Cannes Lions 2018 paneli: Bu 5 reklamla yer yerinden oynadı

Lego, IBM, Bacardi Martini ve BCMA’in katıldığı bir Cannes Lions 2018 paneli, büyük etki bırakan 5 reklam kampanyasına sahne oldu. Bunlardan bir tanesi de oldukça kötü bir üne sahip olan Kendall Jenner’lı Pepsi reklamıydı.

Panele Lego Kıdemli Global Sosyal Medya ve Video Direktörü Lars Silberbauer, IBM İngiltere ve İrlanda CMO’su Lisa Gilbert, Bacardi Martini Global PR ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Lisa Jedan ve moderatör olarak da BCMA Global CEO’su Andrew Canter katıldı.

Silberbauter, dünyayı değiştiren bir reklam olarak Kendall Jenner‘ın rol aldığı Pepsi reklamını gösterdi ve bunun “Her şeyi berbat etmenin bir örneği” olduğunu dile getirdi.

“Reklam için tonlarca yatırım yaptılar. Çok büyük bir prodüksiyon bütçesi ve dev influencer’ların yanı sıra aktivizm ve çeşitliliğe el atmaya çalıştılar… Ve buna rağmen batırdılar. Pepsi’nin ve dünyanın bu işten öğrendiği şey, sahteciliği kimsenin yemediği oldu. Dürüst ve samimi olmak zorundasınız. Neticede, çok pahalı bir ‘test et ve öğren’ çalışması örneği oldu.”

Diğer örnekler ilham verici

Cannes Lions 2018 paneli farklı ve daha ilham verici kampanya örnekleriyle devam etti. Lisa Gilbert, Redbull‘un 2012’de hayata geçirdiği, Felix Baumgartner’ın uzay atlayışını bir belgesel gibi sunan “Stratos” işinin daha önceden göz önünde bulundurulmamış bir hedef kitleye ulaştığını belirtti.

“Bu işi harika bir gösteri olduğu için seviyorum. Ama aynı zamanda, daha önce hiç dikkate alınmamış bir hedef kitleyle, yani ekstrem sporlarla ilgilenen kişilerle iletişim kurduğu için önemli.”

Lisa Jedan‘ın önemli bulduğu kampanya ise BMW için hazırlanmış, Clive Owen’ın başrolünde yer aldığı “The Hire” serisi oldu.

“Bu kampanya YouTube’dan önce, geniş bant internet bile henüz yokken yayınlandı ve 11 milyon izlenmeye ulaştı. Daha da önemlisi, BMW’nin satışlarını %12 artırdı.”

Apple ve Orange

Son iki örnek de moderatör Andrew Canter‘dan geldi. Birincisi, Apple‘ın ikonik “Silhouette” reklamıydı.

“2013 yılında yayınlanan bu reklamlar popüler kültürde büyük bir etkiye neden oldu. 5 yıl boyunca yayınlandılar ve kolayca ayırt edilebilen görsellikleriyle tanınır hale geldiler. Apple 10 milyon iPod sattı ve iTunes’da bir milyar şarkı indirildi.”

Gilbert, tutarlılıkla ilgili de birkaç cümle kurmak gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Pazarlamacılar olarak bizler aynı temel fikri işlemekten sıkılabiliyoruz ama tutarlılık önemli. Bir şeyleri sürekli değiştirirseniz tüketici sizin kim olduğunuzu hatırlamaz hale geliyor.”

Örnek gösterilen son reklam filmi de yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın oturduğu “The Future is Bright, the Future is Orange” oldu.

Canter, “Bu çalışma BMW filmleri için zemin hazırladı. İlk kez bir kampanya büyük, sinematik bir deneyim sundu ve risk aldı” yorumunu yaptı ve ekledi:

“Markaların yapması gereken de bu. Şu anda o kadar çok içerik var ki aralarından sıyrılmak için daha insan olmalı ve ürün pazarlamaktan vazgeçmeliyiz.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.