artwork

Cannes Lions’ta sizi neler bekliyor?

8 yıl önce

0

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, bu yıl da yaratıcı ve teknoloji endüstrisinden isimlerle Hollywood starlarını ve müzisyenleri bir araya getiriyor. 

Bu yıl 18-25 Haziran tarihleri arasında 63. kez düzenlenecek olan Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin konukları arasında yine global CMO’lar, teknoloji guruları, stratejistler, yazarlar, modeller, Hollywood starları, sporcular ve müzisyenler gibi farklı disiplinlerden tam 389 isim bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Pharrel Williams, Al Gore, Kim Kardashian, Marilyn Manson gibi isimlerle ünlü kozunu oynayan festivalde bu yıl “celebrity” cephesinden müzisyen Iggy Pop ve Timbaland, oyuncu Will Smith, Gwyneth Paltrow ve Simon Pegg bulunuyor. DDB Worldwide CCO’su Amir Kassaei, Airbnb CMO’su Jonathan Mildenhall, Crispin Porter + Bogusky Başkanı Chuck Porter, Vogue Genel Yayın Yönetmeni ve Conde Nast Sanat Yönetmeni Anna Wintour da katılacak bazı ünlü isimler arasında. Türkiye’den Ingenious.io kurucusu Burak Adalı da festivalin konukları arasında yer alacak.

18 Haziran Cumartesi günü başlayacak olan festival konuşma programı yine tüm katılımcılarına sekiz gün boyunca ilham verici içerikler sunacak. Haftanın konferanslarının başlangıcını, İsveç’in rock yıldızı kreatif ajansı SNASK çılgın müzik ve derin düşünceler kakafonisiyle yapacak.  Ardından Guinnes World Records, dünyanın en iyisi olarak sizin ve markanızın potansiyelini nasıl parçalayabileceğinizi gösterecek. Son olarak David Copperfield, Cannes izleyicisi için özel bir illüzyon gösterisi düzenleyecek.

VR yol haritası nasıl oluşturulur? Öğrenmek isteyenler buraya

19 Haziran Pazar günü “Gravity” gibi Oscarlık filmlerin arkasındaki şirket Framestore, yaratıcı endüstriler için VR yol haritası kurmanın inceliklerini anlatacak. Ardından Olimpiyatların, genç jenerasyonlarla bağ kurmak için yaratıcılığı nasıl kullandığı VML oturumunda masaya yatırılacak. KT Corporation ve Cheil Worldwide iş birliğiyle katılımcılar Nesnelerin İnterneti’nin ardındaki üç gizli hikayeyi öğrenecekler.

20 Haziran Pazartesi günü ise yaratıcı endüstrilerin ağır abileri sahneye çıkmaya başlıyorlar. Global sinema reklamcılık derneği SAWA, dünya çapında öneme sahip dört konuşmacıyı Cannes sahnesine çıkartıyor. Bu dört konuşmacı kültürel değişimlere neden olmak ve dünyayı daha iyi ve eğlenceli bir yere dönüştürmek için hayatları boyunca en etkili görsel iletişim aracı olan sinemayı kullandılar: Bartle Bogle Hegarty (BBH) Kurucusu ve Kreatifi Sir John Hegarty, Anonymous Content Kurucusu Steve Golin, Yapımcı ve Aktivist Lawrence Bender ve UNICEF Kamu Savunuculuğu Yöneticisi Claudia Gonzalez. Şu an sinema tamamen dijital bir endüstriye dönüşmüş ve sürekli kendini geliştiren bir teknoloji. İşte bu dört isim, “Sinemanın kültürel değişimdeki rolü” başlığı altında bu modası asla geçmeyen teknolojiyi tartışacak.

Oscarlı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu da festivalde

Sinema demişken, en son The Revenant ile yine Oscar’ı kucaklamış Meksikalı ünlü yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’nun da Ogilvy & Mather’ın konuğu olarak 23 Haziran Perşembe günü Grand Palais’de olacağını belirtelim. Saat 14:00’te başlayacak olan “Ogilvy&Inspire” seminerinde yönetmen, Ogilvy and Mather’ın CCO’su Tham Khai Meng ile sahnede, ilham ve vizyoner yaratıcılığın rolüyle ilgili konuşacak.

21 Haziran Salı günüyse Vogue’un editörü ve The New Yorker, Vogue, Wired, GQ, Vanity Fair ve Pitchfork gibi, dünyanın en çok okunan dergi ve dijital platformların önder medya şirketi Condé Nast’in sanat yönetmeni Anna Wintour’un, Burberry’nin kreatif şefi ve CEO’su Christopher Bailey ile gerçekleştireceği seminerle başlayacak. Ardından, iki kez Akademi Ödülleri’nde aday gösterilen ve Grammy Ödülü sahibi olan müzisyen ve oyuncu Will Smith, Edelman’in genel başkanı ve yaratıcı stratejisti Jackie Cooper ile sahnede olacak. 22 Haziran Çarşamba günü BBC World News’ten ödüllü ve sert sorularını esirgemeyen gazeteci Stephen Sackur’un Lions Entertainment sahnesinde konuğu ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow olacak. Grey’in 10’uncu geleneksel müzik semineri “Last Forever”ın konuğu ise Iggy Pop olacak.

Son dönemde reklam yarışmalarına artık daha az katılım göstereceklerini açıklayarak dikkatleri üzerine çeken DDB Worldwide CCO’su Amir Kassaei, 23 Haziran Perşembe günü yeteneğin tek başına yeterli olmadığını anlatacak. Ardından, Shane Smith (VICE’ın kurucusu ve CEO’su) ve Spike Jonze (VICELAND’ın Eş Başkanı & Oskar Ödülü sahibi film yapımcısı) genç insanların önemsediği içeriğin oluşturulmasının ne kadar önemli olduğunu tartışacaklar.

Lions Innovation’da robotların yükselişine hazır olun

Yapay zeka çığır açmaya ve yaratıcılığın sınırlarını yeniden tanımlamaya devam ediyor. Lions Innovation bu yıl, data ve teknolojinin, insan ve robotların mükemmel bir uyum içinde çalıştığı bir geleceği nasıl inşa ettiğine bakıyor.

Teknoloji dünyasının en etkili dört kadını da Lions Innovation sahnesine çıkıyor: Drawbridge Kurucusu ve CEO’su Kamakshi Sivaramakrishnan; Girls Who Code’un Kurucusu ve CEO’su Reshma Saujani; Oregonlu sayborg antropolojisti ve kullanıcı deneyimi tasarımcısı Amber Case; withinlink Kurucu ve CEO’su Bessie Lee.

Pop kültürü sağlık hizmetiyle karıştırdığınızda ne olur?

Lions Health’te bu yıl işte bu sorunun cevabı verilecek. Örneğin, 23Red’in konferansında National Health Service (NHS)’in dating uygulaması Tinder ile tanıştığında neler olduğuna bakılacak. NHS Kan ve Transplant’ta Dijital&Pazarlama Asistan Direktörü Ceri Rose, Tinder’ın Global İletişim&Markalama Başkan Yardımıcısıyla bir araya gelecek ve uygulamanın neler yaptığıyla NHS’in güçlü bir değişim için sosyal platformları nasıl kullandığı arasındaki benzerlikler keşfedilecek.

Lions Health ayrıca konudan direkt olarak etkilenmiş insanları da endüstriyle buluşturacak. Business Insider’ın “Vadi’deki en ilham verici teknoloji kurucusu” olarak tanımladığı Ramona Pierson, festivalde konuşmacı olarak yer alacak. 1984 yılında henüz 22 yaşında bir denizciyken Ramona, köpeğiyle çıktığı bir yürüyüş sırasında sarhoş bir sürücü tarafından ezildi ve 18 ay boyunca komada kaldı. Geçirdiği 50’den fazla operasyon sonucunda yeni bir burun, göz ve kemikleri oldu. Ve kendisi bu çetin mücadeleyle de yetinmedi, Berkeley mezunu Pierson, Körfez Savaşı boyunca ABD Ordusu’yla çalıştı ve hayat kurtaran bir algoritmaya öncülük etti.

Ramona Pierson

Conn Bertish de beyin tümörü teşhisi konduğunda ödüllü bir kreatif direktördü. Tedavisi sırasında kanserin davranışlarıyla (ve standart tedavilere reaksiyonuyla) ilgili verileri bulmanın oldukça zor olduğunu fark etti. Conn, Cancer Dojo Foundation’ı kurarak hastaları zayıflatan engellere şakacı ve görsel olarak canlandırılmış bir yaklaşım getirdi ve kendisi de 2013 yılında kanseri yendi.

Londralı James Young ise trajik bir kaza sonucu hem kolunu hem bacağını kaybetti ama video oyun aşkı o kadar güçlüydü ki tek elle oyun oynama konusunda bir uzman oldu. Bu da onu benzersiz bir protezi denemesi için mükemmel bir aday haline getirdi.

Saatchi&Saatchi’nin konferansındaysa Lise ikinci sınıf öğrencisinin Ebola’yı sonsuza dek yok edebilecek fikri masaya yatırılacak.

Pop yıldızlarının yerini almaya başlayan DJ’ler Lions Entertainment’ta

DJ’ler son 40 yıldır müzik endüstrisinin kalbindeler. Bugünse, kulüp ekonomisi milyarlar getiriyor ve DJ’lerin giderek büyüyen etkisi pop yıldızlarınınkini gölgede bırakıyor. DJ dediklerimiz müziği algılama, tüketme ve paylaşma şeklimizde bir devrim yarattı. Peki yaratıcı endüstri bugünün DJ efsanelerinin gücünden neler öğrenebilir? Bu sorunun cevabını bulmak için iki farklı efsane olmuş DJ; Gilles Peterson ve Steve Angello Lions Entertainment sahnesinde olacaklar.

Global futbol ağı Copa90’ın Başkanı James Kirkham da (kendisi bir zamanlar da Leo Burnett’te mobil ve sosyal departmanın global grup başkanıydı) Lions Entertainment’ta endüstrinin futboldan neler öğrenebileceğini tartışacak.

Campaign özel yayını

Campaign Türkiye, İngiltere, Amerika, Asya Pasifik, Uzak Doğu ve Hindistan edisyonlarının editörlerinin katkılarıyla hazırlanacak Campaign@Cannes özel yayınında, her yıl olduğu gibi bu yıl da festival hakkında öne çıkan haber, konuşmacı ve konferans bilgileri takip edilebilecek.

Festivalin resmi kanalı da Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+, YouTube, Pinterest ve Spotify üzerinden yayında olacak:

twitter.com/Cannes_Lions

plus.google.com/+canneslions/posts

youtube.com/user/canneslions/featured

pinterest.com/canneslions/

open.spotify.com/user/canneslions

Kısa listelerin açıklanma tarihleri

Mayıs sonu – İnovasyon

17 Haziran – Sağlık&Sıhhat

19 Haziran – Doğrudan, Promo Aktivasyon, Print, Radyo, Glass

20 Haziran – PR, Açıkhava, Dijital Kraft

21 Haziran – Medya, Mobil, Tasarım, Ürün Tasarımı, Siber, Yaratıcı Data, Yaratıcı Etkililik

23 Haziran – Eğlence, Müzik için Eğlence

24 Haziran – Entegre, Film, Film Kraft, Titanyum Ödül Törenleri

18 Haziran – Sağlık&Sıhhat

20 Haziran – Doğrudan, Promo&Aktivasyon, Radyo, Glass

21 Haziran – Dijital Kraft, Yaratıcı Etkililik, Tasarım, Ürün Tasarımı, Açıkhava, PR

22 Haziran – Siber, Mobil, İnovasyon, Medya, Yaratıcı Data

25 Haziran – Entegre, Titanyum, Film, Film Kraft

Partiler ve Galalar

Post Award DrInks – 18 Haziran Cumartesi, 21:30, Verriere Bar

LIons Health Gala – 19 Haziran Pazar, 19:30, The Terrace

LIons Rooftop Bar DrInks – 19, 21, 22, 23, 24 Haziran, 17:30, Lions Rooftop

Cannes LIons Açılış Galası – 20 Haziran Pazartesi, 21:00, Cannes Lions Beach

Young LIons Party – 20 Haziran Pazartesi, 21:00

Shutterstock on the Terrace – 21 Haziran Salı, 21:00

LIOns InnovatIon After Party – 22 Haziran Çarşamba, 21:00, The Beach

CrowdmIx on The Terrace – 23 Haziran Perşembe, 21:00

LIons EntertaInment After Party – 24 Haziran Cuma, 20:00, The Terrace

Cannes Lions Kapanış Galası – 25 Haziran Cumartesi, 21:00, Cannes Lions Beach

Senin için
Tümünü göster
BOM Karting Takımı Yeni Genç Pilotlarını Tanıttı

Borusan Otomotiv Motorsport (BOM) Karting Takımı, 2024 Türkiye Karting Şampiyonası...

Yeni Volkswagen Tiguan Satışa Sunuldu

2007’den bu yana 7.6 milyonun üzerindeki satış adediyle 2018’den günümüze...

Yeni Renault Captur’un Dünya Lansmanı Gerçekleşti

İçten yanmalı ve hibrit motor seçenekleriyle tanıtılan yeni Renault Captur...