Cannes Lions heykelinde eşitlikçi değişim

7 yıl önce

0

Crispin Porter & Bogusky ve Creative Equals, Cannes Lions Festival Genel Müdürü Jose Papa’ya yaptıkları sunumda ödül heykelciğinin hem kadın hem erkek olması yönünde bir öneri sundular.

Haziran ayında gerçekleşecek Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde kazananlara ödül olarak verilen aslan heykelciği, bilindiği gibi, erkek aslan görünümünde. Bunu ödüllerin eşitlikçiliği açısından uygun bulmayan Crispin Porter & Bogusky Londra ekibi, ödül için “iki cinsiyeti de yansıtan” yeni bir görünüm yarattı ve bu yeni heykelcik, bir tarafı erkek bir tarafı dişi aslan görünümünde olacak şekilde tasarlandı. Böylece Cannes Lions gibi uluslararası bir yarışmanın çok daha eşitlikçi bir yapıya kavuşacağı ve cinsiyet yönünden daha fazla insana daha anlamlı şekilde hitap edeceği öngülüyor.

Creative Equals’ın kurucusu Ali Hanan ile beraber bu fikri Jose Papa’ya sunan Crispin Porter & Bogusky Londra CEO’su Richard Pinder, bu ödül tasarımının aynı zamanda “sektörün 50:50’lik cinsiyet dağılımına ulaşması konusundaki tutkularını da yanıttığını” belirtiyor.

Creative Equals’ın Campaign UK’e verdiği bilgiye, bu yıl ödülde herhangi bir değişiklik yapmak için çok geç ancak Jose Papa’yla görüşmeler devam ediyor.

Richard Pinder ile yapılan söyleşiyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.