artwork

Borusan’dan “kadına yönelik şiddete karşı” yeni kampanya

3 yıl önce

0

Toplumsal cinsiyet eşitliğini ana sorumluluk odaklarından biri haline getiren ve kurum içinde bu konuyu güçlendiren politikaları hayata geçiren Borusan Holding, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde, bu alanda farkındalık ve bilinçlenme yaratacak güçlü bir iletişim kampanyasını hayata geçirdi.

Kampanya kapsamında, Borusan bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirme yönünde çalışmalar yapan Borusan Eşittir Platformu, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi”ni hazırladı. Rehberde Borusan Eşittir Taahhütnamesi ve ilkelerinin yanı sıra, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilgilere yer verildi. Rehberin ana bölümü hane içi şiddet ve şiddetin türlerini kapsayacak şekilde oluşturuldu. İzinden psikolojik yardıma, güvenlik önlemlerinden başvuru merkezlerine kadar tüm destek mekanizmaları tanımlandı. Ayrıca çocuklara karşı şiddete yönelik bilgilere de değinildi.

Rehberin bir referans kaynağı olarak yönetici ve çalışanlara böyle durumlarda yapılması gerekenler konusunda yol göstermesi, hane içi şiddetin kaynaklarının fark edilmesini kolaylaştırması ve bu yöndeki Borusan Grup politikaları kapsamında şiddete maruz kalanlara destek vermesi ve güvence sağlaması hedefleniyor. Rehbere Borusan’ın kurumsal web sitesi üzerinden erişilebiliyor.

Rehberin yanı sıra, konunun Borusan çalışan ve paydaşları tarafından içselleştirilebilmesi için, “Bu şirket kadına şiddete kapalı” söylemini içeren pankartlar Grup şirketlerine ve fabrikalara asıldı. Bu söylemlerin “Bu toplantı odası / atölye / fabrika / tesis kadına şiddete kapalı” gibi lokasyon bazlı uyarlamaları da yapıldı.

Borusan bunlara ek olarak sosyal medya kanalları üzerinden 23 – 27 Kasım tarihleri arasında konuya dikkat çekmek adına özel olarak hazırlanan paylaşımlar gerçekleştiriyor. Bu paylaşımların başında #GözünüAç hashtagı ile kampanya videosu yer alıyor. Bu videoda eşitlik vurgusu yapılarak kadın ve erkeklerin günlük yaşamdaki haklarına dikkat çekiliyor.

Borusan Holding CEO’su Erkan Kafadar konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Ülkemizde geçen yıl 474, bu yılın ilk 9 ayında ise 369 kadın şiddet sonucu yaşamını yitirdi. Bu, hepimizi üzen ve derin derin düşündüren bir tablo.

Şiddete uğramadan yaşamak en temel insan haklarından biridir. Bunu sağlamak ise 21’inci yüzyılda toplumların ve devletlerin önündeki en önemli görevdir. Şiddete toleransımız sıfır olmalı, en ufak bir anlayış bile göstermemeliyiz. Kadına yönelik şiddetin hiçbir haklı boyutu, kadın cinayetlerinin hiçbir hafifletici nedeni olamaz. Borusan olarak hazırladığımız rehberin kadın çalışma arkadaşlarımızın yanı sıra tüm erkek çalışma arkadaşlarımız ve paydaşlarımız için de oldukça yararlı olacağına inanıyorum.”

Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş de hazırladıkları rehberin önemine değindi. Ateş sözlerini şöyle sürdürdü:

“2015 yılında kurduğumuz Borusan Eşittir Platformumuz gerek kurumsal kültürümüzün dönüşümüne gerekse bireysel düzeyde tüm Borusanlıların toplumsal cinsiyet eşitliği kültürünü içselleştirmesine önemli katkılar sağlıyor. “Borusan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi”, bu yaklaşımın somut bir sonucu. Araştırmalar, şiddete maruz kalan kadın çalışanların yarısından azının bu konuyu çalıştıkları iş yerleri ile paylaştıklarını gösteriyor. Kadınların şiddete giden yolda işaretleri görebilmeleri, bunu önlemek veya başlarına geldiği takdirde ne yapabileceklerini bilmeleri önemli. Rehberimizin bu anlamda önemli bir ihtiyaca fayda sağlayacağına inanıyor, Borusan’da her türlü şiddete sıfır tolerans gösterdiğimizi vurgulamak istiyorum.”

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...