Blog yazarları gelirlerini nasıl artırıyor?

Zig Marketing’in 6-19 Mayıs tarihleri arasında ABD’de 120 blog yazarıyla yaptığı yeni araştırmaya göre, blog yazarlarının yüzde 67’si markalı içeriklerin kendilerinin en yararlı gelir artırma aracı olduğunu söyledi.

Diğer yandan, blog yazarlarının yüzde 90’ı bir reklam network’ü kullandığını söylese de sadece yüzde 17’si bu mecranın kendilerinin en büyük gelir kaynağı olduğunu belirtti. Ankette blog yazarlarının yüzde 60’ı ise ödenen ücretler nedeniyle marka veya sponsorlu içerik odaklı yazdıklarını söyledi. Ödenen ücret çeşitliliği ise revizyon, hediye, online etkinlikler, sponsorlu içerikler ve marka adına blog yazma gibi birçok marka pazarlama aktivitesi için 25 dolardan 500 dolara kadar değişiyor.

120 blog yazarı arasında moda, çocuk bakımı, seyahat, eğlence ve yaşam tarzı gibi çeşitli konular çerçevesinde yapılan ankette şu sonuçlar bulundu:

– Blogların yüzde 61’i, 25 binden daha az sayıda aylık tekil ziyaretçiye sahipler. Ankete göre, genel olarak bir blog ne kadar aktif olursa izleyici sayısı da o kadar fazla oluyor.

– Öte yandan büyük bloglar markalı içerik yazıları yayınlamak için daha fazla para alıyorlar.

Neden blog yazıyorlar?

– Ankete katılan blog yazarlarının sadece yüzde 26,9’u, kendilerinin öncelikli motivasyonunun gelirlerini artırmak olduğunu söyledi.

– Ankette, “Hobi olarak blog yazıyorum” (%28,6) en popüler cevap oldu. Deneyim paylaşımı (%22,7) ve uzmanlık paylaşımı (%15,1) cevapları da ana motivasyon kaynakları arasında yer aldı.

Gelir Kaynakları

– Blog yazarlarının birçoğunun öncelikli motivasyon kaynağını para oluşturmuyor ama yüzde 86’sı gelirlerini blog yazımıyla artırıyorlar.

– Blog yazarlarının gelirlerini artırdıkları üç ana yol arasında sponsorlu/marka içeriği (%92), reklam network’leri (%90) ve blog sponsorlukları (%68) bulunuyor.

Kaynak: Marketing Profs

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.