Birim Gönülşen Özyürekli: Tasarımı eşya olmaktan öteye taşımak…

Deneyimsel pazarlama, markalara tüketiciyle etkileşime geçmek için yepyeni fırsatlar yaratırken kreatifleri de yeni fikirlerin heyecanıyla yaşatıyor. İletişim çalışmalarında giderek daha fazla yer edinmeye başlayan bu strateji hakkında görüşlerini almak üzere sözü marka ve ajanslara verdik.

Birim Gönülşen Özyürekli

adidas Kıdemli Pazarlama Direktörü

Birim Gönülşen Özyürekli: Tasarımı eşya olmaktan öteye taşımak...Dijital pazarlamanın her geçen gün artan trendi bazı geleneksel pazarlama yöntemlerinin unutulmasına yol açmıyor aksine geleneksel pazarlama yöntemlerinin de kendi içerisinde zenginleşmesini ve yeni içerik kanallarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Zengin marka içeriklerini son kullanıcıya ulaştırmak için deneyimsel pazarlama da bu yöntemlerden biri olarak konumlanıyor. Global pazarlar, bilinçli tüketici, hızla artan rekabet ve ürün çeşitliliği gibi çok yönlü ve gelişen faktörler; pazarlama metotlarında da çeşitlenmeyi beraberinde getiriyor. Özellikle de adidas gibi, ardında hikayeler barındıran güçlü bir mirasa sahip bir markaysanız; bu hikayeleri kullanıcıya aktarırken onların duyularına, duygularına hitap etmeniz, tasarımı eşya olmaktan öteye taşımanız kaçınılmaz. Müşteri ile birebir etkileşime girebilmek deneyimsel pazarlamanın en büyük avantajlarından biri. Kullanıcının ürünü satın almadan önce onu hissetme, dokunma veya bir hatıra oluşturmasına imkan sağlıyor. Sadece satın aldığı ürüne değil; deneyimlediği ürünün hikayesiyle birlikte markaya da bağlılık gösterebiliyor. Aynı zamanda markaya da tüketiciyi tanıma fırsatı sağlıyor. Deneyimsel pazarlamanın en stratejik yönü ise direkt hedef kitleye hitap eden bir metot olması. Aktardığınız deneyim hedef kitleye hitap etmezse anlık tepkilerin markaya verebileceği zarar da her zaman göz önünde bulundurulmalı. Bu nedenle üründen çok duygulara ve insanların yaşam biçimlerine hitap edebilmek, tutkulu ve trendleri takip eden bir deneyim yaşatabilmek en çok gözetilmesi gereken öğeler arasında yer alıyor.

Bir yandan dijital deneyimlerin de en az yüz yüze ya da dokunsal deneyimler kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Artırılmış gerçeklik uygulamaları, sosyal medyanın dinamik kullanılması ya da sizi evinizin ortamındayken deneyim yaşayacağınız ortama taşıyan canlı yayınlar gibi dijital gelişmeler, deneyimsel pazarlamanın yeni trendleri arasında. Bu anlamda da sosyal medyada ‘influencer’ olarak konumlanan insanlar deneyimsel pazarlamanın önemli bir oyuncusu olarak öne çıkıyor. Yaptıkları yayınlarla bizleri deneyimin bir parçası yaparak yol gösterici oluyorlar.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Kasım 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.