Çalışma saatleri hepimizin problemi

Campaign UK Editörü Maisie McCabe, uzun saatler çalışmak zorunda kalan ajans çalışanlarının yaşadığı sorunları gündeme taşıyarak buna hangi bakış açısının sebep olduğunu ortaya koyuyor.

Geçen sene bu zamanlar salgının daha iyi, daha temiz ve insanları daha fazla kaynaştıran bir dünyanın habercisi olacağını düşünüyorduk. Yollar sessizdi. WhatsApp grup sohbetlerinin konusu olarak komşularla ilgili şikâyetlerin yerini rutin günlük işlerin aldığını duyuyorduk.

İlham almak için bu yılki “Çalışmak İçin En İdeal Yerler” yazımızı okumanızı öneririm. Liste, çalışanlarını ilk sıraya koyan şirketlerle dolu. Listeyi yapan 90 işletme, nelerin mümkün olabileceğine dair iyi bir örnek.

Ne yazık ki, Kate Magee’nin birçok reklam ajansında yaygın olan uzun çalışma saatleri hakkındaki yazısında “iş yeri cehennemi” hikâyelerini okurken birçoğunuz şaşırmayacaksınız. Bahsedilen yetenekli insanlardan bazıları, geleneksel ajans yapılarının dışında daha dengeli yaşamlar için bütçelerini harcadılar. Diğerleri dostluk, iş birliği ve bedava pizzadan arındırılmış bir işe ve kariyere olan bağlılıklarını yeniden değerlendirdi.

İnsanlar ajanslarda daha uzun saatler çalışıyorsa, bunun sebebi neydi? Bazı network reklam ajanslarının kâr marjı pahasına ciro peşinde koşmasıydı. Büyük yaratıcılıklardan mahrum kalan bu şirketler, bunun yerine mevcut müşterilerine sürekli artan bir dizi hizmet satıyor. Bunlar genellikle Londra dışında bulunan daha küçük ajanslar tarafından yapılabilecek işler.

Ancak bu geleneksel ajansların, örneğin büyük TV reklamları için hazırlanan briefler ile aynı karmaşık süreçleri kullandığı düşünülüyor. Her şeyi çok fazla para harcamadan halletmenin tek yolu, bir ajansın daimi personelinin daha fazla saat çalışması.

Çalışma şekillerinin yeniden düzenlenmesi bu sorunu çözebilir ancak bu işletmeleri yöneten kişilerin kâr-zarar durumlarını iyileştirmek için bazı değişiklikler yapmaları zor.

Buna karşılık, Uncommon Creative Studio ve Pablo gibi yeni sayılan ajansların daha küçük kalıcı ekipleri var ve büyük projeler veya sunumlar için kıdemli yeteneklerden yararlanıyorlar.

Tabii ki, tüm network reklam ajansları aynı değildir. Şimdiden harika şeyler yapanlar da var. The&Partnership, MullenLowe London ve Havas’ı hem büyük hem de çalışmak için ideal olabilecek şirketler olduğunu gösterdikleri için tebrik ederiz.

Eğer değişimin normal zamanlarda getireceği aksaklıklarla satış yapmak zor ise, içinde yaşadığımız dünyanın fırsatlarını yakalamaya çalışın. Çalışanlardan, sağlıklarını riske atacak kadar çok çalışmaları beklenmemelidir.

MullenLowe London Yönetici Ortağı Laurence Green’in dediği gibi, “Bu insanî ve insanların çözebileceği bir sorun. Ticari bir kaçınılmazlık değil.”

Maisie McCabe

Campaign UK Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.