Site icon Campaign Türkiye

Bluesky, X’ten Ayrılmak İsteyenlere Yeni Bir Soluk Getiriyor

X, yani eski adıyla Twitter son yılda bazı değişikler yaptı ve reforma gitti. Yeni yapılanması ile hem dikkat çeken platform, birçok kullanıcısını da kaybedetti. Aynı zamanda Treads gibi rakiplerinin de er meydanına çıkması ile X, piyasada değer kaybetti. Bu yarışta Twitter’dan 2021’de ayrılan bir sosyal medya ağı olan Bluesky’da yer alıyor. Bluesky fikrinin ortaya atılması, Twitter’ın kurucu ortaklarından ve CEO’su olan Jack Dorsey’in 2019’da bu proje fikrini ortaya atması ile başladı. Nisan 2023’te ise, Twitter kullanıcıları için potansiyel bir cankurtaran olarak ortaya çıktığında platformun 50.000 kullanıcısı vardı.

Bugün Bluesky’ın kullanıcı tabanı 2,6 milyondur. Hizmetin sadece davetle verildiği göz önünde bulundurulduğunda %5.100’lük bir artış dikkate değer görünüyor. Ancak yine de Musk dönemi X’in ve Meta’nın Threads’inin çok gerisindedir. X ile rekabet edebilmesi için platformun daha çok büyümesi gerekecek. Sosyal medya danışmanı Matt Navarra, “Bluesky’nin çok yavaş hareket ettiğini düşünüyorum” diyor. “Bu ayrıcalıklı modda, sınırlı kullanıma sunmada ve betada kaldı. Bluesky potansiyel olarak X’in sarmalının yanı sıra diğer benzer platformlar için rekabet ortamıyla birlikte sunulan büyük bir fırsatı kaçırdı.”

Navarra aynı zamanda Bluesky’ın net bir hedefi olmadığını söylüyor ve “Marka veya platform olarak kendine özgü bir kişiliği olmadığını düşünüyorum” diyor. “Bir dizi özellik veya kişilik olarak veya Instagram’a, TikTok’a, BeReal’e ve hatta Threads’e baktığınızda onu diğerlerinden ayıran bir şey olarak açıkça tanımlayabileceğiniz hiçbir şey yok.” ifadelerine yer veriyor. Aynı şekilde bu görüşü Bluesky ekibi de kabul ediyor. Graber, “Yapılması ve insanlara gösterilmesi gereken çok fazla iletişim olduğunu düşünüyorum” diyor.

Bluesky, iletişim eksikliklerinin farkında ve “sadece ortaya çıkıp hikayemizi anlatmalıyız ifadelerine yer veriyor. Graber Fast Company dergisine verdiği röportajda, protokolün 2024 başlarında hazır olacağını, anlatmak istedikleri hikayenin sosyal medyanın geleceğini yeniden çizmek istediklerini bunun özünde, kullanıcıların farklı platformlarda birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayacak bir tür internet tesisatı olan Kimlik Doğrulamalı Aktarım protokolünün yer aldığını belirtti. Sosyal medya, özel şirketler tarafından yönetilen kapalı duvarlar yerine, herkesin hareket edebileceği açık bir alan haline gelebilir. Kavrama “federasyon” da denildi.

Bluesky ekibinin 2024’teki duruşuna yardımcı olacağını umduğu şeylerden biri, herkesin Bluesky ile iletişime geçebilmesine olanak tanıyan federasyonların piyasaya sürülmesidir. Bu federasyonların herkesin erişimine açık olacak şekilde bir web ara yüzünün tanıtılması takip ediyor. Graber, “Yakında Bluesky uygulaması için kelebek şeklindeki yeni logomuzu açıklayacağız” diyor. “Bir kelebeğin kanatlarını çırpması kaos etkisidir ve bu şekilde pek çok değişiklik elde edebilirsiniz.”

Exit mobile version