artwork

Bumble cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekiyor

2 sene önce

0

Bumble ve 72andSunny Amsterdam, romantizm uçurumu olarak da bilinen flört dünyasında kadın ve erkeklerin farklı beklentilerine ışık tutmak için bir kampanya oluşturdu.

Kadınlara öncelik veren flört uygulaması, YouGov aracılığıyla İngiltere, Fransa, Hollanda, Almanya ve İrlanda’da 6.770 yetişkinle araştırma yaptı.

Araştırma, insanların %85’inin flört etme ve ilişkilerde eşitliğin önemli olduğunu söylemesine rağmen, %74’ünün cinsiyet kimliğine dayalı farklı beklentiler olduğuna inandığını ortaya koydu.

Yarısından fazlası (%52), toplumun ilişkilerde erkeklerin liderliği üstlenmesini beklediğini ve kadınların üçte biri (%32) yapışkan, bağımlı veya çaresiz görünmekle ilgili endişelerini dile getirdi. Birinin daha güçlü veya rahat hissetmesini sağlamak için davranışlarını değiştirdiklerini söyleyenler de aynı orandaydı.

Dijital kampanya, Wavemaker tarafından yürütülen medya planlama ile medya ortaklıkları ve basılı reklamlara ek olarak sosyal medyada yayınlanacak 90 saniyelik bir filmle ön plana çıkıyor.

Amy Becker-Burnett’in yönettiği film, romantik ilişkilerdeki eşitsizlikleri gözlemleyen bir dizi farklı kadının yaptığı tutkulu bir konuşmayla romantizm uçurumuna ışık tutuyor.

Bir kadın şöyle diyor: “Dürüst olduğumda neden alıngan, bağlılık istediğimde aşırı istekli ve istemediğimde sürtük gibi hissediyorum?”

Reklam şu satırlarla sona eriyor: “Senaryoyu bırakalım ve sadece kendimiz olalım. Zamanı geldi değil mi?” “#MakeRomanceEqual”

Güçlendirici filmin yanı sıra Bumble, partnerlerle romantizm uçurumu hakkında nasıl konuşulacağına ilişkin araştırmaları ve ipuçlarını gösteren özel İngilizce ve Fransızca mikro siteler yayınladı.

72andSunny Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Laura Visco: “Cinsiyetler arasındaki ücret farkı yaygın olarak biliniyor ancak romantizm uçurumu konusunda çok daha az farkındalık ve eylem var. Romantizm söz konusu olduğunda bir şekilde eşitlik aniden kayboluyor.

Bu kampanya, eşit olmayan flört normlarına meydan okumayı ve kadınları, birlikte oldukları kişilerle sorun hakkında konuşmanın yollarını bulma konusunda güçlendirmeyi amaçlıyor.” dedi.

Bumble Avrupa’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Naomi Walkland şunları söyledi: “Bumble’da, kadınlara ilk adımı atmaları ve baştan itibaren kendi şartlarına göre randevuya çıkmaları için güç veren bir uygulama oluşturmaya odaklandık. Ancak toplumsal beklentileri tek başımıza değiştiremeyiz.

Romantizm farkını azaltmanın tek yolu; onun varlığını kabul etmek ve kendimize, partnerlerimize ve ilişkilerimize bakış açımızı nasıl etkilediği hakkında açık bir konuşma başlatmaktır.

Bu yeni kampanya, farkındalık yaratmayı ve romantizm uçurumu için bir kelime hazinesi oluşturmayı amaçlıyor. Ancak bunun farkında olduğumuzda, kimin ne yapması gerektiğine dair toplumsal cinsiyete dayalı beklentileri ortadan kaldırmak için birbirimize meydan okuyabiliriz.”

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...

Mercedes-Benz Amerika’dan elektrikli araç şarj merkezi

Mercedes-Benz Amerika’da tüm sürücülere hizmet veren ilk elektrikli araç şarj...