artwork

Bu yaz Twitter’da ofsayta düşmeyin

7 sene önce

0

Twitter, SoHo House’ta düzenlenen etkinlikte reklamcılara ve ajanslara, bu yaz çok konuşulacak  Euro 2016’da başarıya ulaşmanın formülünü anlattı. Yiğit Can Kaytmaz

Gazete satışlarının düştüğü, haber programlarının tatsız bir hale geldiği günümüzde vatandaş gazeteciliğiyle birlikte insanların birbirleriyle en çok etkileşime girdiği mecralardan biri Twitter oldu. Herhangi bir ülkede yaşanan genel seçimi de çatışmaları da, yolsuzlukları da takip edebildiğimiz Twitter’da ünlüler hakkındaki en son haberleri de alabiliyoruz.

Sosyal mecralar üzerinden en çok takip edilen etkinlikler ise Oscar Ödül Töreni, Dünya Kupası, NBA Finali ve Olimpiyat Oyunları’yla birlikte Avrupa Futbol Şampiyonası. İşte bu yıl Fransa’da düzenlenecek ve Türkiye Ulusal Takımı’nın da yer alacağı Avrupa Futbol Şampiyonası, marka ve ajanslar için büyük önem taşıyor. Bu büyük etkinlik öncesinde Genart’ın organize ettiği #Tweet4Euro2016 etkinliğiyle kreatiflere ve markalardan temsilcilere Twitter’ın nasıl daha verimli kullanılabileceği ve Türkiye’deki spor tüketicisinin profili ve eğilimleri anlatıldı.

Türkiye’de video içeriğine sıcak bakılıyor

Etkinliğe Twitter UK’den de isimler katıldı. Twitter’ın araştırma biriminden sorumlu Sjef van Stiphout ve ürün pazarlamasından sorumlu Lucy O’Dwyer’ın da yorumlarıyla katkı sağladığı etkinlikte Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının futbolla ilişkisi hakkında şaşırtıcı veriler karşımıza çıktı. O’Dwyer, “Her şey Twitter’da canlı oluyor. Twitter, insanlarla tutkularının arasındaki en kısa yol. En iyi yol ise video” diyerek, Twitter üzerinden videolu içerik yayınlamanın önemine ağırlık verdi. Twitter’da son 12 ayda video izlenme sayısının 220 kat arttığını dile getiren O’Dwyer, Twitter’da video izlemenin %92’sinin mobilde olduğunu vurguladı. O’Dwyer, Türkiye’deki kullanıcıların da video içeriğine sıcak baktığını ve bölgede video izlenme rakamlarının yüksek olduğunu belirtti. Stiphout ise, “Türkiye’deki kullanıcıların %46’sı Twitter’ın videoları keşfetmek için harika bir mecra olduğunu söylüyor” dedi. Türkiye’deki profilin Vine üzerinden spor içeriği tükettiğine dikkat çeken Stiphout, “Her 3 kullanıcıdan 1’i spor içerikli Vine izliyor” ifadesini kullandı.

#Euro2016 için Türkiye’de oran %82

Buna göre Türkiye’deki her 3 Twitter kullanıcısından biri spor haberlerini almak için Twitter’a başvuruyor. Öte yandan Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının %52’si bir spor markasını takip ederken en az yarısı futbolu seviyor. Verilere göre 2014’te gerçekleşen Dünya Kupası’nda Türkiye’deki her 10 kullanıcıdan 8’i etkinlik hakkında yorum ve içerik paylaşarak etkileşime girdi.

Türkiye’deki #Euro2016 kitlesinin çok büyük olduğunu dile getiren Sjef van Stiphout ise Türkiye’deki Twitter kullancılarının yüzde 75’inin futbolla ilgilendiğini vurguladı. Stiphout, futbolla ilgilenmeyen her dört kişiden birinin ise Euro 2016 döneminde futbolla ilgileneceğini söyledi. Stiphout’a göre bu rakamlar sonucunda toplamda #Euro2016 için etkileşime girecek kitle toplamda yüzde 82’ye ulaşacak.

TV ve Twitter el ele zirveye

Etkinlikte Twitter ve TV mecrasının birlikte kullanılması durumunda daha verimli sonuç elde edileceğine de vurgu yapılırken, Stiphout, “Twitter, etkinlikte ikinci ekran olacak. Kullanıcıların üçte ikisi TV izlerken Twitter kullanabilecek mi? Halihazırda kullanıcıların %91’i genelde TV izlerken akıllı telefonuyla Twitter’a giriyor” ifadesini kullandı. Her 10 Twitter kullanıcısından 7’sinin Avrupa Şampiyonası’nı TV’den izleyeceğini dile getiren yetkililer markalara da tavsiyelerde bulundu.

Buna göre Twitter kullanıcılarının, markalar tarafından Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan 3 ay önce etkinlikle ilgili içerik girmesini istediği dile getirildi. Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının markalı içerik konusundaki yaklaşımları da masaya yatırıldı. Twitter kullanıcılarının %71’nin etkinlikle ilgili içerik kullanan markalara daha sıcak baktığı ortaya konurken Türkiye’deki tüketicinin %69’u video içeriklerinin kendileriyle alakalı olduğunu vurguluyor.

Sonuç olarak, dünyanın yakından takip edeceği bir etkinlik olan Avrupa Futbol Şampiyonası, Türkiye’de de markalar ve ajanslar için bir dolu fırsatı bünyesinde barındırıyor. Dünya Kupası’ndaki Suarez’in ısırığı gibi bir fenomenin karşımıza çıkıp çıkmayacağını henüz bilmiyoruz, ama ne olursa olsun yeni nesil tüketici, sadece TV üzerinden etkinliği takip etmeyecek ve farklı ekranlarda etkinliğin ve pazarlamanın tadını çıkaracak.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Senin için
Tümünü göster
IWC ve Lewis Hamilton, Tourbillon İçin İş Birliği Yapıyor

IWC ve Lewis Hamilton, Formula 1 Yarışlarından Esinlenen Bir Tourbillon...

Snapchat AR Kurumsal bölümünü kapatıyor

Snapchat, reklamverenlere AR araçları sağlama sözü vererek AR Kurumsal bölümünü...

Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...