Bu dönemi en az hasarla atlatacağız

Zor bir dönemden geçiyoruz. Hiçbirimiz bir pandemi ile karşı karşıya kalacağımızı düşünemezdik. Tüm dünyayı etkisi altına alan böyle bir gelişmeye kimsenin hazırlanması mümkün değil…

2020’den beklentilerimiz farklıydı tabii. Reklam ve pazarlama sektörü olarak gayet iyi başlamıştık, ilk çeyrekte medya yatırımları 2019’un ilk çeyreğinin üstünde seyrediyordu. Hatta hala TV ve dijitalde yatırımların iyi olduğunu söylemek mümkün. Tahmin edilebileceği gibi pandeminin etkisiyle açıkhava, sinema, basın ve radyoya yatırımlarda düşüş var. Mart ortasından nisan sonuna kadar geçen dönemde, medya yatırımlarında en yüksek oran %51 ile TV’de. Ardından %40 ile dijital geliyor. Açıkhava %4, basın %3, radyo ise %2’de.

Reklamcılar Derneği olarak üyelerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Sektördeki gelişmeleri ve beklentileri paylaştığımız bir online buluşma gerçekleştirdik, bunu tekrarlayarak dernek çalışma sistemine de yeni bir soluk getirmeyi hedefliyoruz. Üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz anket doğrultusunda, Nisan sonu itibariyle, projelerde %41 oranında bir erteleme ve/veya iptal ve %22 oranında da yeni proje üretimi söz konusu.

Peki bundan sonra?

Yeni normaller tanımlayacağız. Bu normalleri de yine tüm sektör bir arada, birbirimizle konuşa konuşa, paylaşa paylaşa belirleyeceğiz. Bir yandan değişen tüketim alışkanlıklarını tartışacağız, bir yandan kendi çalışma modellerimizi, iş yapış biçimlerimizi, ofis sistemlerimizi değiştireceğiz. Yani uzun bir yolculuk başlıyor…

Her zaman söylediğim gibi, en önemli şey paylaşmak, inanmak ve çalışmak. Sektör olarak bunu gerçekleştirdiğimiz sürece, bu süreci en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum.

Sağlıcakla kalın…

Volkan İkiler
Reklamcılar Derneği Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.