Site icon Campaign Türkiye

Büyük buhran mı, büyük fırsat mı?

Ekonomik durgunluk dönemleri hem markalar hem ajanslar hem de tüketiciler açısından büyük zorluklar içeriyor ancak yaratıcılık, asıl bu tip baskı altında hissedilen dönemlerde filizleniyor. Üstelik belki de yaratıcılık, ekonomik krizden çıkışın anahtarıdır.

“Göçmen Anne” isimli fotoğraf 1936 yılında, California’da, Dorothea Lange tarafından çekildi. 7 çocuk annesi olan 32 yaşındaki Florence Owens Thompson, muhtemelen yıllar sonra “Büyük Buhran” ile özdeşleşen bir figür olacağından habersizdi. Belki bu fotoğrafta kara kara düşündüğü şey, çocuklarının o gece ve ilerleyen günlerde aç yatmamaları için elinden ne geleceğiydi.

29 Ekim 1929’da borsanın çökmesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Büyük Buhran, 20. yüzyılın en büyük ekonomik krizi sayılıyor. Başladığı gün, “Black Tuesday” yani “Kara Salı” olarak anılıyor. Bu terim size bir şey hatırlatıyor mu? Mesela bilgisayarınızı yenilemeyi düşündüğünüz ve bunun için gerekirse dev bir yağmacı ordusuyla çarpışacağınız tarihle bir ilgisi olabilir mi? “Black Friday” terimi ilk kez 1961 yılında yayımlanan bir gazete ilanında kullanılmış. Belki konuyla hiç ilgisi yoktur, belki de ilanı veren kişi “Patron büyük buhrana girdi! Alın, verin, ekonomiye can verin” demek istemiş ve krizi fırsata dönüştürmüştür. Kim bilir?

Yatırım yapma zamanı

Daha geçen ay, “Sokaklarda kan aktığı zaman yatırım yapma zamanıdır. Akan kendi kanınız olsa bile” şeklinde bir cümleyle giriş yapmış ve Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin, şu sıralar tüm dünyanın yaşamakta olduğu ekonomik durgunluk döneminde nasıl hareket ettiğini anlatmıştık. Bu ay biraz daha derine indik, “Ekonomiyi canlandıracak güç reklam ve yaratıcılık olabilir mi?” sorusunun cevabını aradık.

Yaratıcılık kısmı tartışmalı olabilir ancak İzmir Ticaret Odası’ndan Elif Uğur’un 2009 Şubat’ında kaleme aldığı “Krizde Reklam Yapan Kazanıyor” makalesi, 2001 krizinin kazananlarını listelemiş.

2001 krizinin kazananları

Reklamı bir harcama değil, yatırım olarak görme konusunda muhtemelen hepimiz hemfikiriz. Siz de geleceğe Florence Owens Thompson kadar olmasa da endişeyle bakıyorsanız, bu yatırımı nasıl yapacağınızı ve durgunluğu en az zararla nasıl atlatacağınızı düşünüyorsanız, ilerleyen sayfalarda okuyacaklarınız bazı fikirler verebilir.

 

“Büyük buhran mı, büyük fırsat mı?” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version