Site icon Campaign Türkiye

Bülent Özaydınlı, Migros’u devretti

Migros’un Türkiye çapında tüketiciye ulaşan ilk ulusal perakende zinciri ve yurtdışına çıkan ilk perakendeci olmasına liderlik eden Bülend Özaydınlı, Migros Ticaret A.Ş. Genel Kurulu’nda Migros Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devretti.

Migros’un yeni yönetim kurulu 2015 yılı Genel Kurulu’nda seçildi. Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan Migros Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Türkiye perakendecilik sektörününde bugün modern perakendecilikte referans haline gelen Migros modeline, Migros’un 5. jenerasyonunu karşılayan 62 yıllık geçmişinde pek çok ilkin hayata geçmesine, Bülend Özaydınlı öncülük etti. İş dünyasında üstlendiği görevlerde elde ettiği deneyim ve stratejik bakış açısıyla son 8 yıldır Migros’un Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Bülend Özaydınlı, genel kurulun ardından “44 yıllık aktif iş hayatımın 29 yılında Migros hep var oldu. Migros’tan kalben değil ancak aktif görev olarak ayrılırken, güçlü bir şirketteki görevimi güçlü ortaklık yapısı ile güçlü bir yönetime devretmenin gönül rahatlığı içindeyim” dedi.

İş hayatına 1972 yılında Oyak Grubu’nda başlayan Özaydınlı, burada İştiraklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, şirketlerin Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı olmak üzere, 15 yıl görev yaptı. 1987 yılında Koç Topluluğu‘na geçen Özaydınlı, 20 yıl süreyle Migros Genel Müdürlüğü, Koç Holding Fiat Grubu Başkanlığı, Koç Holding CEO’luğu ve Koç Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyelikleri yaptıktan sonra, Migros’a yeniden dönerek 8 yıl süreyle Executive Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Mart 2016’daki genel kurulda ise bu görevinden ayrıldı. Toplam 44 yıllık iş deneyiminde, uzun vadeli stratejik yaklaşım ile bulunduğu görevlerde birlikte çalıştığı takımlar ve içinde bulunduğu sektörler için dönüşüm projelerine öncülük etti.

Migros’un 2015 sonu cirosu 9.4 milyar TL, çalışan sayısı 22 bin, yurtiçinde 71 ilde ve yurtdışında Ramstore’lar ile mağaza sayısı ise 1400’ün üzerinde bulunuyor. 2008 yılında Migros’un ağırlıklı hisselerinin Koç Topluluğu’ndan BC Partners’a devrinin ardından Bülend Özaydınlı; Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 2015 yılında Migros’un ortaklık yapısı yeniden değişti ve yüzde 19,5’u halka açık olan Migros’un hisselerinin % 40.25’i Türkiye’nin güçlü kuruluşlarından Anadolu Endüstri Holding’e geçti.

Exit mobile version