Campaign Türkiye’nin 87. sayısı çıktı

Campaign Türkiye’nin 87. sayısında sektör ödüllerinin endüstriyelleşme eğilimini masaya yatırdık.

Önceki sayımızda Lift Content Factory Kurucusu Ömer Erdem, şu an okuduğunuz 87. sayımız için organizasyonların nasıl kurgulandığını, değerlendirme kriterlerini, metodoloji ve süreçlerini anlatacağımızı duyurmuştu. Birkaç yıldır tüm sektörlerde ödül organizasyonlarının içeriği konusunda eleştiriler artmaya başlamıştı. Biz de web sitemizde ilgili haberlere değindik. 2016 yılında Amir Kassaei, ödüllerin dürüstlüğünü sorgulayarak bir tartışma yaratmıştı. Bizler de Viktor Kuzu, Serdar Erener gibi isimlerden görüşler alarak konuyu sizlerin huzuruna detaylı bir şekilde sunmuştuk.

Her zamanki gibi yeni sayımızda da konusunda uzman kişilerden görüşler aldık. Geçtiğimiz aylarda Reklamcılar Derneği Başkanı seçilen Volkan İkiler, konu hakkındaki eleştirilerini aktardı: “Geçen yıl neredeyse tüm yarışmalarda jüri üyesiydim. Yarışmalara aynı işler katılıyor. Sektörümüzün üretkenliği, yarışma sayıları kadar değil.” Volkan İkiler’in konu hakkındaki görüşlerinin tamamına ‘Close Up’ bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Sektörün önemli paydaşlarından Reklamverenler Derneği’nin Sektör Yarışmaları İrdeleme Yürütme Kurulu Başkanı Murat Zengin ise görüşlerini şu şekilde aktardı: “Yarışmaların sağlıklı, adil ve etik bir şekilde hayata geçmeleri son derece önemliyken itibarı yüksek, şeffaf, verimli ve denetlenebilir olmaları da sektörün gelişmesi için olmazsa olmaz.”

Sektörün iki önemli paydaşının benzer düşünceler içerisinde olması, kapak konumuzun gündemle örtüştüğüne de işaret ediyor. Yaratıcı endüstrilerde bir ödül enflasyonu olduğu konusunda artan bir tartışma gündemde ve bu durum yurt dışında da benzerlik gösteriyor. Ödüller ticarileşme eğiliminde mi, iş sonuçlarına etkileri sorgulanıyor mu? Marka ve ajans yöneticileri, jüri toplantılarına ve başvuru süreçlerine ciddi zaman ayırırken ödül başvuruları için ayıracakları maliyetler de bütçelerini zorluyor. Bu durum sektörü etkiliyor mu? Yaratıcılık ile ilgili ödüllerin, yaratıcılığı desteklemesi, üreten kişileri motive etmesi gerekiyor. Aynı işlerin farklı yarışmalarda değerlendirilmesi, tekrarların oluşması, ödüllerin hep aynı marka ve ajanslara verildiği algısı, yaratıcı kişileri etkiliyor mu?

Yıllardır süregelen tartışmaları sorduğumuz sorularla pekiştirmeye çalıştık ve konuyu kapsayıcı bir şekilde sizlere sunmaya gayret ettik.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.