Cannes Lions daha çok şey yapabilir

PrideAM başkanı ve üyesi, Cannes Lions’ın LGBT+’ı doğrudan işleyen daha çok çalışmayı teşvik edebileceği kanısında.

Bu yılın Cannes Lions jürilerinden, değerlendirmekte oldukları işin herhangi bir azınlık grubun köklü klişeleşmiş tasvirlerini temsil etmediğinden emin olmaları istendi.

Reklamcılıkta kapsamlı LGBT+ temsili için grup olarak uzun süre kampanyalar yaptık. En büyük sektör festivali, en sonunda probleme dikkat çektiği için heyecanlıyız. Yine de ‘Pinkwashing’* tarafından büyülenen jüriler ve muhtemelen yararından çok zarar veren çalışmalarına rağmen aldıkları övgü ile seçilen iyi niyetli ancak beceriksiz markalar ile birlikte bu duyurunun başka şekilde sonuçlanabileceğinden korkuyoruz.

Bizi yanlış anlamayın: Güncellenen yönergeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat jüri üyelerinin sadece baştan savma bir şekilde yapılan LGBT+’yi onaylayan bir kampanyaya ekstra puan vermemeleri, misyonumuz için önemini koruyor.

Çocuk çizgi filmlerinde yer alan kamp canavarlarından çok uzaktayız, fakat LGBT+’yi konu alan reklamlarda hala ikna edici bir temsil yapılamıyor.

Eğer dürüstçe yenilikçi bir çalışmaya Cannes Lions verilecekse bu iş, en zengin temele sahip olan jüriler tarafından değerlendirilmeli.

Cannes Lions’ı düzenleyenler, kaç tane trans birey olan jüriye sahip olduğunu açıklarsa çok seviniriz. Kaç tanesi homoseksüel ve ‘gender-fluid’**? Jüriler non-binary’nin ne demek olduğunu biliyor mu? Ayrıca, 18-24 yaş arasındaki İngilizler’in %54’ünün ne %100 heteroseksüel, ne de %100 gay olduğu konusunda jürilerin hiçbir fikri olmadığına dair iddiaya girebilirsiniz.

LGBT+ jürileri

Tabii ki herkes mantıksız bir stereotipe neyin neden olduğu ve özgün davranışın gerçek yansımasının ne olduğu konusunda hemfikir olmayacaktır. Aslında PrideAM’in yaratıcı değerlendirmeleri, asla hararetli bir tartışma olmadan gerçekleşmez. Fakat LGBT+ jürilerinin de olduğu bir panelin yarattığı ortam, işe yarar içgörüler yaratarak daha açık sözlü olmaya ve tartışmaya yol açacak.

Bununla birlikte, yeni Cannes Lions yönergeleri yorumlanmakta. PrideAM’de LGBT+ topluluğunu kutlayan ve samimi bir şekilde yapılan kucaklayıcı kampanyalara verilen ödül bolluğu için nefesimizi tutmayacağız. Neden? Çünkü PrideAM’in son yaratıcı incelemesinde Stonewall Başkanı Jan Gooding’in de belirttiği gibi sektörümüzün çıkardığı iş sıklıkla ‘acınacak derecede yapmacık’.

Reklamlara LGBT+’yi dahil ettiğimizde bunun fark edilmediği, oldukça standart, günlük yaşamın bir parçası olarak hissedildiği noktaya ulaşmalıyız. Yine de bunu bu şekilde yapabilen birkaç değerli reklam mevcut.

Tehlike bölgesi

Sebep? Bazen üzücü de olsa ön yargı, ancak çoğunlukla korku. Harika fikirler akılda kilitli kalabiliyor çünkü birileri zincirin bir yerinde cesaretini kaybediyor ve LGBT+’yi dahil etmekten kaçınıyor. Markalar, açık bir şekilde kutlamak yerine hala utangaç bir tutum gösterip LGBT+ konusuna ucundan dokunarak kendilerini kestirme yoldan satmaya çalışıyor.

Cannes Lions festivalinin sadece stereotipi denetlemesi değil, her şeyden önce  LGBT+’yi kapsayacak çalışmaların ortaya çıkmasını açık bir şekilde destekleyecek bir yol bulması gerekiyor.

Havuca ihtiyaç duyduğumuz kadar sopaya da ihtiyaç duyarız. Bu durumda Cannes patronlarına şunu söylüyoruz: Bu bir başlangıç, ancak henüz hedefe yeterince yaklaşmadık.

PrideAM Başkanı Mark Runacus 

 

 

 

 

PrideAM Sözcüsü ve Üyesi Phil Clements

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.