Cannes Lions başvuru sayıları düşüyor

Kısa vadeli COVID dönemi çalışmalarına odaklanıldığı için Cannes Lions başvuru sayıları düşüş gösteriyor.
Toplam başvuru 2019’a göre düşük olsa da bağımsız ajanslardan ve prodüksiyon şirketlerinden gelen başvurularda artış yaşandı.

Geçen yıl COVID-19 krizi dolayısı ile iptal edilmesinin ardından iki yıllık çalışmayı kapsayan 2021 etkinliği ile bu yılki Cannes Lions başvuru sayısı, 2019’a göre %6 düştü.

21-25 Haziran tarihleri arasında sanal ortamda gerçekleştirilecek olan Yaratıcılık Festivali’ne 90 ülkeden toplam 29.074 çalışma katıldı. Bu sayı 2019’da (89 ülkeden) 30.953 idi.

Cannes Lions organizatörü Ascential, önceki yıllara göre daha geniş bir katılımcı yelpazesi olduğunu ve gönderilen çalışmaların tüm Lions kategorilerini kapsadığını söyledi. Bağımsız ajanslardan gelen başvuru %14, prodüksiyon şirketlerinden gelen başvuru ise %19 arttı.

Ascential “işletmeyi ileriye taşıyan yaratıcılığı” kutlayan yeni Creative Business Transformation Lions’ın “ilk yılını güçlü” geçirdiğini söyledi. “Kışkırtıcı, sınırları zorlayan, kıskançlık uyandıran fikirlerle çığır açan” çalışmaları ödüllendiren Titanium Lions’a 2019’a göre %15 daha fazla katılım oldu.

Başvuru sayılarında büyüme kaydeden diğer kategoriler arasında Social & Influencer Lions (%14 artış) ve Creative e-commerce Lions (%12 artış) yer alıyor. Ancak Creative Effectiveness Lions ve Creative Strategy Lions’a başvurular sırasıyla %38 ve %20 düştü. Ascential, “şirketlerin benzeri görülmemiş koşullar karşısında kısa vadeli stratejiye geçtiklerini” öne sürerek, “uzun vadeli stratejiye ve sonuçlara dayanan çalışmaların bu yıl darbe yemiş gibi göründüğünü” de sözlerine ekledi.

Cannes Lions Genel Müdürü Simon Cook: “Dünyanın dört bir yanından bu kadar çok çalışmayı jürilerimize sunmak üzere bir araya getirmek bizim için her zaman heyecan verici. Uzman jürilerimiz yeni yaratıcı kriteri belirleyecek olan çalışmayı ödüllendirme görevini üstlenmeden önce, gönderilen çalışmalar bize endüstrinin durumu hakkında fikir veriyor. Bu, hevesle beklenen bir an ve iki yıl boyunca yapılan çalışma, küresel salgın boyunca yaratıcılığın değişen şekli hakkında bir hikaye anlatıyor; yaratıcılığın gücünü bir değişim aracı olarak sergiliyor.” dedi.

Kısa listeler ve ödül duyuruları 21-25 Haziran tarihleri arasında günlük olarak yapılacaktır.

Ascential’ın Cannes Lions’ı da kapsayan pazarlama departmanının başkanı Phil Thomas şunları söyledi: “Başvuru oranından memnunduk. Beklediğimizin üzerindeydi. İki yılı birden geçtiği için ne olacağını tahmin etmek çok ama çok zordu. 2020 için zaten çok sayıda başvurumuz vardı ve bu başvurularla [bu yılki ödüllere girmek açısından] ne yapmak isteyeceklerini bilmiyorduk. Ortaya çıkarılan işleri kutlamak bizi mutlu etti. Sektörün de bazı harika çalışmaların kutlandığını görmeye gerçekten hazır olduğunu düşünüyoruz.”

Londra’da bir banker olan Peel Hunt, ödül başvuruları hakkında şunları söyledi: “Pandemi, etkinliği fiziksel olarak gerçekleştirmeyi engellemiş olsa da, ödül için güçlü bir talep görmek cesaret verici. Yatırımcılar daha geniş bir etkinlik için toparlanma potansiyelini göz önünde bulundurduklarında, bu rakamlar nihai piyasanın tutumunun faydalı bir göstergesidir.”

Bu makalenin başka bir versiyonu ilk olarak PRWeek’te yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.