artwork

Çalışanının içinde bulunduğu zor durum, Wunderman Thompson UK’i harekete geçirdi

5 ay önce

0

Wunderman Thompson UK, NHS Blood and Transplant adına hazırladığı çalışmada çalışanın hikayesini paylaşıyor

Wunderman Thompson, acil çoklu organ nakli bekleyen üç yaşında bir oğlu olan bir çalışanın deneyimini duyduktan sonra NHS Blood and Transplant‘a ulaştı.

Wunderman Thompson’da çalışan Katie ve Graham Tatham’ın üç yaşındaki oğlu Ralph’in, karaciğer kanseri tedavisinin bir parçası olarak acil çoklu organ nakline ihtiyacı var.

Ajans, ailenin deneyimini duyduktan sonra NHS Blood and Transplant ile iletişime geçti; birlikte pediyatrik organ bağışı kayıtları için farkındalığı ve desteği artırmayı amaçlıyorlar.

Kampanya, 2021 – 2022 yılları arasında ailelerin yalnızca %52’sinin organ bağışına onay verdiğini ortaya koyuyor. Bu olmadan prosedürler ilerleyemez. Sonuç olarak 18 yaşın altında sadece 40 organ bağışçısı kaldı. Şu anda 243 çocuk organ nakli bekleme listesinde.

“Consider this”, Ralph ve ailesinin deneyimine odaklanarak pediyatrik organ bağışının hayat kurtarıcı etkisini vurguluyor. Reklamda hayat kurtaran bir nakli, yüreği ağzında beklemeyi gösteriyor ve gündelik hayal kırıklıklarına ışık tutuyor. Metinde “Bazı çocuklar oyun zamanını, doğum günlerini ve dondurmayı sabırsızlıkla beklerken bazıları da yeni bir kalp için sabırsızlanıyor” yazıyor.

Katie Tatham’ın seslendirdiği radyo reklamlarını da içeren kampanyada; Birmingham, Glasgow, Manchester, Southampton ve Londra’nın Westfield bölgelerinde trafiğin yoğun olduğu yerlere açıkhava reklam panoları yerleştirildi. Basılı reklamlar The Times, The Daily Telegraph, Metro, Daily Mail ve Daily Mirror gibi ulusal gazetelerde yer aldı.

Radyo spotlarından birinde Katie şöyle diyor: “Arkadaşları anaokuluna başlamaya hazırlanırken, üç yaşındaki oğlum Ralph bekliyor. Diğer anneler sırt çantalarını topluyor ve kıyafetlerini ütülüyor olacak ama oğlum Ralph hâlâ bekliyor.
Arkadaşları kahvaltılarını yapacak ve yeni parlak ayakkabılarını bağlayacak ama oğlum Ralph bekliyor olacak. Onlar anaokulunun ilk gününün heyecanıyla kapıdan çıkacak ama oğlum Ralph hâlâ bir çoklu organ nakli bekliyor.”

NHS Blood and Transplant Pediyatrik Bağış Hemşiresi Angie Scales: “Nakil bekleme listesindeki birçok çocuk için tek umut, başka bir çocuğun ebeveyninin organ bağışına ‘evet’ demesidir. Aileler bize organ bağışını kabul etmenin aynı zamanda büyük bir rahatlık ve gurur kaynağı olabileceğini de söylüyor.”

“NHS Organ Donor Register’da organ bağışına desteklerini teyit eden daha fazla insanla, hem bugün hem de gelecekte Ralph gibi daha fazla çocuğun hayatını kurtarabilmeyi umuyoruz.”

Wunderman Thompson UK Yaratıcı Yönetmeni Chermine Assadian şunları ekledi: “Sektörde reklamın hayat kurtarmadığı sıklıkla söylenir. Bu vakada kurtaracağını umuyor ve dua ediyoruz. Bu şimdiye kadar üzerinde çalıştığım en zor ve en yorucu biref”ti ama durumu duyduğumuzda tereddüt etmedik.

Ulusu kafa patlatmaya teşvik edip daha fazla ebeveynin zorlu konuşmayı yapmasına ve sonuçta çocuklarını organ bağışçısı olarak kaydetmesine acil ihtiyaç var. Tüm enerjimiz Katie, Graham ve Ralph’in arkasında.”

Wavemaker, Bauer ve Global kampanyayı medya tarafında destekledi.
Kıdemli Yaratıcılar: Charli Plant ve Laura Saraiva

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...