medya sektörünün önde gelen isimleri geleceğe yön veren trendleri, başarılı olmuş işlerin case study’lerini ve marka ve ajanslar için verimli olabilecek içgörüleri paylaştı.

Jüri üyeleri zorlandı

Dünyanın farklı ülkelerinden 387 jüri üyesi rekor seviyedeki 43.101 işi değerlendirirken Türkiye’den de dört isim jüri üyeliği görevini üstlendi. Dijital Kraft kategorisinde, Fjord Design and Innovation’dan Yaprak Gültay, Medya kategorisinde Maxus Türkiye’den Neslihan Olcay, Açıkhavada Rabarba’dan Pemra Ataç Açıktan ve Basın kategorisinde TBWA\İstanbul’dan İlkay Gürpınar jüri üyeliği yaptı.

Cannes Lions, yaratıcı bir mihenk taşı

Toplam 24 kategori içinde 18 kategoriye başvurularda artış yaşanırken Ürün Tasarım Aslan’ı yüzde 92’lik bir artış görüldü. Eğlence kategorisinde %32’lik bir artış yaşanırken Müzik kategorisi ise ilk yılında 637 başvuruyu kabul etti. Lions Festivalleri’nin CEO’su Philip Thomas, “Her Aslan kategorisini sürekli geliştiriyoruz, endüstriye danışarak nasıl yaratıcı bir alanda genişleyebiliriz diye soruyoruz. Lions’ın endüstri için bir barometre olarak kalmasının yanı sıra yaratıcı bir mihenk taşı olması da çok önemli” yorumunu yaptı.

Salon küçük konuşmacılar büyük

Bu yıl festival alanında Inarritu, Will Smith, Anna Wintour gibi isimlerin oturumları Lumiere salonunda gerçekleşirken, Debussy Theatre ve Forum’da da Gywneth Paltrow, Nigel Morris, Eric Schmidt ve Daniel Bonner gibi isimler sahneye çıktı. Anlayacağınız üzere Cannes Lions’ta büyük salon-küçük salon ayrımı oturma kapasitesiyle sınırlıyken, kimsenin egosu da incinmemiş oldu.

Genç Aslanlar Yarışması’da ikincilik

Young Lions Yarışması’nda ise pazarlama kategorisinde Türkiye’yi temsil eden Anne Verdaasdonk ve Burak Çapar ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen 16 ekibe karşı Vodafone adına yarışan Verdaasdonk ve Çapar’ın brief’i Birleşmiş Milletler’den geldi. Ekiplere, 2015 yılında imzalanan Paris Antlaşması’nı kendi markaları, ürünleri, sosyal medya varlıkları ve çalışanlarının desteğini kullanarak farkındalık yaratma brief’i verildi. 200’ün üzerinde tweet’le anbean takip ettiğimiz Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde oturumlar, özel röportajlar ve izlenimleri ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz.

Türkiye’den kısa listeye kalan işler

Tasarım

1. Sansürün Tipografisi

2. Concept

3. Uluslararası Af Örgütü

Dijital Kraft

1. Sons of Galipoli

2. Kale Seramik

3. JAM3 Toronto / Modiki İstanbul

Doğrudan Pazarlama

1. Biber Gazı Kokulu Mum

2. 4129Grey

3. Uluslararası Af Örgütü

Glass

1. Kırmızı Işık 2.0

2. Y&R İstanbul Team Red

3. Vodafone

Markalı İçerik ve Eğlence

1. One Song Stand

2. Manajans / JWT

3. Axe

Medya

1. Mezardeniz

2. TBWA\İstanbul

3. Hayata Destek Derneği

Açıkhava

1. Neon

2. Rafineri

3. Olympus

PR

1. X-Ray Records

2. TBWA\İstanbul

3. Hürriyet

Radyo

1. News Song

2. Havas Worldwide İstanbul

3. Açık Radyo

Özel Ödüller

Yılın Holding Şirketi

1. WPP

2. Omnicom

3. Interpublic

Yılın Network’ü

1. Ogilvy & Mather

2. BBDO

3. Y&R

Yılın Yaratıcı Reklamvereni

Samsung

Yılın Bağımsız Ajansı

1. Droga5 New York

2. Jung von Matt

3. Wieden + Kennedy Portland

Lion of St. Mark

Marcello Serpa

Cannes LionHeart

Blake Mycoskie

Grand Prix for Good

180LA

Yılın Medyacısı

Shane Smith / Vice Kurucusu

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Temmuz 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Exit mobile version