artwork

Burçin Ergünt: “Yılda bir saat ışıkları kapatarak gelişim olmaz”

5 sene önce

0

Borderline Coffee Kurucusu ve Güzel Sanatlar eski CEO’su Burçin Ergünt, markaların özel gün iletişimleri konusunda sorduğumuz soruları yanıtladı.

Son derece vasat sosyal medya görselleri ile anma işleri daha başlamadan yıllar önce bu iletişime başladıkları, yıllarca asla prodüksiyon ya da medya kullanım tarzını değiştirmeden devam ettikleri için; özel gün iletişim çalışmaları arasında en çok aklımda kalan Koç Holding’in “Seni Hiç Unutmadık” 10 Kasım iletişimi.

Burçin Ergünt, Borderline Coffee Kurucusu ve Güzel Sanatlar eski CEO’su

Tüm markaların her özel günde iletişim yapma ihtiyacı duymaya başlamasında sosyal ağların gelişiminin ve doğal olarak iletişimin içinde büyük pay tutmaya başlamasının önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Bu kalabalık dönemde aradan sıyrılacak, gerçekten akılda kalıcı işler yapılırsa, kalabalık dahi bir fırsat olabilir. Ama sosyal medya ajansından 8 Kasım’da 10 Kasım post’u sipariş etmekle bunun olmadığını markalar artık görüyorlardır diye düşünüyorum.

Bazı konular her gün hayatın bir parçası olmak yerine sadece bir gün ele alınıyor çünkü günümüz toplum kodlamasında bundan farklı bir şey mümkün değil. Henüz dönmeden önce sinyal vermeyi hayatın bir parçası haline getirmemiş bir toplumda kadın haklarını, en azından bir gün dahi olsa, birkaç dakikalığına nüfusun bir kesimine düşündürmek için bile değer o yüzden. Ben her zaman önemli konuların bir gün dahi olsa ele alınmasına varım.

Özel günlerde markaların gerçekten kayda değer mesajlar verdiklerini düşünüyorum. Hatta yıl boyunca yaptıkları iletişimden daha cesur olduklarını da düşünüyorum. Ama mesajın gücünün artması, algının da aynı oranda artmasını sağlamıyor. Bunun için süreklilik ve iletişim dışı eylemlerle destek gerekiyor. Ancak bu şekilde özel gün iletişimleri söylem olmaktan gelişime doğru geçebilir. Yoksa yılda bir saat ışıkları kapatıp, bunun iletişimini yapıp kalan 8759 saat boyunca ışıkları yanık tutarak bir gelişim olması mümkün değil.

Markalar özel gün iletişimlerinde savundukları değerleri kurumsal duruşlarıyla destekleyemediklerinde hiç bir şey olmuyor. Boşa harcanan emek ve para oluyor sadece. O özel gün her neyi savunuyorsa, o konuda algının en üstüne yerleşmesini sağlar. Dolayısıyla örneğin, gerçekten çevreci olduğuna herkesi ikna eden bir markanın çevrecilik bilinciyle yaşayan bireylerdeki tercih sebebi her zaman üst sırada olacaktır. Bu yüzden de aslında bu tarz özel günleri bir ürün veya marka gibi değerlendirip yıl boyu yönetmek gerekir.

Burçin Ergünt’ün aklında en çok kalan örnekler:

  • Koç Holding’in “Seni Hiç Unutmadık”: 10 Kasım iletişimi
  • Efsane Uludağ Gazozu’nun: “Gazoz olma insan ol” iletişimi
  • Vestel’in “Aynısını yapan anneler” filmleri
  • Akbank’ın “Kendi hediyesini kendi ödeyen babalar” filmi
  • Turkcell “14 Kubat Sevgilier Günü” filmi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...