artwork

BMW 320i

4 yıl önce

0

BMW’nin yedinci nesil 3 Serisi’ndeki yeni tasarım dilinde, sportif ve duygu dolu mevcudiyetinin gözler önüne sermesi amaçlanmış görünüyor.

Geçtiğimiz aylarda Selçuk’da düzenlenen basın lansmanı vasıtasıyla tanışma imkanı bulduğumuz BMW’nin yeni 3 serisini bu kez İstanbul’un yollarında kullandık. Yeni BMW 3 Serisi’nin iç mekânı da baştan yaratılmış. Tamamen sürücü odaklı bir iç mekâna sahip olan Yeni BMW 3 Serisi’nin orta konsolunda yeni kumanda tuşlarına ve yüksek kalitede malzemelere yer verilmiş. Ön koltukların omuz ve bacak destekleriyle birlikte Yeni BMW 3 Serisi’nin arka görüşü de önemli ölçüde artırılmış. Büyüyen ölçüleriyle birlikte arka koltuklarda sunulan diz mesafesinde de artış görülebiliyor. Yeni BMW 3 Serisi’nin bagaj kapasitesi ise 480 litrelik değere sahip. BMW 3 Serisi’nde yeni süspansiyon teknolojisi, rijitliği arttırılan gövdesi ve geliştirilen şasi geometrisi ile daha keskin bir sportif sürüş karakterine kavuşmuş.

Yeni BMW 3 Serisi, tekerleklerinin genişleyen iz açıklığı, azalan ağırlığı, aşağı çekilen ağırlık merkezi ve 50:50 oranındaki ön/arka ağırlık oranı ile segmentindeki sportif sürüş hissini sunmaya devam ediyor. 1.6 litre hacminde ve 170 bg gücündeki motor, 100 km’de 6 litrelik ortalama yakıt tüketimi ve 7,7 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ile performans ile ekonomiyi bir arada sunuyor. Yeni BMW 3 Serisi’nde standart olarak sunulan 8 ileri otomatik şanzıman görev yapıyor. Yeni BMW 3 Serisi’nde görev alan aktif güvenlik sistemleri de dikkat çekiyor.

Fren Fonksiyonlu Kaza ve Yaya Algılama sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi Yeni BMW 3 Serisi’nde artık standart olarak sunuluyor. Opsiyonel olarak sunulan Profesyonel Sürüş Asistanı kapsamında Stop & Go özelliğine sahip Aktif Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Şerit Değişim Uyarı Sistemi, Yan Çarpışma Koruması, Çapraz Trafik Uyarısı sistemlerine sahip olunabiliyor. Ayrıca yeni nesil BMW Head- Up Display sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. BMW 3 Serisi’nde modern ve inovatif sürücü kokpitiyle otomobili yönetmek artık çok daha kolay.

Standart olarak sunulan BMW Live Cockpit ile gösterge içi ve orta konsol üstündeki renkli ekranların da boyutları sırasıyla 5.7 inç ve 8.8 inçe çıkarıldı. Opsiyonel olarak tercih edilebilen BMW Live Cockpit Professional ile 12.3 inç genişliğinde tamamen dijital bir göstergeye sahip olunabiliyor. BMW’nin yeni işletim sistemi ile orta konsoldaki ekran dokunarak, iDrive kumandasıyla ya da opsiyonel olarak alınabilen Harekete Duyarlı Komut Sistemi ile de uzaktan kontrol edilebiliyor.

Yeni G20 koduyla müşterilerinin beğenisine sunulan BMW 320i’nin, sınıfında çıtayı yükseltmeyi amaçlamış gibi göründüğünü gözlemledik. Artık çizgileriyle önceki versiyonlarına nazaran daha agresif bir tasarıma bürünen modelde markanın halen fanatikleri tarafından tartışılan “büyüyen böbreklerini” şahsen ben oldukça yakıştırdım. Bir önceki nesile göre boyutları uzunluk ve genişlik açısından büyürken, yere de biraz daha yakınlaştığını belirtelim. Üç boyutlu tasarlanan arka stop farlar bu agresif görüntüyü tamamlar nitelikte. Ön tampondaki krom dokunuşlar arkaya da entregre edilmiş durumda. Bu krom parçaları da iki adet egzoz çıkışı tamamlıyor.

2.0 litrelik dizel versiyonunun şu an için ülkemize getirilmesinin yüksek vergi dilimleri nedeniyle pek düşünülmediği BMW 320i’yi sürmeye başladığınız zaman hissettiğiniz duygu her zaman bu Bavyera Aslanı’nın direksiyondaki hislerinizle aynı. Rahat ve akıcı hissiyatıyla dikkat çeken modelin 1.6 litrelik yeni B serisi motorunun 170 Bg ve 250 Nm tork değerleri performansı kullanımda da sürücüsünün yüzünü güldürecek derecede iyi. Otomobilin Ekim ayındaki lansmanında da sürüşümüzde dikkatimizi çeken ilk detay olan başarılı kabin içi ses yalıtımını da eklemekte fayda var. 8 ileri ZF şanzımanın vites geçişleri düzgün ve manuel kullanımda da bir yarış otomobiline yaklaşacak derecede çabuk. Yakıt tüketimi değeri olarak katalog verileri 6 lt verilmiş. Makul ve ekonomik kullanımda uzun yolda bu değerler rahatlıkla elde edilebilir.

BMW 320i’de iki kademeli bir elektronik süspansiyon sistemi bulunuyor. Bu sistemde otomobilin normalde belli bir yumuşaklığı içinde barındırırken, yolcu ve yük sınırları artmaya başladığı zaman otomatikman sertleşmeye başlıyor. Bu sayede daha düzgün ve stabil bir sürüş de elde edilebiliyor.

Yeni BMW 3 Serisi Sedan ülkemizde üç versiyonla alıcılarını bekliyor. Giriş seviyesi olan Sport Line versiyonu 376.700 TL, bizim test ettiğimiz Luxury Line donanımlısı ise 399.900 TL. fiyat etiketleriyle Borusan Otomotiv bayilerinde satılıyor. En sportif donanımlı M Sport versiyonuna sahip olmanın bedelinin de 409.400 TL olduğunu belirtmemizde fayda var.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Yeni Renault Captur’un Dünya Lansmanı Gerçekleşti

İçten yanmalı ve hibrit motor seçenekleriyle tanıtılan yeni Renault Captur...