artwork

Campaign Türkiye Haziran sayısı çıktı

8 sene önce

0

Campaign Türkiye Haziran sayısında, önümüzdeki dönemlerde markaların gündeminde olacak bir trendi inceledik: Aydınlanmış Marka.

[youtube id=”yPs9GB9ykYE” width=”600″ height=”350″]

 

İnsan Marka öldü, yaşasın Aydınlanmış marka!

Tüketici trendleri takip, analiz şirketi ve bizim de içerik ortağımız Trendwatching, 2012 yılının trendlerinde “İnsan Marka” (Human Brand) trendini ortaya çıkarmış ve bu trende bağlı olarak Flawsome yani “hatalarına rağmen mükemmel olmayı başaran marka” olmanın gerekliliğini öne sürmüştü. Biz de Mayıs 2012 tarihli Campaign Türkiye’de bu konuyu kapağa taşımış ve “Hatasız kul olmaz, hatalarımla sev beni” şeklinde özetlediğimiz trendi derinlemesine incelemiştik. Gerçekten Trendwatching’in dediği gibi sonraki yıllar markalar hep “insan marka” olmaya çalıştı, tüketicileriyle onların arkadaşıymış gibi iletişime geçti, her insan hata yapar diyerek hatalarını kabul etti, özür diledi, dillerini hedef kitlesinin diline dönüştürdü, onlar gibi konuşmaya başladı. Gelin görün ki üzerinden üç yıl geçtikten sonra İnsan Marka kavramının yerini alacak trend belirlendi: Aydınlanmış Marka. Nedir Aydınlanmış Marka diyorsanız, Haziran sayımızın kapak konusunu okumanızı öneririz.

Haziran sayımızda başka hangi konular mı var?

– Reklam Ödüllleri özel dosyası: Geçtiğimiz ay reklam ödülleri konusunda çok hareketli geçti. Effie Türkiye, Kırmızı Ödülleri, AAwards, D&AD sonuçları açıklandı. Tüm kazananlar detaylarıyla birlikte Haziran sayımızda yer alıyor.

– Campaign Academy. Lift Content Factory çatısı altında, reklam ve pazarlama sektörünün gelişimine katkıda bulunma misyonuyla açılan Campaign Academy’nin lansmanı 29 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Farklı seviyelerdeki pazarlama profesyoneline yönelik 40’a yakın eğitime sahip Campaign Academy, etkileşimli ve gerçek hayattan bilgilerle donatılan bir sistem belirliyor ve eğitimleri Türkiye’nin önde gelen pazarlama liderleri veriyor. Lansmanın detayları ve Campaign Academy’nin eğitim programı Haziran sayımızda, şu haberimizde ve Campaign Academy web sitesinde incelenebilir.

– Kim Kardashian’dan alınacak 7 pazarlama dersi: 28,8 milyon Instagram takipçisi, 30,4 milyon Twitter takipçisi, 68 milyon dolarlık net servet, yıllık kişisel 28 milyon dolarlık gelir ve gelirinin 200 milyon doları aşması beklenen bir oyun…  Tamamı pazarlamacıların ağzını sulandıran rakamlar. Peki markalar ve ajanslar Kim Kardashian’dan ne öğrenebilir?  BBH Stratejisti Kate Nettleton yazdı. 

– Ölçümlemenin yol açtığı sıradanlık. Cannes Lions 2015’in Yaratıcı Verimlilik Jüri Başkanı Wendy Clark, yaratıcılık ve verimlilik arasında oluşan büyük uçuruma ve bunun getirdiği tehlikelere dikkat çekti. Clark, “Verimlilik kelimesinin anlamı yaratıcılık kelimesinden ne zaman bu kadar uzaklaştı? Sık sık marka ve ajanslar, yaratıcılığın etkisine yeterli önemi vermeksizin, elde edilen sonuca verimlilik diyorlar. Yaratıcılığı arkanda bırakıyorsan, bazı verimlilik ölçümlerini de geride bırakıyorsun demektir” diyor. Konu üzerine diğer görüşleri Haziran sayımızda.

– Halı sahaya Collina çıkarsa… Mastercard, Şampiyonlar Ligi sponsorluğunun iletişimini sürprizlerle dolu bir kampanyayla yaptı ve son sürprizi 17 milyon izlenmeye ulaştı. Nasıl mı?  Mastercard Güney Doğu Avrupa Pazarlama Sorumlusu Ceren Türkben Kaya, Voden Ajans Başkan Yardımcısı Taylan Eker, Voden Kreatif Direktörü Erdem Ateş, Voden Marka Yöneticisi Sezen Ahıskal anlattı.

– Pazarlamada “romantizm” devrine hazır olun. Ünlü bir TED konuşmacısı olan ve “Business Romantic”in yazarı Tim Leberecht, Türkiye’deydi. Sadece ölçümleyebildiğimiz şeylere değer verdiğimizi düşünen ve “Romantizmi; beklenmedik güzellikleri ve mucizeleri, yabancılarla ve yabancılıkla olan rastlaşmaları hayatlarımızın dışında tuttuğumuzdan dolayı endişeliyim” diyen Tim Leberecht ile romatizmin derinliklerine daldık.

Campaign Türkiye Haziran sayısının tüm konularını görmek için tıklayın…  

 

MEC Review Preview No:5 – Pazarlamayı Dönüştürmek

Ayrıca Haziran sayımızla birlikte MEC’in hazırladığı Review Preview çalışmasının beşincisini de bulabilirsiniz.

Review Preview, değişimin kilit unsurlarını tanımlayarak dijital dünyada marka pazarlama girişimlerini uygulamada kullanabilecek bir kılavuz.

İçinde dünyanın dört bir yanından çok sayıda pazarda edinilen iç görü ve deneyimler bulunuyor.

Campaign Türkiye ile birlikte ücretsiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senin için
Tümünü göster