artwork

Budweiser, 37 yıl sonra ilk kez Super Bowl’da reklam yayınlamayacak

2 sene önce

0

Anheuser-Busch’a ait, Amerikan tipi pale lager bira markası Budweiser, 37 yıl sonra ilk kez Super Bowl’da yer alan reklam süresinden vazgeçerek maç esnasında reklam kampanyası yayınlamayacak.

Bira markası ayrıca 2021 için reklam yayın süresinin bir yüzdesini Ad Council ve Covid Collaborative’in Aşı Eğitimi Girişimi’ne bağışlamayı planlıyor.

Bir pazarlama ölçüm analitiği danışmanlığı olan Sequent Partners’ın kurucu ortağı Alice Sylvester, Budweiser’in amaca yönelik pazarlamayı bir sonraki seviyeye taşıdığını ve Super Bowl reklamcılarından farklılaştırdığını söyledi.

Sylvester, “Kısa vadeli gelir elde etmekten çok marka oluşturmayla ilgili olan Super Bowl reklamcılığının uzun vadeli etkisinden yararlanıyor” dedi.

Şirket ayrıca birasını tanıtmaktan tamamen vazgeçmiyor. Budweiser, 25 Ocak – 7 Şubat tarihleri ​​arasında ABeerOnBud.com’u ziyaret eden en az 21 yaşındaki ABD’li tüketicilere ücretsiz bira veriyor.

Budweiser, maç sırasında yayından çıkan tek ikonik marka değil. PepsiCo ve Coca-Cola da, içeceklerinin reklam yayınlamayacaklarını söylediler. Pepsi bunun yerine The Weeknd’in başrolünü üstlendiği devre arası konserine sponsor oldu.

PepsiCo’nun Mtn Dew ve Frito-Lay dahil diğer markaları, oyun sırasında reklam yayınlamayı planlıyor. Marka, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “doğru kaynaklara yatırım yapmaya” odaklanmayı seçtiğini belirtti.

Pandemi, içecek devinin işini altüst etti. Markanın geliri 2020’nin ilk dokuz ayında % 13 düştü.

Geçen yılki Super Bowl, yaklaşık 100 milyon izleyici çekti, ancak bu durum reklamverenler için yüksek bir fiyat etiketini beraberinde getiriyor.

Futbol maçı sırasında 30 saniyelik bir reklam, şirketlere bu yıl yaklaşık 5,5 milyon dolar kazandıracak, bu da 2020’nin 5,6 milyon dolarlık oranından biraz daha düşük. Budweiser’in ana ortağı AB InBev’in hisseleri geçen yıl % 14,5 düşerek şirkete yaklaşık 113 milyar dolarlık piyasa değeri sağladı.

Pandemi nedeniyle evde bira tüketimi artarken, barlara ve spor stadyumlarına darbe, 2020’nin ilk dokuz ayında% 6,8’lik bir gelir düşüşüne neden oldu.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...