artwork

Boyner 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için özel bir video yayınladı

6 sene önce

0

Boyner 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için “kadına kadın, çocuğa ise çocuk” diyerek toplumda kadının ve çocuğun konumlandırılışı üzerine vurucu bir video hazırladı. Boyner Grup’un videosu sosyal medyada #Nokta ve #18denönceherkesçocuk hashtag’leriyle yayınlandı.

Boyner Grup 8 Mart Dunya Kadinlar Gunu icin ozel bir video yayinladi

Rakel Dink

Reklam filminde rol alan Caroline Koç, Rakel Dink, Billur Saatçi, Canan Güllü, Sanem Oktar, İclal Nergis, Demet Evgar, Ayta Sözeri, Şirin Mine Kılıç, Yasemin Öz, Meral Saatçi ve Merve Akkaya kameraya bakarak “kadın” kelimesiyle kendilerini tanımlıyorlar. En sonda ise ekranda küçük bir kız beliriyor ve “çocuk” diyerek toplum içerisindeki yerini belirliyor.

Künye:

Reklamveren Boyner Grup
Reklamveren Yetkilisi Ece Ergunsu
Reklam Ajansı Manajans J. Walter Thompson
CEO/CCO Tuğbay Bilbay
Yaratıcı Ekip Gürkan Çanakçı, Umut Akkan, Batın Küçükdoğan, Cengiz Önal
Müşteri İlişkileri Grubu Fulya Özarı, Ece Özyurt, Alanur Akyıldız
Stratejik Planlama Berkant Avcı, Özge Ekşi
Prodüksiyon Ahmet Bayık, Çağrı Erdoğan, Zeynep Türkmen
Yapım Şirketi PTOT
Yönetmen Emre & Gözde
Kullanılan Mecralar TV, İnternet, Gazete
Medya Satın Alma Ajansı Zoom İletişim
PR Ajansı GoodWorks İletişim Danışmanlığı

Ümit Boyner’den özel açıklama

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner de konuyla ilgili özel bir mesaj yayınlayarak, “Bu yıl 8 Mart’ı 18 yaşından küçük yüzlerce çocuğun hamile bırakılması, zorla evlendirilmesi haberleriyle karşıladık. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, kadınların hayatları ve bedenleri üzerinde kurulan baskının çocukların bedenlerine kadar ulaşarak taciz ve tecavüz boyutunu alması şüphesiz ilk kez yaşanmadı. Ancak hastanelere başvuran hamile veya doğum yapan kız çocuğu sayısının ulaştığı boyut ve bu durum karşısındaki kayıtsızlık son derece sarsıcı ve korkutucu… Olayın tüm sarsıcılığına rağmen 18 yaşından küçük çocuklara taciz ve tecavüz vakalarında verilecek cezalardaki yaş düzenlemesi, 18 yaşından küçük çocukların evlendirilebilmesi, bunun açık bir suç teşkil etmesi gibi konular bile hala tartışılabiliyor. Bu tip temel insani ve vicdani konuların tartışılmasının bir fikir zenginliği yaratmaktan ziyade toplumsal bir yıpranmaya ve umutsuzluğa yol açtığını üzülerek gözlemliyorum.
Eğitimde, ekonomide, istihdamda, siyasette ve hayatın tüm alanlarındaki karar süreçlerinde nüfusunun yarısına diğer yarısından farklı haklar ve uygulamalar sunan bir toplumun gelişme ve ilerlemesinden bahsetmek ne yazık ki mümkün değil. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken toplumsal cinsiyet eşitliği meselesi ülkemizin demokrasi, adalet ve haklar alanındaki ana sorun maddelerinden biri olmayı sürdürüyor. Gündem içinde daha fazla yer alması umut verici olsa da ülke olarak ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda toplumsal cinsiyet eşitliğini yakalamaktan uzağız. Toplumda refahın tabana yayılmasının, kapsayıcı bir ekonomik büyüme ve toplumsal gelişimin gerçekleşebilmesi için hayatın her alanında kadın-erkek eşitliğini tesis etmenin bir zorunluluk olduğuna inanıyorum.

İnsanların evrensel haklarından hareketle, toplum olarak tartışılmaz kabul etmemiz gereken konular var: 18 yaşından küçük herkes çocuktur. Çocukların büyüme hakkı vardır ve çocukların büyüme hakkı tıpkı bedenleri gibi kutsal ve dokunulmazdır. Her çocuğun oyunla, eğitimle, bilimle, sporla, kültürle ve sanatla büyümeye hakkı vardır. Biz büyüklerin görevi ise dokunulmaz ve kutsal olan bu hakkı ne pahasına olursa olsun korumak, bu hakkı çocuklarımıza verebilmektir. Bu konuların bilhassa kız çocukları özelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin başlangıcı, kimi durumlarda ise kaybedildiği nokta olduğunu düşünüyorum.

Buradan hareketle Boyner Grup olarak, 2009’dan bu yana her yıl 8 Mart’larda toplumsal cinsiyet eşitliğini gündeme taşıdığımız ilanlarımızın bir devamı olan bu yılki kampanyamızda, kadınlara tüm diğer kimliklerinden önce “kadın” demenin önemini ve çocuklarımızın, özellikle de kız çocuklarımızın “büyüme hakkı”nı ön plana çıkarmak istedik. “Kadına kadın diyoruz, çocuğa çocuk” dedik. Kız çocukları ve tüm çocukların çocukluk ve büyüme hakkının dokunulmaz ve tartışılmaz olması gerektiğinden hareketle “#Nokta #18denönceherkesçocuk” diyerek bitirdiğimiz filmimizde Türkiye’nin örnek aldığı, yaptıkları ve ürettikleriyle diğer kadınlara ilham ve cesaret veren kadınlar sesimize ses, sözümüze güç kattılar. Türkiye Aile Planlaması Vakfı Başkanı Caroline Koç, Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink, Blogger Billur Saatçi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Sosyal Hizmet Uzmanı İclal Nergis, Oyuncu Demet Evgar, Oyuncu ve Sanatçı Ayta Sözeri, Sosyal Dayanışma Ağı Genel Sekreteri Şirin Mine Kılıç, Kaosgl Derneği Başkanı Yasemin Öz, Tasarımcı Meral Saatçi ve Vücut Geliştime Türkiye Şampiyonu Merve Akkaya’ya yürekten teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Boyner geçtiğimiz yılbaşı kampanyasında oyuncu Elçin Sangu’dan hediye tüyoları yayınlamıştı.