Site icon Campaign Türkiye

BuzzFeed, kazanç getirmeyen haber işletmesini temelli kapattı

Çin’in Müslümanlara yönelik toplu tutuklamalarını haber yaptığı için 2021’de Pulitzer Ödülü kazanmasına rağmen BuzzFeed News‘in gazetecilik başarısı, ticari sonuçlar getirmedi.

Bu son hamle, şirketin ilginç listeler ve yemek pişirme videoları üretme olan ana işine yeniden odaklanmaya çalıştığı sırada gerçekleşti. Karar, BuzzFeed’in iş, içerik, teknoloji ve yönetim departmanlarındaki iş gücünün yaklaşık %15’inin veya 180 çalışanının işten çıkarılmasıyla sonuçlanacak. HuffPost artık BuzzFeed’in birincil haber bölümü olacak.

Personele geçişi açıklayan CEO Jonah Peretti, “İşlerini ve misyonlarını çok seviyorum” diyerek BuzzFeed News’e aşırı yatırım yapmakla yanlış bir karar verdiğini itiraf etti. Bu nedenle haber bölümünün kapatılması, BuzzFeed’in kardan ziyade zarar eden haber bölümü için faydalı bir iş modeli bulamamasının sonucudur. Diğer dijital medya kuruluşları gibi, BuzzFeed’in reklamlara olan güveni, reklamverenler TikTok’a ve diğer sosyal medya platformlarına kaydıkça zayıfladı ve onu sıkıntılı bir döneme soktu. Pandemi ve ardından gelen ekonomik gerileme sırasında BuzzFeed genel anlamda daha da zorlandı.

2020’de BuzzFeed, “zor bir dönemde” “ekonomik ve stratejik nedenlerle” Avustralya ve Birleşik Krallık’taki haber operasyonlarını küçültme kararını duyurdu. Sonuç olarak Birleşik Krallık’ta on çalışan, Avustralya’da ise dört çalışan bu durumdan etkilendi.

Şirket, artık iki ülkedeki yerel haberleri kapsamayacağını ancak uzaktaki diğer şubelerinden ilgili İngilizce haberleri izleyicilere sunmaya devam edeceğini belirtti.

Sosyal haberler, ünlüler ve soruşturmalar gibi alanlarda dünya çapında ilgili haberler üretmeye kendini adamış olan İngiltere’deki editör kadrosunu elinde tutmayı planlıyor.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version