artwork

Björn Borg blockchain ile evlendiriyor

6 yıl önce

0

Dünyanın %87’si yasal olarak eşcinsel evliliği desteklemiyor. Aşkın eşit olması gerektiğine inanan spor markası Björn Borg blockchain ile eşcinsel çiftleri evlendiriyor.

Çiftler dijital ortamda eş ilan ediliyor.

Marriageunblocked.com web sitesinde blockchain üzerinden evlenmenin detaylarını anlatan Björn Borg, konuyla ilgili romantik bir reklam filmi de hazırlamış. Eşcinsel evliliği yasal platformda kabul etmeyen ülkelerde yaşayan çiftler birbirlerine web sitesi üzerinden evlenme teklif ediyorlar. Kabul edildiği takdirde evlilik yeminleri ve birbirleriyle evli oldukları bilgisi Etherean blockchain tabanlı bir yazılımda saklanıyor. Çiftler isimlerini belirtmekte veya anonim kalmakta serbestler.

Romantik ama yasal geçerliliği yok

Elbette proje evliliği sadece romantik yeminler etmek üzerine kurgulamış ve yasal açıdan herhangi bir geçerliliği bulunmuyor. Videodaki çiftlerden biri de yapılan işlemi “ağaca ikinizin ismini kazımak gibi” şeklinde açıklıyor. Björn Borg da bütün süreci aşkın özgürlüğü üzerinden ele almış. Web sitesinde şöyle bir açıklama yer alıyor:

“Sporda elinden gelenin en iyisi olmanın, hayatta da istediğin kişi olma hakkından geçtiğine inanıyoruz. En temel hak da istediğiniz kişiyi sevebilmek. Marriage unblocked herkesin blockchain üzerinde evlenmesine olanak tanıyor, evlilik yeminlerinizi sonsuza kadar şifrelenmiş şekilde sistemde saklarken, size de evliliğinizin dijital sertifikasını veriyor. Anonim olarak kullanabilir veya herkese gururla açıklayabilirsiniz. Hiçbir ülke, din ya da aile onayı gerektirmez. Çünkü aynen sporda olduğu gibi, sevgi de herkes içindir.”

Björb Borg blockchain sistemiyle dünya evine giren ilk çift İsviçre’den Sybille ve Alexandra oldu. “Bir süredir evlenmeyi düşünüyorduk ama bu ülkemizde yasal değil. Günün birinde mümkün olup olmayacağını bile bilmiyoruz. Ama şu anda evliyiz ve harika hissediyoruz. Blockchain evliliğimizin en temel insan haklarından biri olan evilik eşitliğini tanıma konusunda toplumlara örnek olmasını umuyoruz” diyorlar.

Fikir, blockchain çeşitlilik inisiyatifi Kryptogäris’in kurucusu ve DDB Nord’un sanat yönetmeni Tove Anderson’a ait. Kampanyanın iletişim çalışmaları DDB Nord tarafından, CCO Andreas Dahlqvist liderliğinde gerçekleştiriliyor.

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...