Cannes Lions 2018 kazananlar listesi

Cannes Lions Yaratıcılık Festivali dünyanın her yerinden reklam ve pazarlama iletişimi alanında çığır açan işlere sahne oluyor. Şimdiye kadar kimlerin hangi ödülleri kazandığı Cannes Lions 2018 kazananlar listesinde toplanıyor.

18 Haziran Pazartesi

Sağlık İletişimi

Pharma kategorisinde bu sene Grand Prix verilmedi.

Health & Wellness kategorisinde Grand Prix kazanan isim, organ nakli ve önemiyle ilgili bilinci artırmayı amaçlayan Corazón filminin, izleyicinin kalp atışı ile tetiklenen JohnXHannes NY imzalı açıkhava reklam kampanyası Give Your Heart oldu.

Good Health kategorisinin kazananı ise, ALS gibi motor nöron hastalıklardan mustarip insanların göz kırpma hareketleri ile iletişim kurmalarına olanak sağlayan Asha Ek Hope Foundation‘ın Blink to Speak kampanyası.

FleishmanHillard Pharma Lions kategorisinde Roche ve MS Ireland için hazırladığı MSunderstood kampanyasıyla bronz ödüle layık görüldü.

19 Haziran Salı

Design Kategorisi

Abbott Mead Vickers BBDO Design kategorisinde Trash Isles ile Grand Prix ödülünü kazandı. Kampanya, Pasifik Okyanusu’nda biriken ve Fransa büyüklüğüne ulaşan plastik çöplerin bazı alanlarda çöp adacıkları oluşturduğuna dikkat çekmeyi hedefliyordu. Kampanya aynı kategoride gümüş ve bronz ödüllerin de sahibi oldu.

Kategoride ödül alan markalardan biri de Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği ile yapılan iş birliği sonucunda, nesli tehdit altında olan 10 hayvana dikkat çekmek için ikonik logosunu değiştiren Lacoste oldu.

TBWA\Istanbul, Fear & Fantasy Festival için hazırladığı çalışmasıyla Bronz Aslan’ı bu kategoride kazandı.

Mobil Kategorisi

R/GA London, spor izleyicilerini karşılaşmaların heyecan verici anlarında yakalayıp fotoğraflayan Snaptivity çalışmasıyla Altın Aslan kazandı.

Cannes Lions 2018 Mobile Grand Prix Grey Brazil’in “Corruption Detector” işine verildi. Bu çalışma aynı zamanda Altın ve Bronz Aslan ile de ödüllendirildi.

Adam & Eve/DDB‘nin “Trolling is Ugly” kampanyası Altın, Gümüş ve Bronz Aslan aldı. Wieden & Kennedy London ise Nike için hazırladığı “Nothing Beats a Londoner” Gümüş Aslan ile ödüllendirildi.

Outdoor Kategorisi

Cannes Lions 2018 kazananlar listesinde, Outdoor kategorisinde McDonald’s ve Comedy Central Grand Prix’yi paylaştı. McDonald’s logo kesitlerinden hazırladığı yol tabelalarıyla ödül alırken, Comedy Central’ın çalışması Donald Trump’ın tweet’leri üzerineydi.

Medina Turgul DDB ise Koçtaş için hazırladığı ilanlarıyla Outdoor kategorisinde Bronz Aslan’a layık görüldü.

Print & Publishing Kategorisi

Cannes Lions 2018 Print & Publishing kategorisinde Grand Prix’nin sahibi Tagwords ile Budweiser oldu. Tarihi boyunca müzikle ve müzisyenlerle hayli içli dışlı olmuş, ünlülerin ellerinde görüntülenmiş marka, telif sorunları nedeniyle bu görüntüleri ilanlarında kullanamıyordu. Bunun yerine Google’da bulunabilecek fotoğrafların anahtar kelimelerini ilanlarına taşıdı.

Mother London tarafından KFC’nin tavuk krizi sırasında yayımlanan ilan, Altın Aslan’ı Tagwords ile paylaştı.

4129Grey de “The Insiders / İçeridekiler” çalışmasıyla bu alanda Altın Aslan kazandı.

Radio & Audio Kategorisi

Ogilvy Cape Town’ın Carling Black Label için hazırladığı kadına yönelik şiddete karşı kampanyası #NoExcuses, Cannes Lions 2018 Radio & Audio Kategorisi’nde hem Grand Prix hem de Bronz Aslan kazandı.

20 Haziran Çarşamba

Industry Craft Kategorisi

Cannes Lions 2018 Industry Craft kategorisinin Grand Prix kazananı Ogilvy Chicago tarafından SC Johnson için hazırlanan ve Muhammed Ali’nin boks ayakkabılarını anlatan ilan çalışması Ali oldu.

The Academic isimli indie müzik grubunun video klibi için BBDO New York tarafından hazırlanan “Live Looper”, Facebook Live’da yaşanan küçük gecikmeleri kullanarak Altın Aslan ödülünü aldı.

Digital Craft Kategorisi

Industry Craft kategorisinin kazananları arasında yer alan “Live Looper”, Digital Craft kategorisinde de Altın Aslan’a layık görüldü. Kategorinin Grand Prix kazananı ise Isobar New York tarafından Billy Corgan için 106 kamera kullanılarak hazırlanan Aeronaut VR Experience oldu.

Film Craft Kategorisi

Cannes Lions 2018 kazananlar listesinin Film Craft kategorisinde ödül listesi oldukça kalabalık. Madrid’den Blur Producciones’in Kızıl Haç için hazırladığı Hope filmi Grand Prix alırken, Altın Aslan’ı iPhone 7 filmiyle Furlined ve Teasing John Malkovich ile CBS Corporation paylaştı. Listede ayrıca Apple’ın bu yıl çok ses getiren Welcome Home işi de yer alıyor.

Brand Experience & Activation kategorisi

Apple bir diğer ödülünü Cannes Lions 2018 Brand Experience & Activation kategorisinde “Today at Apple” ile kazandı. Apple Cupertino tarafından hayata geçirilen deneyim Grand Prix alırken, Skittles’ın tek kişilik reklamı ve buna verilen reaksiyonların çok izlenen videosu Gold Lion’a layık görüldü.

Creative eCommerce Kategorisi

McCann London’ın Microsoft XBox için hayata geçirdiği “The Fanchise Model” bu yılın Grand Prix kazanan çalışması oldu. Kişiselleştirililebilen ancak daha yüksek fiyata satılan, bu nedenle de tepki çeken XBox controller’ını, tasarlayan kullanıcının tanıtıp satışa çıkarabileceği bir sisteme çeviren uygulama, alışverişe yeni bir anlam kazandırdı.

Entertainment Kategorisi

Cannes Lions 2018 kazananlar listesinde Entertainment kategorisinin Altın ve Bronz ödülleri, Adam & Eve/DDB tarafından EA Games için hazırlanan “FIFA 18 More than a Game” çalışmasının oldu. Cristiano Ronaldo için “El Tornado” hareketinin yaratıldığı ve fikrin adım adım büyütüldüğü çalışmanın yanı sıra National Geographic belgeseli “Nike Breaking2” de Altın Aslan sahibi oldu.

Kategorinin Grand Prix’si ise N=5 Amsterdam tarafından hayata geçirilen Evert_45. Evert_45, kardeşini aramak üzere evinden ayrılan Evert isimli bir gencin hikayesiyle birlikte 2. Dünya Savaşı’nın gerçek hikayelerini YouTube ve Instagram videolarıyla anlatıyor.

Entertainment Lions for Music Kategorisi

Müzik alanında yaratıcı çalışmaların ödüllendirildiği bu kategoride Grand Prix’nin iki kazananı bulunuyor. Bunlardan biri, beklenildiği üzere FKA twigs’i depresyondan çıkaran Wellcome Home, diğeri ise Jay-Z’nin Smile videosu.

David Bowie’yi anmak amacıyla New York metrosunu bir sergi alanına çeviren Spotify da bu kategorinin kazananları arasında yer aldı.

21 Haziran Perşembe

PR Kategorisi

Dün akşam 6 kategoride daha ödüllerin açıklanmasıyla Cannes Lions 2018 kazananlar listesi biraz daha genişledi. Abbott Mead Vickers BBDO‘nun çöp adalarından yeni bir ülke yapma projesi Trash Isles ikinci Grand Prix’sini kazandı.

Gold Lion’ın kazananı ise doğal afet döneminde bira üretmeyi bırakıp fırtınadan etkilenen bölgelere kutu kutu içme suyu sağlayan Anheuser Busch oldu. Kampanya FleishmanHillard imzası taşıyor.

Bu kategoride ödül kazanan çalışmalardan biri de Coca-Cola‘nın cinsiyet eşitliğini vurgulayan, David The Agency imzalı “This Coke is a Fanta” kampanyası. Dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi Brezilya’da da LGBT+’ler için ayrımcı ve alaycı lakaplar kullanılıyor. Bunlardan biri de “O Coca-Cola aslında Fanta” şeklinde çevrilebilir. Coca-Cola da Onur Haftasına destek vermek üzere bu konunun üzerine gitmiş ve Coca-Cola kutularını Fanta ile doldurmuş.

Aynı kategori içinde 4129Grey de “The Insiders / İçeridekiler” ile Bronz kazanarak ikinci aslanını elde etti.

Direct Kategorisi

Direct kategorisinin Grand Prix kazananı, Palau Adası‘nı ziyaret eden herkesin pasaportuna işlenen ve imzalamak zorunda olduğu “Doğayı koruma taahhüdü” ile Host-Havas oldu.

Altın Aslan kazananlardan biri, Print & Publishing kategorisinin Grand Prix kazananı AB InBev ve Tagwords çalışması olurken, bir diğeri ise “Ürünlerimin sahteleri satılacaksa, onu da ben satarım!” diyerek “Deisel” mağazası açan Diesel oldu.

Media Kategorisi

Cannes Lions 2018 Media kategorisinin Grand Prix kazananı “Tesco Food Love Stories” ile Mediacom London oldu. Müşterilerini geri kazanmak için bir kampanya başlatan Tesco, ürünler ve fiyatlar yerine tüketicilerin hikayelerine ve sevdikleri kişiler için pişirdikleri yemeklere odaklandı.

Kategoride Gold Lion kazanan işlerden biri, PR kategorisinde de ödül alan “This Coke is a Fanta” kampanyası oldu. Bir diğer Gold Lion kazananı ise Ogilvy Poland imzası taşıyan Greenpeace çalışması “To the Last Tree Standing”. Polonya hükûmeti Dünya Mirası listesinde olan Białowieża ormanında ağaç kesimine izin verince, Greenpeace bütün ormanı Minecraft’a taşımış. Özel tasarlanmış 7 milyon ağaca sahip olan orman popülerleştikten sonra ortadan kaldırılmış ve kullanıcılara gerçek bir ormanın yok edilmesi hissi yaşatılmış.

Kategorinin kazananlarından bir diğeri de her hafta 84 erkeğin intihar etmesine odaklanan Project 84 oldu. Kampanya Adam & Eve/DDB imzası taşıyor.

Innovation Kategorisi

Cannes Lions 2018 kazananlar listesinin bir diğer kategorisi “İnovasyon”. Bu kategoride Grand Prix kazanan çalışma, internetin veya akıllı telefonların olmadığı yerlere Google hizmetlerini taşıyan Google My Line oldu. MullenLowe SSP3 tarafından hayata geçirilen Google My Line, telefondan 6000913 numarası aranarak Google hizmetlerine erişilmesini sağlıyor.

Dot Incorporation tarafından görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla üretilen akıllı saat, İnovasyon kategorisinin Gold Lion kazananı oldu.

Product Design Kategorisi

Cannes Lions 2018’in ürün tasarımı kategorisinde iki ödül bulunuyor. Kingo Energy ve Ogilvy Colombia iş birliğiyle, şimdiye kadar elektriğe hiç erişimi olmamış bölgelere düşük maliyetli güneş panelleriyle enerji sağlanıyor.

Kategorinin Gold Lion kazananı, Futurecraft 4D tasarımıyla Adidas oldu.

Creative Data Kategorisi

Verinin yaratıcı kullanımını ödüllendiren kategori Creative Data’nın Grand Prix kazananı, Accenture Interactive tarafından satın alınan Rothco‘nun The Times için hayata geçirdiği “JFK Unsilenced” çalışması oldu. Suikast ile susturulan John F. Kennedy’nin konuşması, aylar süren ses mühendisliği çalışmalarının sonucunda dinlenebilir hale getirildi.

Kategorinin bir diğer “ses getiren” projesi, Ice Bucket Challenge’ın yaratıcılarından biri olan ALS hastası Pat Quinn için hayata geçirildi. ALS nedeniyle sesini kaybeden ve bilgisayardan çıkan mekanik sesle konuşmak istemeyen Quinn, Ice Bucket röportajlarından elde edilen ses verileri sayesinde kendi sesini kullanarak iletişim kurabilmeye başladı. The ALS Association için hazırlanan çalışma BMW Dentsu imzası taşıyor.

Kategorinin Gold Lion kazanan bir diğer çalışması ise FCB/SIX Creative tarafından hazırlanan “Destination Pride”. Destination Pride, LGBT+ bayrağı ile veriyi birleştirerek dünyanın farklı ülke ve şehirlerinin LGBT+ karnesini ortaya koyuyor.

Social & Influencer Kategorisi

Cannes Lions 2018’in Social & Influencer kategorisinin Grand Prix kazananı, hâlihazırda 2 altın ve 2 gümüş ödülü de bulunan “Nothing Beats a Londoner” oldu. Nike için hazırlanan Wieden & Kennedy London imzalı kampanya, onlarca Londralının yanı sıra Olimpiyat efsanesi Mo Farah ve Harry Kane’e de yer veriyor.

Kategoride Gold Lion’a sahip olan ajans ise “FIFA 18: More Than a Game” işiyle Adam & Eve/DDB oldu.

22 Haziran Cuma

Yılın Ajansı

Cuma günü düzenlenen ödül töreninde Cannes Lions 2018 kazananlar listesinin tepesine “Yılın Ajansı” olarak Adam & Eve/DDB oturdu. Ajans bu yıl Trolling is Ugly, FIFA 18: More Than a Game, Marmite Gene Project, Project 84 gibi çalışmalarıyla ödül almıştı.

Yılın Holding Şirketi ve Network’ü

Omnicom Yılın Holding Şirketi Ödülü’nü alırken, BBDO da bu yıl yedinci kez Yılın Network’ü seçildi. Omincom bu yıl Cannes Lions’a 26 kategoride katıldı, 34 ülkeden 137 ajansıyla yaklaşık 300 ödülün sahibi oldu.

Film Kategorisi

Pek çok kişinin tahmin ettiği üzere Cannes Lions 2018’de film kategorisinin Grand Prix kazananı, Superbowl’da tüm reklamları Tide reklamına çeviren “It’s a Tide Ad” oldu. Procter & Gamble markası için hazırlanan reklam filmi serisi Saatchi & Saatchi New York imzası taşıyor.


Film kategorisinde bir diğer Grand Prix, yine Procter & Gamble için BBDO New York tarafından hayata geçirilen ve ırkçılığı konu alan “The Talk” oldu. Marka logosunun yer almadığı reklam filmi, Amerika’da pek çok kişinin konuşmaktan kaçındığı, bazılarının farkında bile olmadığı ayrımcılığı, annelerin çocuklarıyla yaptıkları en zor konuşma olarak ele alıyor.

Altın Aslan’a layık görülen Marmite Gene Project, bazı insanların kahvaltılık Unilever ürünü Marmite’ı çok sevmesi, bazılarınınsa ondan nefret etmesi üzerine tasarlanmış bir proje. Duruma gen testiyle bilimsel açıklama getiren proje Adam & Eve/DDB imzası taşıyor.

Cannes Lions 2018 kazananlar listesine Altın Aslan’la giren diğer işler arasında Wieden & Kennedy London‘ın Nike için hazırladığı “Nothing Beats a Londoner”, Kızıl Haç için Blur Producciones tarafından hazırlanan “Hope”, TBWA\Media Arts Lab ve Spike Jonze imzalı Apple HomePod filmi “Welcome Home” ve AlmapBBDO‘nun Getty Images için hayata geçirdiği “Endless Stories” çalışması bulunuyor.

Kategorinin öne çıkan işlerinden biri de Cummins & Partners ve History Will Be Kind iş birliğiyle hayata geçirilen “Stop the Horror” oldu. Go Gentle Australia için hazırlanan 5 dakikalık “korku filmi” bir hastanın ölmeden önceki son anlarını ekrana taşıyor. Pek çok kişi filmi sonuna kadar izleyemeyip “stop the horror” butonuna tıklamak zorunda kalıyor. Buradan da dehşeti gerçekten önlemek için harekete geçmeye davet ediliyor ve isteğe bağlı ötenazi kanunları hakkında bilgi alıyorlar.

Sustainable Development Goals Kategorisi

Sürdürülebilir gelişim hedefleri ödülleri Cannes Lions’ın sosyal sorumluluk odaklı bir parçası. Burada Grand Prix’ye Palau Adası için Host/Havas tarafından hayata geçirilen “Doğayı Koruma Taahhüdü” sahip oldu. Altın Aslan sahipleri ise “Trash Isles” ve “Project 84”. İşlerin videolarını diğer kategorilerden görebilirsiniz.

Glass

Toplumsal değişimi hedefleyen bir ödül olan Glass Lion bu yıl AMVBBDO tarafından Essity için hayata geçirilen ve regl döneminde de kanın mavi olmadığının altını çizen “Blood Normal” oldu.

Titanium

Titanium Lion için “ödüllerin ödülü” desek yanlış olmaz. Bu ödül, sektörün reklama bakış açısını değiştirecek kadar yaratıcı ve ilham verici, sadece sektörü değil, dünyayı da değiştirme gücüne sahip işlere veriliyor. Geçtiğimiz yıl dört çalışmaya verilen ödülün 2018 sahipleri şu şekilde:

  • Palau Pledge, Palau Legacy Project, Host/Havas, Sydney
  • Today At Apple, Apple Inc.
  • It’s a Tide Ad, Procter & Gamble, Saatchi & Saatchi New York
  • Dundee: The Son Of A Legend Returns Home, Tourism Australia, Droga5
  • Blood Normal, Essity, AMVBBDO
  • Nothing Beats A Londoner, Nike, Wieden & Kennedy London

Droga 5 imzalı Avustralya Turizm Kampanyası dışındaki tüm işlerin videolarını diğer kategorilerde izleyebilirsiniz.

Creative Effectiveness

Yaratıcılığın etkisini ölçen ve değişimi ödüllendiren Creative Effectiveness kategorisinin Grand Prix’si, çocukların el yıkama alışkanlıklarına sabun kullanımını da entegre eden Savlon ve Ogilvy Mumbai‘ye verildi. Hindistan’da çocuklar tebeşirle yazıyor ancak yemekten önce ellerini sabunla yıkamıyorlar. Bu nedenle Savlon, tebeşirle sabunu birleştiriyor ve el yıkamanın sık sık unutulan adımını ortadan kaldırıyor.

Bu kategoride Altın Aslan’ı Pedigree ve Cheetos paylaştı. Colenso BBDO imzalı Pedigree Child Replacement Programme, çocukları evden ayrılan aileleri bir köpek evlat edinmeye yönlendiriyor.

Goodby Silverstein & Partners imzalı Cheetos Museum ise tüketiciler tarafından bir şeylere (Özgürlük Heykeli, Abraham Lincoln, denizatı, vs.) benzetilen Cheetos’ları bir müzede toplama projesi.

Türkiye’nin Aslanları

Son olarak, bu yıl Türkiye’ye ödül kazandıran işleri sıralayalım:

  • 4129Grey “The Insiders / İçeridekiler” ile Print & Publishing kategorisinde Altın Aslan ve PR kategorisinde Bronz Aslan kazandı.
  • TBWA\ISTANBUL, Fear and Fantasy Festival tasarımıyla Design kategorisinde Bronz Aslan’ın sahibi oldu.
  • Son ödül de Medina Turgul DDB’ye geldi. Ajans, Koçtaş için hazırladığı üç ilanla Outdoor kategorisinde Bronz Aslan’a layık görüldü.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.