Cannes’dan iptal haberi: Cannes Lions Yaratıcılık Festivali 2020 gerçekleşmeyecek

Bu yıl ne festival gerçekleşecek ne de ödüller verilecek.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nin durumu da endüstrinin merak konusu haline gelmişti. Önce Ekim ayına ertelenen festival, ardından kimi grupların ve markaların katılmayacağı bilgisinin yayılmasıyla dikkatleri çekti. Gözler, Ekim ayında gerçekleşecek festivale hangi ajansların katılmayacağındayken Cannes’dan iptal haberi geldi.

İptal haberine sadece festival değil, ödüller de dahil edildi. Festival bir sonraki yıl yani 2021’de 21-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilerek kaldığı yerden devam edecek.

Binlerce ölüme neden olan ve dünya çapında milyonlarca kişinin enfekte olmasıyla devam eden COVID-19 salgını sonrasında Fransız yetkililerle önceden ilan edilen acil eylem planlarının bir parçası olarak etkinlik Ekim ayı sonuna ertelenmişti.

Cannes Lions Başkanı Philip Thomas bu kararı şu sözlerle açıkladı:

“Müşterilerimiz ve ortaklarımızla yaptığımız derinlemesine istişarelerden sonra bu zor kararı aldık. Şu an dünyanın karşı karşıya olduğu eşi görülmemiş sorunlar (toplumsal, sağlık ve ekonomik) ödüller ve etkinlik son derece belirsiz etkiler yaratırken planlamamıza devam etmeme kararı aldık.”

Thomas sözlerine şunları ekledi: “Cannes Lions özünde her zaman yaratıcılıkla ilgilendi. Ve şu anda bulunduğumuz koşullar yaratıcı topluluğun yüzleşmek zorunda kaldığı başka durumları ortaya çıkardı. Pazarlama ve yaratıcı endüstri, diğer pek çok endüstri ile aynı kargaşa içinde. Ve bu yıl festival hakkındaki tüm spekülasyonları ortadan kaldırarak onları rahatlatmakta küçük bir rolümüzün olabileceğini düşündük. Kararlarımızı olabildiğince erken almaya çalıştık.”

Organizatörler, daha önce verilmiş olan ödül sunumlarını nasıl ele alacaklarını henüz açıklamadılar. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.