Site icon Campaign Türkiye

Bosch koronavirüs testi geliştirdi

Almanya’nın teknoloji şirketlerinden Bosch, numunenin alındığı yerde sonuç verebilecek hızlı bir koronavirüs testi geliştirdiğini açıkladı.

Bosch’un geliştirdiği tam otomatik yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi, doktor muayenehaneleri, hastaneler, laboratuvarlar ve sağlık merkezleri gibi sağlık tesislerinin hızlı tanıda bulunmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bosch’tan yapılan açıklamaya göre tam otomatik işleyen ve Vivalytic adı verilen test ile iki buçuk saat içinde sonuç alınabiliyor. Açıklamaya göre test yeni tip koronavirüs Sars-CoV-2’nin var olup olmadığını yüzde 95 gibi yüksek bir kesinlik oranı ile saptayabiliyor.

Testin tanıtım toplantısında, testin hangi sıklıkta yanlış sonuç verdiği ya da virüsün varlığını tespit edemediğine yönelik soru Bosch yetkilileri tarafından yanıtsız bırakıldı. Bosch’tan yapılan açıklamada, geliştirilen testin, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kalite standartlarına uygun olduğu ifade edildi.

Şu anda kullanılan testlerde hastalar, sonucu almak için genelde bir ila iki gün beklemek zorunda kalırken, hızlı testin doğrudan bakım noktasında yapılabilmesi numunelerin taşınması ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Böylece enfekte kişiler anında tespit edilerek karantinaya alınabiliyor.

Bosch’un altı haftada geliştidiği test, Nisan ayıyla birlikte önce Almanya’da, daha sonra da diğer ülkelerde kullanılabilecek. Bosch sözcülüğünden yapılan açıklamada, söz konusu testin piyasaya sürülebilmesi için gerekli olan yasal izinler henüz ilgili makamlardan alınmış değil. Bu testin fiyatının ne olacağı da şu an için kamuoyu ile paylaşılmadı.

Exit mobile version