artwork

BMW 4.20i Coupe

1 sene önce

0

BMW’nin tamamen yenilenen 4 Serisi’nin iki kapılı coupe versiyonu özellikle yeni ön ızgara tasarımlarıyla, tutkunlarını ikiye bölmüş durumda.

Bir zamanlar BMW 4 Serisi, biraz daha baskın bir tavan çizgisine sahip olsa da, son derece popüler 3 Serisi’nin gerçekten sadece üç kapılı bir versiyonuydu. Ancak şimdi karşımızda duran bu son sürüm farklı.

Elbette hala daha mantıklı bir şekilde şekillendirilmiş sedan kardeşiyle aynı temellere dayanıyor. Fakat bunu stilden dolayı asla tahmin edemezsiniz. Gerçekten de 4 Serisi, herkesin sevemeyeceği (dürüst olmak gerekirse) yüzü sayesinde BMW’nin ürün yelpazesindeki diğer her şeyden oldukça farklı görünüyor.

Bazıları BMW’nin bu 4 Serisi Coupe modeline kazayla çok daha büyük modellerinden birinin ön ızgarasını taktığını düşünebilir. Fakat yazının başlığında da belirttiğimiz gibi hayanları bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Kimisi acımasızca eleştirirken, kimisi de bu yeni yüzün otomobile daha agresif bir görünüm verdiği inancında. Ama şunu da unutmayın, BMW’nin ilk ortaya çıktıklarında tartışmalı görünen ancak yıllar geçtikçe daha da güzelleşen otomobiller yapma geçmişi vardır…

3 Serisi ile karşılaştırıldığında farklılıklar daha fazladır. BMW, otomobilin arkasını genişletmiş ve ağırlık merkezini alçalmış. Ayrıca süspansiyonu yeniden ayarladı ve şasiyi sertleştirdi, bunların tümü 4 Serisi’ni daha çevik ve virajlarda daha yetenekli hale getirmeye yardımcı olacak.

Otomobilin kaptan köşküne oturduğumuzda 4 Serisi’nin 3 Serisi gibi hissettirdiği bir alan varsa o da burası diyebiliriz. Örneğin sürüş konumu, gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi ile yeterince aynı. BMW’nin tüm serilerinde artık alıştığımız rahat ve destekleyici bir sürücü koltuğu içerdiği çok sayıda ayar ile oldukça iyi.

Multimedya sistemi oldukça başarılı. Tüm versiyonlar, dokunmatik ekran olarak kullanabileceğiniz veya ön koltuklar arasındaki döner kumandayı çevirerek ve basarak çalıştırabileceğiniz 10,3 inçlik bir ekrana sahip. 

Tüm donanımlarda Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon yansıtma ile birlikte bir DAB radyo ve yerleşik bir uydu navigasyonu bulunuyor.

Hiç kimse iki kapılı bir coupe’yi öncelikle pratikliği için satın almasa da, ara sıra dört koltuğa ve kullanışlı bir bagaja ihtiyacınız olabilir. 4 Serisi ön kısımda uygun şekilde geniş, bu nedenle baş veya bacak boşluğu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız olası değil. Büyük bir torpido gözü ve orta kol dayamasının altındaki kullanışlı bölme sayesinde saklama alanı da etkileyici. Ayrıca gevşek eşyaların yuvarlanmasını önlemeye yardımcı olan bölmeli kapı kutularına da sahip oluyorsunuz.

Arka koltuklara binmek nispeten dar bir boşluktan geçmeyi gerektiriyor. Bu üç kapılı coupe’de de aynı gelenek devam ediyor. (Arka kapıları istiyorsanız, Gran Coupe modelini tercih etmeniz gerekecek) İçeri girdiğinizde bolca bacak mesafesi bulacaksınız ve daha uzun yetişkinlerin hafifçe sinmesi veya başlarını tavana dayaması gerekmesine rağmen arkada yolculuk çok uzun olmadığı sürece üç yetişkin rahatlıkla seyahat edebilir. Bagajda ise bir dizi bavul veya küçük bir bebek arabası için yeterli alan var. Daha uzun yükler taşımanız gerektiğinde arka koltukları katlayabilirsiniz.

BMW 4 Serisi Coupe modelleri ülkemizde iki farklı motor seçeneği ile satılıyor. Bunlardan ilki bizim de 4.20i test otomobilimizde bulunan 1.6 litrelik 170 bg gücündeki motorlu. Diğeri ise 2.0 litrelik 4.30i versiyonu. Otomobilin 0-100 km/s hızlanması 7,5 saniye sürüyor. Otomobili yumuşak bir şekilde sürerken yeterince keskin tepkilere sahip. Sportif bir coupe’nin karakterine uygun ve eğlenceli olacak kadar hızlı bu yüzden bu vergi dostu motorun performansını yeterli bulduğumuzu söyleyebilirsiniz. Bu motorun 430i olarak adlandırılan daha güçlü bir versiyonunu da tercih edebilirsiniz.

Her 4 Serisinde standart olarak “değişken” direksiyon bulunuyor ve bu şehir hızlarında ve park ederken hemen sertliğini ayarlayabiliyor. Daha yüksek hızlarda sertleşerek uçarı ve gergin hissetmesine neden olabilir. Bu durum da Sport ayarına geçerek hafifletilebilir. Bu, direksiyona daha fazla ağırlık katar ve karşılığında size daha fazla güven verebilir. Adaptif süspansiyon 4 Serisi’ne hoş bir şekilde bölünmüş bir kişilik kazandırıyor. En sert modunda, hardcore bir spor otomobil gibi davranırken, onu ‘Comfort’a geçirdiğimizde sürüşü hayal edebileceğinizden daha esnek hale geliyordu.

BMW 4 Serisi Coupe iki kapılı sportif otomobil arayanlar için özellikle yeni ön yüzüyle ilginç bir alternatif olarak değerlendirebilir. BMW’nin geleneksel iç kabin işçilik kalitesini başarılı ses izolasyonu ve her türlü yol şartlarına karşı başarıyla tepki veren sürüşü sayesinde biz otomobili oldukça beğendik. Hatta zamanla bu yeni ön yüzüne de gözümüz alıştı diyebiliriz.

Hayal Et ve Gerçekleştir-campaigntr

Ömer Erdem

Lift Content Factory Kurucusu 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Nissan 500 binin üzerinde aracını geri çağırdı

Nissan, elektrik motoru parçasının alev almasına yol açabilecek bir arıza...

Rolls Royce Türkiye’de satış rekoru kırdı

Rolls-Royce Motor Cars İstanbul, 2013 yılındaki açılışından bu yana Rolls-Royce...