Campaign Agency of the Year için hazır mısınız?

10 yıl önce

0

Türkiye’de herhangi bir sektörde yöneticilik yapanların, her yeni yıla girerken yaptıkları açıklamalarda “Bu yıl, geçtiğimiz yıla göre daha zor geçecek” ifadesini kullanması bir gelenek halini almıştır. 5 yıldır yöneticilik yapanlar 5 yıldır, 20 yıldır yapanlar 20 yıldır hep aynı ifadeyi kullanır. “Bu ifadeyi gelenek haline getiren konjonktürü yaratanlar utansın” diyerek 2014’ün zorlu gerçekliğine odaklanalım.

Önce bir soru. Zorlaşan dönemlerde ne yapmalı? Endişe ve korkuyla hareket edip, genelde reel hayata “bütçe kesintisi” olarak yansıyan miyop aksiyonlar mı almalı? Yoksa algıları açarak, Spinny Pumpy egzersizleriyle organizasyon kaslarını güçlendirerek ve adrenalin yükleyip daha yoğun tempoda çalışarak, zorlu dönemlerde uzun vadeli adımların alt yapısı mı kurulmalı?

Biz default olarak ikinci yolu tercih ediyoruz. Yaratıcı endüstrinin çoğunluğunda benzer bir tercihin yapılmasıyla da “zorlu dönemlerden” sonra, yapılan yatırımın sektörün toptan bir sıçrama yapmasına olanak tanıyacağına inanıyoruz. Bu çerçevede hareket edip yaratıcı endüstrinin bütününe fayda sağlayacağına inanarak, Mart ayında Campaign Agency of the Year projesini hayata geçiriyoruz. Campaign Agency of the Year’ı özet olarak şöyle tanımlayabiliriz:

• Sadece belirli kampanyaların yaratıcılığı veya etkinliği değil, ajansların yapıları ve performansları, global normlar dikkate alınarak bütünsel olarak değerlendiriliyor.

• Campaign Agency of the Year formatında her ajans kendi var olduğu segmentte değerlendiriliyor. Bağımsız ise bağımsız, network ise network, dijital ise dijital.

• “En iyi ajans” tanımlamasını yaparken, sadece söz konusu ajansın portföyündeki müşterilerinin yayınladığı reklam adedinin çokluğunun değerlendirilmesinin net olarak yanlış bir yöntem olduğuna inanıyoruz.

• Campaign Agency of the Year formatında ajansın performansını değerlendirirken, yaratıcılık ve müşterilerinin “büyüklüğü”nün yanı sıra inovasyon, Ar-Ge ve insan kaynağı eğitimine harcadığı kaynaklar ile client retention rate gibi 15 farklı kriter devreye giriyor.

Kısacası Campaign Agency of the Year, zorlu dönemlerde öneminin daha da iyi anlaşıldığı, endüstrinin bütününe fayda sağlayacak, uzun vadeli yapısal iyileştirmelere odaklanıyor. Detayları 17 Mart 2014’te açıklıyoruz.

Keyifli okumalar…

 

Tolga Tuna / Campaign Türkiye Genel Yayın Yönetmeni

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mart 2014 sayısının yayınlanmıştır.