artwork

Buzlu Twitter dönemi başlıyor

9 sene önce

0

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de temaslarda bulunan Twitter yöneticileri ile yapılan görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Elvan, açıklamasında ‘zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin ‘buzlanarak’ etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığını kaydetti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yazılı açıklaması şöyle:

“Bilindiği gibi sosyal paylaşım sitesi Twitter .com temsilcileri ile 14.04.2014 tarihinde BTK ve TİB temsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Türkiye’de çeşitli mahkemeler tarafından alınan kararların uygulanmasına yönelik adımlar ve bundan sonra izlenecek yöntemler ele alınmıştır. Toplantıda ele alınan konular doğrultusunda; Mahkeme Kararlarının uygulanması: Toplantıda Twitter yetkililerine Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından alınan ve bazı hesapların kapatılmasını içeren mahkeme kararlarının uygulanması talep edilmiştir. Buna mukabil Twitter yetkilileri; son birkaç hafta içerisinde 200’den fazla içeriğin çıkarıldığını ve geçen haftasonu itibari ile 5 adet mahkeme kararının çözüme kavuşturulduğunu ifade etmiştir. Mevcut Mahkeme Kararları için geriye dönük bir çalışma yapılması ve bu Mahkeme kararlarının da kısa sürede çözümlenmesi de kararlaştırılmıştır.”

 

Buzlamak ne anlama geliyor?

Yurtdışından girilen içeriklerin Türkiye’de görülmesinin engellenmesi anlamına geliyor.

Türkiye “Süper etiketleme” yetkisi istiyordu ancak Twitter buna yanaşmadı. Bunun yerine “buzlanarak” etkisizleştirme üzerinde anlaşıldı.

Bu da mahkeme kararlarına konu olan yurtdışı kaynaklı içeriklerin Türkiye’de engellenmesini içeriyor.

 

Kaynak: CNN Türk 

 

 

Senin için
Tümünü göster
PitPat’in bilinirliği ITV’nin yatırımı sayesinde artacak

ITV, köpek bakım şirketi PitPat’i Media for Equity portföyüne ekliyor...