artwork

Campaign Global Agency of the Year Awards başvurulara açıldı

1 yıl önce

0

Dünyanın en iyi ajanslarını ve bu ajanslarda çalışan yetenekli insanları farkında olup kutlamak için Campaign Global Agency of the Year Awards artık başvurulara açık. Bu kutlama, ajansların birbirleriyle doğrudan rekabet edebilecekleri küresel bir alan sağlayarak dört kıtada gerçekleştiriliyor.

Şimdi üçüncü yıllarında, ödüller küresel ve bölgesel baş pazarlama sorumlularından oluşan seçkin bir heyet tarafından değerlendiriliyor. Bu yılın jüri başkanı, Unilever’den Aline Santos oldu.

Hem pazarlama işini hem de içindeki çeşitliliği destekleyen Santos, Unilever’in modası geçmiş klişeleri ve zararlı sosyal normları kırmaya çalışan #Unstereotype girişiminin arkasındaki itici güç olmuştu. 2021 yılında Marketing Society tarafından Yılın Pazarlama Lideri seçildi.

Campaign tarafından yürütülen diğer Agency of The Year Awards organizasyonlarında olduğu gibi, global ödüllerin değerlendirilmesi de maksimum güven ve şeffaflığı sağlamak için PwC tarafından denetleniyor.

Benzeri olmayan ödüller

Yaratıcı mükemmelliği kabul eden, etkililiği ödüllendiren veya yeteneği kutlayan birçok ödül var. Global Agency of the Year Awards ise farklı; biraz önce bahsettiklerimizin yanı sıra yeni iş performansı, düşünce liderliği, yenilikçilik, kültür ve değerler gibi bir dizi ek kriteri bir araya getirir.

Bunlar dünyanın en seçkin ajansları ve en parlak yetenekleri için övgüler olsa da, ajansların dünya standartlarında olmaları için küresel ölçekte olmaları gerekmez. Bu ödüller; bağımsız ajanslara, çok bölgede faaliyet gösteren bir network ile aynı fırsatı tanıyarak başarılarının belirli bir alanda dünyanın en iyisi olduğunu iddia etme şansı verir. 2021 Campaign Global Agency of the Year Awards adaylarının 99’u EMEA bölgesinden, 32’si APAC bölgesinden ve 38’i Amerika’dan geldi.

Bu yıl Marka Deneyimi Ajansı, Danışmanlık, Müşteri İlişkileri Ajansı, Dijital İnovasyon Ajansı, Bağımsız Ajans, Şirket İçi Ajans, Medya Ajansı, Performans Ajansı ve PR Ajansı dahil olmak üzere otuz ödül verilmeye hazır. Bireylere yönelik kategoriler; Campaign Global Creative Leader of the Year seçilme fırsatının yanı sıra şirket içi çeşitlilik ve kapsayıcılık girişimlerine de söz hakkı verilmesini kapsıyor.

 

Kazanmak için ne gerekiyor?

Geçen yıl, Danimarka’dan &Co, Yılın Yaratıcı Ajansı kategorisinde Altın kazanan seçildi. 2000 yılında kurulan ve merkezi Kopenhag’da bulunan ajans, 2021’de yaklaşık %25 büyüdü, iş gücünü artırdı ve yeni müşteriler kazandı. LBB markası için tarihteki en büyük tester kampanyasını yürüttü: “Bir nefret edenle paylaşın”, meyan kökü düşmanı biriyle paylaşmaya söz veren herkesi ücretsiz bir meyan kökü tester’ı almak için kaydolmaya davet etmişti. Jüri, ajansın “sonuç veren ve müşterilerin keskin fikirleri net bir şekilde benimsediği, güzel işlerle sonuçlanan çarpıcı, iyi sunulmuş fikir” ürettiğini söyledi.

Ogilvy, önceki 1 yılda bir dizi yeni müşteri çekerek ve mevcut müşterilerle güçlü bir organik büyüme sağlayarak Yılın Küresel Network’ü seçildi. Aynı zamanda çeşitli yeteneklere büyük yatırım yaptı; geçen yıl ajansın küresel yönetici liderlik ekibi, çalışanlarının içinde yaşadığı ve çalıştığı toplulukları daha fazla temsil eder hale geldi. Jüriler, Ogilvy’yi mevcut ve yeni müşterileri açısından değerlendirerek “harika bir iş listesi” için kutladı, “sektör ve çalışanları için tüm doğru şeyleri” yaptığını söyledi.

Geçen yılın kazananlarında tam listeye buradan ulaşabilirsiniz. 

2022 başvuru yönergelerini ise buradan inceleyebilirsiniz.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan