“Bu benim ilk siparişim”

Bir e-ticaret projem var.” Son birkaç yıldır, bir yakınından veya arkadaşından bu cümleyi duymayanımız yoktur herhalde. Projesini hayata geçirenlerin hikayelerinde ise şöyle bir kesit vardır: Ümitlerini de yanlarına alarak geceli gündüzlü çalışmış ve nihayetinde ‘projelerini’ vücuda getirmiş bir grup, bilgisayar başında meraklı ve çekingen gözlerle ekrana bakıyor ve ilk siparişin düşmesini bekliyor…

Bu bekleyişten hareketle, Türkiye e-ticaret sektörünün önemli sitelerine ilk siparişlerini sorduk:

DogoStore.com

“Personalize your life” sloganıyla kendine farklı bir yer edinen Dogo Store’da satılan ilk ürün bir Atatürk Notebook Sticker’ı. Alan kişi de Veysel E. Tuncer. Çağrı Lahur şöyle anlatıyor: “İlk siparişimiz bizim için çok büyük bir heyecandı. Hem sitenin ilk defa müşteri tarafından kullanılması hem de hangi ürünün tercih edileceği büyük bir merak konusuydu. Nefesler tutuldu, saatler geçti… 14:08’de ekrana ilk sipariş düştü. Siparişin Atatürk ile ilgili olması bizim için tam bir açılış hediyesi oldu.”

13gezegen.com

2009’da kurulan ve çizgi roman, dergi, oyuncak gibi ürünler satan 13 Gezegen işe ‘bereketli’ başlayanlardan. Tek kişiden 3 sipariş birden alınmış. Ama Koray Yürekli aslında o anda çok da sipariş beklemediklerini, çünkü siteyi henüz test için yayınladıklarını ve hiçbir tanıtım faaliyetine girişmediklerini söylüyor. Dolayısıyla sipariş verilmesini de beklemiyorlarmış. Bunu fark edip kargoya vermeleri bir haftayı bulmuş. Bu süreçte de zaten ‘ilk müşteri’ boş durmamış ve Ekşi Sözlük’te bundan bahsetmiş.

Ultimate Spider-Man #125 (4.46 TL), Ultimate Spider-Man #127 (4.46 TL), Ultimate X-Men Vol. 18: Apocalypse (20.85 TL)

 

Markafoni.com

2008 yılında seçkin moda markalarını özel avantajlarla satışa sunmak amacıyla yola çıkan özel alışveriş kulübü Markafoni’de ilk düzenlenen kampanya Ferre gözlüklerinin satışa sunulduğu kampanyaydı. Kampanya kapsamında toplam dört gözlük satılmış. Alıcılar da Markafoni’nin ilk yatırımcısı, Ahmet Emre Sarı’nın eşi, Sina Afra ve Tolga Tatari’nin bir arkadaşıymış.

Limango.com

İlk alışveriş yapan kişinin adı açıklanamıyor tabii ki ama erkek, devlet memuru. Alışveriş yaptığı kampanya Adidas. 22 Nisan 2009 tarihinde üye olmuş ve üye olduktan 21 dakika sonra da Adidas beyaz karate tişört ile ilk  alışverişini yapmış.

idefix.com

En eski online alışveriş sitelerimizden idefix 20 Temmuz 1999’da saat 03:12’de ilk siparişini almış: Murathan Mungan’ın Üç Aynalı Kırk Oda kitabı. Müşterinin ismi S. Erbes.

Pasaj.com

El sanatı meraklılarının yollarının kesişeceği bir platform yaratmak amacıyla yola çıkan ve sadece el yapımı ürünlerin listelenebildiği bir site olan Pasaj.com, 15 Ocak 2009 tarihinde açıldığında ilk satışını gerçekleştirmiş. İlk satılan ürün ‘benimsekerlerim’ kullanıcıya ait olan bebek yastığı olmuş. Bu ürünü ‘cinaynasi’ adlı kullanıcı satın almış.

MissPera.com

2011’de kurulan online kozmetik mağazası MissPera’nın açıldığı gün, ilk 2 sipariş aşağı yukarı aynı anda gelmiş: Chanel Chance parfüm. Pazarlama Müdürü Gizem Yücel’in yakın arkadaşım Cansu, şans dilemek için almış. Diğeri de MissPera ekibinin, Genel Müdür Ali Şahin’in doğumgününü kutlamak için aldığı parfüm. Evet, MissPera ile genel müdürün doğumgünleri aynı, yani 6 Ekim.

Lidyana.com

Dünyaca ünlü takı ve aksesuar markalarını Türkiye’nin en yetenekli tasarımcıları ile aynı çatı altında toplamayı hedefleyen Lidyana’nın ilk siparişi 1 Şubat 2012 tarihli ve 34VK Design markalı bir bileklik.

Evekitap.com

Bu yılın başında kurulan, yaptığı kampanyalarla dikkat çeken ve kendisini ‘özel alışveriş ve fırsat satışı kavramını kitap konusuna uyarlamış bir e-ticaret sitesi’ olarak tanımlayan EveKitap’a ilk sipariş 16 Ocak günü Mihriban Hanım’dan gelmiş: Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabı ve Canan Tan’ın Piraye kitabı.

Yemeksepeti.com

Yemeksepeti kurucuları dışındaki ilk müşteri Aralık 2000 yılında, Duran Sandwiches Gayrettepe şubesinden 6,5 TL’lik bir sandviç sipariş etmiş. Bu ilk müşteri tanıdık bir isim: 41?29! kurucusu Alemşah Öztürk.

Seyyarfile.com

Doğal ürünleri tazeliğini yitirmeden, Türkiye’nin her yerine gönderme iddiasıyla kurulan bir site Seyyar File. Mustafa Kemal Yüksel ilk siparişi şöyle anlatıyor: “Sitenin açılmasından önce yaklaşık 1 yıllık bir araştırma süreci geçirmiştik ve dolayısıyla işten haberi olan çevremizin, arkadaşlarımızın ‘artık açın’ beklentisi vardı. 11 eylül 2011’de siteyi alışverişe açtık. İlk sipariş dolayısıyla arkadaşlarımızdan birine aitti: Ege sebze ve meyveleriyle dolu karışık, neredeyse 1 aylık mutfak pazar ihtiyacını karşılayacak bir koli. Siteyi açtığımız o ilk günü ve ilk gün sevkiyatlarının ardından, tümü tanıdıklarımızdan oluşan grubun verecekleri yorumları beklerken yaşadığımız heyecanı unutmam mümkün değil.

Amerikadaniste.com

Amerika’da yaşamış olan, Amerika’yla ticari ilişkileri olan ya da Türkiye’de bulamadığı ürünleri Amerika’dan getirtmek isteyenlerin paketlerini kolay, ekonomik, sorunsuz şekilde Türkiye’ye ulaştırmak amacıyla kurulan Amerikadaniste.com üzerinden satın alınan ilk ürün, site kurucularını da şaşırtan bir şekilde Ultrasonic Köpek Kovucu olmuş. Tarihi ise 23 Ağustos 2006.

Çiçeksepeti.com

Yine en eski online alışveriş sitelerinden biri olan ÇiçekSepeti’ne verilen ilk sipariş 20 Aralık 2001 tarihli. Adı “Ahşap Sandıkta Sarı Güller“. Müşterinin adı ise açıklanmıyor.

 

Not: “Bizim sitenin ilk siparişini de koyabilir misiniz” diyenler bilgilerini yollayabilir tabii.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.