artwork

Burger King yapay zeka ile bir reklam filmi hazırladı

5 sene önce

0

“Yapay zeka işimizi elimizden alacak mı?” diye düşünen kreatifler bir süre daha rahat nefes alabilirler. Burger King yapay zeka ile bir reklam filmi hazırladı ancak sonuçlar tatmin edici olmaktan çok uzak.

Burger King yapay zeka kullanarak hayata geçirdiği reklam filmiyle ilgili bir basın açıklaması da yayımladı. Açıklamada, tamamen derin öğrenme algoritmalarıyla hazırlanmış bu reklam filminin, pazarlama ve iletişimin geleceğine dair bir ipucu niteliğinde olduğunu söylüyor.

Peki reklam filmi ne söylüyor?

Reklam filminin metni aşağı yukarı şöyle:

“Whopper geri döndü. Hiçbir yere gitmemişti ama geri döndü. Whopper alevde pişirilir. Tıpkı senin gibi. Taze ve etrafta uçuşan sebzelerle. Tıpkı senin gibi. Whopper bir ekmek malikanesinde yaşar. Tıpkı senin gibi. Bugün kendinden bir tane al. Burger King. BK logosu gelir.”

15 saniyelik reklam filmini hazırlamak için Burger King’in üst düzey bilişim kaynaklarından ve büyük veriden yararlanarak yapay bir sinir ağı oluşturduğu, bu ağın binlerce fast-food reklamını ve sektör araştırmalarını analiz etmesi sonucunda gelişmiş patern algılama yeteneği kazandığı gibi söylemler söz konusu. Tüm bunların gerçeği ne kadar yansıttığı ise tartışmalı. Neticede hepimiz, Burger King’in şakacı bir marka olduğunu, ajansı David Miami’nin ise popüler kültürden yararlanarak “hackvertising” diye bir kavram ortaya koyduğunu biliyoruz.

Reklam serisinin ne kadar ciddi olduğunu zaman gösterecek ancak şimdilik yapay zekanın yaratıcılığı tehdit etmediğini söylemek mümkün. Elbette tüm reklamlardaki metinlerin yapay zeka yerine son derece eğlenceli bir reklam yazarı tarafından yazılmış olması da bir o kadar mümkün.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...

Mercedes-Benz Amerika’dan elektrikli araç şarj merkezi

Mercedes-Benz Amerika’da tüm sürücülere hizmet veren ilk elektrikli araç şarj...