Site icon Campaign Türkiye

Burcu Özdemir Kayımtu: “Daha az bütçe, daha az zaman ve büyük beklentiler”

TBWA\Istanbul Genel Müdürü N. Burcu Özdemir Kayımtu, ekonomik durgunluk dönemlerinin reklam yatırımları ve yaratıcılıkla ilişkisini yorumladı.

Reklam yatırımları, ekonomide daralma olduğu zaman frekans bazında bir azalma gösterse de sonlanmaz. 90’lar ve 2000’lerin başında yaşanan kriz dönemlerinde iletişimi sonlandırmayan, bu dönemi bir tohumlama ve yatırım dönemi olarak gören markalar hep kazandı. Bu sebeple, içinde yaşadığımız günlerde tüketici ile iletişim hattını açık ve sürekli kılmak gerek. Mecra tercihlerini daha hedefli ve sonuç odaklı yöneterek etkin bir yatırım yapmak mümkün.

Ajansların alması gereken önlemler

Aslında azalan reklam yatırımlarına göre değil, değişen iletişim dünyasına dair ne önlemler alacağımız önemli. Çünkü artık daha az bütçe, daha az zaman ve büyük beklentiler ile markalara yön vermeye çalışıyoruz. Bu, yeni dünyanın gerçeği. Bunu yaparken en temel önlem, her konuya akıl fikir koyacak, değer katacak ve kuruma sadık ekip arkadaşlarımızı mutlu etmek. Vizyoner markalara hizmet verip kendimizi ifade edecek alanlar yaratmak, vakti doğru kullanmak ve sektörümüzü sarmalayan tüm yetenekler ve farklı disiplinlerden şirketlerle ortaklık kurup yapımızı güçlendirmek. Fikre her koşulda ihtiyacımız olacak. Mühim olan, fikri yaşatacak ve büyütecek ortamı sürdürmeye odaklanmak.

Ekonominin zora girdiği dönemlerde kesinlikle eldeki datayı doğru okuyarak performans odaklı planlamalar yapılmalı. Biz çalışma modelimizi bu koşullara göre dönüştürdük. Ajansta data direktörümüz, medyadan sorumlu başkan yardımcımız, performans marketing için iş ortağımız ve teknoloji partnerimiz ile markalarımıza etkin, çözümcül ve hedefli yaratıcılık hizmeti veriyoruz. Yani alışıldık reklam modellerini disrupt ediyoruz. Burada kritik konu, dinamik bir kreatif ortamı, tüm disiplinleri kapsar şekilde, bir arada çalıştırmak. Bizler artık tek bir güzel senaryo, banner uyarlaması ve birkaç yenilikçi medya uygulaması ile farkındalık sağlanamayacağını biliyoruz. Ana fikri güçlü, hedef kitle segmentlerine özel ve hedefli yaratıcı çözümlere odaklanmalı tüm sektör.

Satış mı, imaj mı?

Son bir ay içinde dinlediğim araştırma sonuçları, imaj iletişiminin tüketiciye güven verdiğini ve markaya olan aidiyeti sürdürdüğünü söylüyor. Fayda iletişimini tüketicinin radarına sokmak için çok hedefli bir plan şart. Yani önümüzdeki dönem imaj + data odaklı performans planlama ile fayda iletişimi yapmak en sağlıklısı olacak.

 

“Burcu Özdemir Kayımtu: ‘Daha az bütçe, daha az zaman ve büyük beklentiler'” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version