Borusan’dan Sevgililer Günü’ne farklı bir yaklaşım

Borusan Grubu’nun toplumsal eşitlik platformu Borusan Eşittir, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne farklı bir açıdan yaklaşarak, iş yaşamındaki ayrımcı dil ve davranışlara dikkat çeken bir rehber ve video yayınladı. Bu rehberle iş yaşamında kadın erkek arasında ayrımcılığı besleyen ve önyargı içeren dil, ifade ve davranış kalıplarının farkına varılması amaçlanıyor.

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi danışmanlığı ile hazırlanan ‘İş Yaşamında Ayrımcılık İçeren Söz ve Davranışlardan Kaçınma Rehberi’nde günlük iş hayatında sıklıkla karşılaşılan cinsiyete yönelik ayrımcı ifade ve davranışlar yer alıyor.

Adam gibi, adamakıllı, bayan yönetici, kadın işi, erkek işi gibi iş yaşamında cinsiyet ayrımı içeren sözlerle; dinozor, eski kafa, yeni yetme, dünkü çocuk gibi yaş ve kuşak farklarını küçümseyen sözlerin ayrımcı olmayan karşılıkları, sadece rehberde yer almakla kalmayıp, Borusan’ın ofislerinde ve çalışma ortamlarında özel tasarlanan afişlerle görünür hale getirildi.

"Sevgi Dilde Başlar" adlı kampanya için hazırlanan videoda da Borusan çalışanları yer aldı. Videoda, “Diliniz değişirse dünya değişir” mesajı verildi.

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, konu ile ilgili değerlendirmesinde: “İş yaşamında çoğu zaman iyi niyetli ama cinsiyet ayrımcılığı içeren söz ve davranışlarımız, kadın ve erkeğin, deneyimli ve genç kuşağın birbiri ile uyum içinde, sevgi, saygı temelinde bir iş birliği içinde çalışmasının önünde gizli bir engel teşkil ediyor. Dilin, zihnin bir aynası olduğuna, dilimizdeki değişimin zihnimizi ve davranışlarımızı değiştireceğine inanıyoruz. Daha mutlu ve verimli çalışma ortamları yaratmak en önemli görevimiz ama bunun ötesinde bir insanlık meselesi. Kurumumuzdan başlayarak, insanlarımızı sevgi ve saygı paydasında buluşturmak için elimizden gelen katkıyı yapmak topluma ve geleceğe görevimizdir.” dedi.

Künye:

Reklamveren Borusan Holding
Yapım Yurttaş Tümer Photography
Genel Yönetmen Ozan Pezek – Vakkas Aksu
Senaryo Ozan Pezek – Vakkas Aksu
Yönetmen Ahmet Balaban
Görüntü Yönetmeni Fuat Şahin
Kurgu Yönetmeni Ahmet Balaban
Seslendirme Umut Döven
Stüdyo Karabalık Sound Production
PR Ajansı Tribeca İletişim-Danışmanlık

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.