Cannes Lions’ta 4. günün öne çıkanları

7 yıl önce

0

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali'nde Türkiye'den işlerin ödül almaları ve kısa listeye kalmalarıyla heyecan artarken oturumlarla geçen dopdolu bir gün daha geri de kaldı. Festivalin beşinci gününde oturumlar ve panelleri takip etmeden önce dünü kısaca özetleyelim:

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali güne teknoloji ile başladı. Google'dan David Singleton "machine learning" üzerinde durdu. Yapay zekanın bir basamak öncesindeki "machine learning" sunumundan hemen sonra ise yapay zekanın endüstriyi ve dünyayı nasıl etkileyeceği üzerine Jigsaw Başkabı Jared Cohen konuştu.

Festivalin en çok beklenen isimlerinden biri olan ve Prenses Diana gibi dünya ünlü isimlerin fotoğraflarını çeken Fotoğrafçı Mario Testino konuşmasıyla dikkat çekti. Testino, ekip işinin önemini vurgularken "herkesi dinliyorum, herkesin düşüncelerini duymam gerekiyor. Ama evet, karar vermesi ve bu kararın sonuçlarını da göğüslemesi gereken kişi benim" dedi.

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali'nde bu yıl en çok konuşulan konular arasında çeşitlilik dikkat çekiyor. Hemen hemen pek çok oturumda cinsiyet, etnik köken, yaş ayrımcılığı ya da eşitliği ile ilgili konuşulurken festival konuklarından Halsey de bu konuya dikkat çekti. YouTube'da şarkı coverlayarak müzik dünyasına giren ve başarısıyla Grammy'e de aday gösterilen Halsey; yaş, görüntü ve cinsiyetin iş dünyasında ne kadar önemsendiğini küçük bir hikaye ile anlattı.

Festivalde, reklamcılık endüstrisinde bu yıl sık sık konuşulan ve içeriğin bile pabucunu dama atan kavramlardan "storytelling"i başarıyla gerçekleştiren, dünyaca ünlü radyo sunucusu, gazeteci Ira Glass öğrendiği 7 şeyi anlattı.

Fake news, fake ads gibi kavramların bu yıla damga vurduğunu yaşanan seçimler ve sonuçlarından sonra söyleyebiliriz. Festival de bu konuyu es geçmedi ve The Guardian'dan Sabrina Siddiqui ile reklamcıların politikadan neler öğrenebilecekleri konuşuldu.

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...