Brezilya’da kadına yönelik şiddete özel “film ve dizi platformu”

Brezilya’da kadına yönelik şiddet için farkındalık yaratmak amacıyla, film ve dizi sahnelerinin kesitlerinin bulunduğu bir platform hayata geçti.

BM tarafından kadın haklarının korunmasına ilişkin dünyadaki en gelişmiş üç yasadan biri olarak kabul edilen Maria da Penhas Yasası, saldırganları yargılamanın ötesine geçerek onlara başka yasal cezalar sağlar: fiziksel , psikolojik, cinsel, patrimonyal ve ahlaki. 

Kadına yönelik şiddetin yaygın olduğu Brezilya’da kadın ve genç kızları korumak için daha önce de çeşitli yasalar çıkarılmıştı.

Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 2006’da aile içi şiddeti önlemeyi amaçlayan bir yasayı onaylamıştı. Yasa, 14 yıl boyunca eski eşinden şiddet gören Maria da Penha Maia’nın adıyla biliniyor. Eşinin iki kez öldürmeye çalıştığı Maria, gördüğü şiddet nedeniyle felç geçirmiş ve ülkede kadın hakları için verilen mücadelenin simgesi haline gelmişti.

‘Maria da Penha Yasası’, kadınlara şiddet uygulayanlara verilen cezaları bir yıldan 3 yıla çıkarmış, saldırganın koruma altına alınan kadının evine yaklaşmasına yasak getirmişti.

Yasayı bilmelerine rağmen, kadınların% 68’i bu konuda çok az şey bildiklerini ve % 11’i de hiç bilmediklerini söylüyor.

Buna dayanarak kadınlara yönelik şiddetin azalmasını sağlamak ve kadınlardaki farkındalığı artırmak amacıyla F.biz (São Paulo, Brazil) Maria da Penha Enstitüsü’nün filmlerden, dizilerden ve pembe dizilerden bazı sahneleri öğretici olarak insanlara sunması için 180Play isimli bir platform kurdu.

https://www.180play.com.br/

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.