artwork

Campaign Türkiye Şubat sayısı çıktı

7 sene önce

0

Campaign Türkiye Şubat sayısı bayilerde.

Bu ayki ana konumuz reklam sektörünü ikiye ayıran büyük bir tartışma:

Reklam ödülleri vazgeçilmez mi?

Bu tartışma ise dünyanın en çok ödül alan networkleri arasında bulunan DDB’nin kreatif direktörü Amir Kassaei’nin Ocak ayında Campaign’de kaleme aldığı yazı üzerine başladı. Tamamını buradan  okuyabileceğiniz makale, DDB’nin artık daha az reklam yarışmasına katılacağının duyurusuydu. Bu açıklama en çok ödül alan networkler arasında yer alan bir ajansın kreatif direktöründen gelince elbette sektörde önemli bir tartışma yarattı. Festival organizatörlerinden holding başkanlarına, global kreatif direktörlere kadar herkes tartışmaya katıldı. Bunun PR amaçlı bir çıkış olduğunu savunanlar da oldu, Kassaei’ye sonuna kadar katıldıklarını, artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini söyleyenler de… Peki ama artık koca bir sektör haline gelen reklam ödülleri olmadan ajanslar, reklamverenler gözünde farklılaşabilirler ve prestijlerini sürdürebilirler mi?

Ödüllerin reklam ajansları için bir PR aracı olduğu kesin. Bu nedenle her ne kadar pek çok ajans ve kreatif  direktör bazı şeylerden yakınsalar da, ödüllere her yıl çok büyük miktarlarda zaman ve bütçe ayırmaktan vaz geçemiyorlar.

Ama sadece ödül için yapılan reklamlar nedeniyle reklam yarışmalarının güvenilirlikleri sarsılmıyor mu?

Peki ne yapılmalı? Uzun yıllardır kısık sesle de olsa konuşulan bu konularda ne gibi aksiyonlar alınmalı? Bu konunun bir çözümü var mı?

İşte tüm bu konulardaki tartışmaları Campaign Türkiye Şubat sayısında masaya yatırdık ve

Amir Kassaei’nin tartışma yaratan makalesine,

Medina Turgul DDB’nin konuya bakış açısına,

Global kreatif direktörler ve global festival yöneticilerinin görüşlerine,

Türkiye’deki kreatif direktörlerin görüşlerine  yer verdik.

 

Campaign Türkiye’de ayrıca;

– “Dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarlarından CES 2016’da tanıtılan cihaz ve trendler pazarlamacılar için ne ifade ediyor?” sorusunu Türkiye’nin önde gelen pazarlama iletişimi profesyonelleri izlenimlerini paylaşarak yanıtladı.

– Possible’ın Küresel Teknoloji Sorumlusu John Cunningham hem ajansların hem de sektörün gelişmesi için ihtiyaç duyulan formülünü yazdı: Geleceğin ajansı nasıl bir yer olacak?

– 2016’da Katniss Everdeen imajı yükselişte. MediaCom’un CSO’su Sue Unerman 2016’da içerik ve iletişimde kadınları hedeflemeyi planlayanların eski stereotipleri terk etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

– 14 Şubat Sevgililer Günü geliyor… Peki Türkiye reklam dünyasının unutulmaz çiftleri hangileriydi? Sizler için derledik.

Şubat sayısının tüm konularını incelemek için tıklayın…

 

 

Senin için
Tümünü göster
Publicis Groupe Türkiye’de üst düzey atama

Hülya Cesur, Publicis Groupe Türkiye’ye Chief Growth Officer ve Yönetim...